Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Bester MP1500 MAG Power-spaw nie wtapia się w metal

26 Cze 2009 17:15 10856 6
  • Poziom 10  
    Witam. Jestem zupełnie zielony w elektryce, ale lubię wiedzieć zanim oddam coś do naprawy ,co mniej więcej jest zepsute, a więc mam spawarkę bester mp1500 mag power, spawarka była pożyczona podczas mojej nieobecności pewnemu znajomemu , przed pożyczeniem mu jej spawała aż miło , spaw ładny z przetopem itd, kiedy oddał mi ją niby spawa ale spaw nie wtapia się w metal , posuwu drutu nie mogę ustawić względem stopnia spawania, na czwartym stopniu posuw mam ustawiony zaledwie w zakresie jeden , dwa, wcześniej na czwartym stopniu posuw miałem ustawiony między 6/7 a spaw ładnie wtapiał się w metal, drut mam 0.8 , podejrzewam że coś zostało spalone może dioda . Jeśli ktoś byłby chętny udzielić mi jakichś wskazówek do ewentualnej przyczyny chętnie skorzystam z rad i odpowiem na dodatkowe pytania.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 12  
    Proszę podłączyć woltomierz na wyjściu spawarki, ewentualnie do gniazda X2-1, X2-2 na US-45.Pokrętło regulatora obrotów ustawić w lewym położeniu, na min. Zmierzyć napięcie na zakresach od 1 do 4.Napięcie powinno wynosić od 19V do 31V.Proszę też sprawdzić regulację obrotów,powinna być płynna, od 0 obrotów przy ustawieniu pokrętła regulatora na min. do ponad 250 obrotów na max.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    Witam ponownie , więc tak , sprawdziłem woltomierzem napiecie i wskazania pokazało takie w zakresie od 1 do 4 jest 27V, sprawdzałem to bezpośrednio na płytceUS-45 na wyjściach X2 1 i 2, po sprawdzeniu na rączce do spawania czyli (+) woltomierza do koncówki prądowej( -) do masy wskazywało zaledwie 8V nie wiem czy to normalne. Co do posuwu i predkości do wedłu mnie obroty są Ok , na min, jest 0 obrotów na max idzie dość szybko.

Nadal jednak podczas spawania gdy ustawie na 4 zakresie i zaczne spawać metal o grubości 0.5 z drugim grubszym do 0,8 to w 0.5 robi sie delikatny przetop natomiast w tej grubszej stali spaw jakby sie tylko oblepił , brak jakiego kolwiek wtopienia spawu w metal , posuw natomias gdy mam ustawione na 4-ym zakresie to namiastkę przyzwoitego spawu osiągam na ustawieniu posuwu miedzy 1a 2 przy zwiekszeniu posuwu drutu zaczyna szarpać i strzelac itd.
  • Poziom 12  
    Witam.Dziwi mnie to napięcie na wyjściu spawarki.Układ sterowania jest zasilany z wyjścia,więc na wyjściu też powinno być 27V a jest 8V.Proszę sprawdzić stan połączeń : mostek prostowniczy -uchwyt spawalniczy.
  • Poziom 10  
    Witam , jak już wczesniej wspominałem zielony jestem w elektryce więc mam takie jeszcze pytanie , w którym miejscu znajduje się ten mostek prostowniczy, i jak on wygląda.

Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

edit: Dobra ,sprawa wyglądu mostka nie aktualna , pogrzebałem w google i znalazłem mniej więcej chyba taki jak w tej mojej spawarce Spawarka Bester MP1500 MAG Power-spaw nie wtapia się w metal, sprawdziłem kable ich połączenie i stan ,wszystko jest dobrze podokręcane i chyba na swoim miejscu, brak też widocznych oznak nadpalenia czy tez innych uszkodzeń na kablach.

Czy więc cała ta sytuacja ze spawaniem i z różnicą napiecia na płytce i uchwycie spawalniczym może być spowodowana uszkodzonym mostkiem prostowniczym?Jeśli tak to czy muszę to wymienić w całości czy tylko wymienić diody , choć to raczej nie bedzie takie proste bo diody są chyba wprasowane.
    Oznaczenie na moim mostku prostowniczym to PMS28

ps.michałek3 ,wielkie dzięki za podesłanie schematu na PW.
  • Poziom 12  
    Witam.Na pw przesłałem schemat spawarki.Do mostka jest przylutowany warystor, taki niebieski lizaczek. Jeszcze jedno,napięcie na wyjściu spawarki powinno mieć taką wartość, jak napięcie zasilające us-45(x2-1,x2-2) ,a ma 8V.To nie możliwe, proszę pomierzyć jeszcze raz.Mostek można odłączyć od układu i pomierzyć diody.
  • Poziom 10  
    Hmm. Zrobiłem ponownie pomiary, kilka razy, za każdym razem pokazuje inne wartości, na płytce us45 i na wyjściu są raz takie same raz inne, raz pokazuje na us45 że jest 36V a po chwili jest 10V, to samo na wyjściu, ponad to podczas próby spawania zdarza się, że po naciśniecie w rączce przycisku wywala mi bezpiecznik w liczniku, a czasami nic takiego się nie dzieje i nawet można "spawać".

edit: załatwiłem sobie drugi miernik, bo nie dawało mi spokoju to co napisałeś że nie możliwe jest to iż na us45 wskazuje inaczej niż na uchwycie, teraz jest chyba ok, na jednym i drugim wskazuje 27V. (Widać pierwszy miernik był walnięty).

Scaliłem posty, następnym razem edytuj. [Łukasz]

Witam , no wiec co może być przyczyną tego że spawarka nie robi dobrego spawu, jeśli napięcie na płytce US-45 i na wyjściu jest takie samo to co to oznacza , dobrze czy źle( raczej dobrze) więc co jest nie tak że na największym ustawieniu (4) spaw nie wtapia sie w metal tylko jakby się do niego przykleił, spawam na przykład dwa kątowniki grubości 0.5 mm czołowo sfazowane, i jestem w stanie bez żadnego większego wysiłku złamać to na spawie, wcześniej spawałam takie rzeczy , robiłem ogrodzenie tą spawarką , ale teraz gdybym tak je pospawał to rozleciało by się na takim spawie, więc co powoduje że spaw jest kiepski jak bym spawał grubą stal w najniższym zakresie (1). Dodam też że podczas gdy zwiększam ampery nie mogę zwiększyć posuwu, w zakresie od 1 do 4 posuw mam ustawiony między 1 a 2 gdy na zakresie 4 lub 3 próbuje zwiększyć posuw od razu zaczynają się dziać cyrki , strzela, robią się kulki zamiast spawu , zaczyna prychać plus to o czym pisałem wyżej. Proszę o jakieś porady.

Edit by togy 10.10.2011

Można temat zakończyć.

Rozwiązaniem problemu okazał się zbyt mały przekrój przedłużacza, wystarczyło że zmieniłem na dużo grubszy i odrazu spawarka zaczeła spajać stal prawidłowo.Poprzednio podłączony był do przedłużacza od kosiarki .