Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczna pralka "Frania"? Czemu nie!

kys1994 26 Cze 2009 13:55 3955 8
  • #1 26 Cze 2009 13:55
    kys1994
    Poziom 10  

Napadła mnie dziwaczny pomysł, jako że są wakacje a ja na razie nie mam co robić postanowiłem że zbuduje z używanych części ze starych pralek "Automatyczną pralkę wirnikową typu „Frania”"

Automatyzacja polskiej pralki wirnikowej typu „Frania”
    1. Po włączeniu przełącznika podawane jest napięcie sieci na elektrozawór
    2. Elektrozawór jest zależny od hydrostatu który kontroluje poziom nalewanej wody
    3. Gdy pierwszy „I” poziom wody zostanie osiągnięty styki hydrostatu zwierają się załączając grzalkę której działanie jest uzależnione od nastawnego termostatu 40°-90°
    4. Gdy drugi „II” poziom wody zostanie osiągnięty styki hydrostatu zwierają się podając napięcie na silnik kontrolowany przez nastawny wyłącznik czasowy. Po zakończeniu działania wyłącznika pompa wodna jest zasilana poprzez przekaźnik dwupozycyjny
    5. Napięcie podawane na pompę wodną ustaje gdy styki hydrostatu przestana się zwierać

0 8
  • #2 26 Cze 2009 16:29
    cirrostrato
    Poziom 36  

W Radomiu macie chyba punkty(bo w Warszawie tak) zbierania elektrośmieci,w takich miejscach trzeba polować na uszkodzoną pralkę dobrego producenta,najczęściej wysiada elektronika,potem uniwersalna karta we/wy(taka na 8255,pierwszą zlutowałem w pająku) plus przekaźniki na wyjścia(do grzałki,eletrozaworów,silnika itp),komputer klasy 386/486 lub coś wyżej ale po co,DOS,QBasic i do roboty,na upartego to nawet przez port drukarki można by to obsłużyć.Zabawy kupa,migałem żarówkami na choince(kilkadziesiąt girland).

0
  • #3 26 Cze 2009 18:15
    neo_dc
    Poziom 32  

A po co do pralki komputer ? :D
    Kolega chyba nie wie co to jest pralka "Frania" radzę zajrzeć do google ;) Tam nie ma raczej elektroniki :)

Co do autora - jak zamierzasz to wszystko uszczelnić, no i skoro to pralka wirnikowa, to włożysz tam grzałkę itp - nie będzie przypalać ubrań ? Bo w automacie bęben masz odizolowany od grzałki ( ubrania są w bębnie, grzałka poza nim )

0
  • #4 26 Cze 2009 19:29
    submariner
    Poziom 32  

Troche lat temu jak syn byl malutki a pieluchy trzeba bylo gotowac , zamontowalem do takiej frani oslonieta grzalke , i dorobilem sterowanie , zalaczanie wirnika oraz termostat . Zapomnialem tylko o zabezpieczeniach ,ze jak waz spadnie na podloge to woda sie wyleje co tez sie stalo , grzalka swiecila na czerwono , pralka sie tez nagrzala i szlafrok ktory jej dotykal - jakies wlokna sztuczne roztopil sie i splynal po powierzchni pralki :).
    Nie popelnij takich bledow.

0
  • #5 26 Cze 2009 19:34
    cirrostrato
    Poziom 36  

neo dc przeczytaj co napisałem(nie boli):zamiast robić elektronikę do Frani(można ale po co) lepiej ze złomu(mam taką) sciągnąć pralkę automat z uwaloną elektroniką(np.Bosch),reszta(czujniki,hydrostat,grzałka,elektrozawory) w niej jest.Naszą Polską PS-bio sam kiedyś podpiąłem pod 386 i kartę we/wy (zresztą temat pracy dyplomowej syna w Kasprzaku) i ,,prałem" z klawiatury,np. wydłużenie prania zasadniczego to tylko zmiana długości pętli w programie Q-basic (tylko ten znam dobrze),w końcu chodzi(chyba) o fajną zabawę tanim kosztem.A Franię też mam na wieczną rzeczy pamiątkę.

0
  • #6 26 Cze 2009 21:00
    muwie
    Poziom 14  

a u mnie jeszcze działa frania( albo coś podobnego) z grzałką i minutnikiem mechanicznym. Jeżeli chcesz to mogę zobaczyć w jaki sposób tam jest grzałka zamocowana

0
  • #7 27 Cze 2009 00:06
    Chris_W
    Poziom 37  

Wirnik jest zwykle w takich pralkach w ściance bocznej, a grzałka pod dnem zbiornika pralki w którym są odpowiednie otwory. Tak nie jest we frani (choć tu grzałkę można wstawić z boku) - dospawać po zewnętrznej zbiornika stronie jakiś garnek z grzałką - oczywiście zrobić otwory w zbiorniku aby woda miała dostęp do ciepła grzałki. Ja tak to widzę jeśli chodzi o grzanie. Sens grzałki na dnie jest chyba taki, że trudniej ją spalić przy ubytku wody.

0
  • #8 27 Cze 2009 01:31
    neo_dc
    Poziom 32  

cirrostrato napisał:
    neo dc przeczytaj co napisałem(nie boli):

kys1994 napisał:

Automatyzacja polskiej pralki wirnikowej typu „Frania”

Czytaj - nie boli.

cirrostrato napisał:

zamiast robić elektronikę do Frani(można ale po co)

A po co przerabiać starą pralkę na sterowanie komputerem ?
    Autor chciał "Franię" to dyskusja na jej temat.

0
  • #9 29 Maj 2010 17:28
    637182
    Użytkownik usunął konto