Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Melodia z Super Mario grana przez silniki krokowe

Defenestrator 26 Jun 2009 21:31 10886 12
 • Melodia z Super Mario grana przez silniki krokowe

  Silniki krokowe mają wiele zastosowań, a granie muzyki jest chyba najoryginalniejszym z nich. Program napisany przez autora projektu pobiera dane z pliku MIDI, a następnie przetwarza je na impulsy sterujące pracą silników. Dźwięk, który słychać na filmie w całości pochodzi z nich. Silniki są przytwierdzone do kawałków aluminium pełniących funkcję rezonatorów. Obecnie melodie są "kompilowane" do postaci nadającej się dla Arduino, lecz autor planuje dodać funkcję odtwarzania plików MIDI lub podłączania klawiatury, by użytkować całe urządzenie jak pianino.

  Źródło
  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Defenestrator
  Level 14  
  Offline 
  Defenestrator wrote 148 posts with rating 89, helped 0 times. Been with us since 2007 year.
 • #2
  KJ
  Level 31  
  Fajna zabawka ale jednak wolę wersję dla HV maniaków :)  a tu inna muzyka ale świetnie zrobiona polecam posłuchać
 • #4
  lechoo
  Level 39  
  Dla odmiany - SSTC w stylu techno :)


  Na YouTube jest zamieszczonych dużo podobnych filmików...
 • #5
  msichal
  Level 20  
  Mam jedno pytanie: czy ze zwykłym generatorkiem WN+powielacz można takie coś uzyskać? Tzn. dźwięk nie musi być tak głośny jak w SSTC tylko chodzi o to zeby to działało.
 • #6
  polprzewodnikowy
  Level 26  
  Poczytaj o głośnikach plazmowych.
 • #7
  KJ
  Level 31  
  Albo o głośniku plazmowym albo o sposobie modulacji tych DRSSTC :) tam to działa bardzo prosto - częstotliwość przerywania pracy tesli to ta którą słyszysz tak więc wystarczy ją modulować. Głośnik plazmowy(nie mylić z elektrostatycznym) działa na zasadzie modulacji objętości plazmy.
 • #8
  Frog_Qmak
  Level 25  
  msichal zobacz TU, jest też i filmik z działania tego układu. Na powielaczu napięcia nie próbowałem, ale gdy zasilałem liftera z modulacją dźwiękową, grało tylko trafko. Przypuszczam, że wyładowania z powielacza również by grały, ale jakość byłaby okropna, najlepiej sprawdza się"nieskrzeczący", stabilny łuk
 • #10
  msichal
  Level 20  
  Frog_Qmak wrote:
  Przypuszczam, że wyładowania z powielacza również by grały, ale jakość byłaby okropna, najlepiej sprawdza się"nieskrzeczący", stabilny łuk


  Łuk jaki uzyskiwałem z powielacza był ładny i stabilny, dopiero po mocnym nagrzaniu się tranzystora albo przy padaniu akumulatora luk zaczynał wariować.


  A tak btw to dosyć offtopowa i zarazem dobra dyskusja się tu rozwineła, prosiłbym moda o wydzielenie do innego tematu, jak już będzie miał zamiar coś czynić z tymże tematem.
 • #11
  mdm150
  Level 27  
  Dość czysty dźwięk jak na plazmę. :)Jak będę miał wolną chwilę to może i sam poeksperymentuję z HV. Jak widać niektóre konstrukcje dość ciekawie się prezentują.
 • #12
  Frog_Qmak
  Level 25  
  :arrow: msichal
  No tak, chyba, że z powielacza uzyskasz łuk, zależy od odległości, przy większych są gwałtowne wyładowania. Trzeba będzie spróbować :D
 • #13
  KJ
  Level 31  
  Powielacz taki typowy na kondensatorach i diodach albo marx się średnio do grania nadaje. Ale z pewnością dało by się zmodulować częstotliwość pojawiania się głośnych wyładowań ;) i grać tym podobnie jak grają tymi wielkimi teslami na pierwszym filmiku :)