Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób Fs a db głośnika wpływa na jego jakośc ?

26 Cze 2009 23:11 2205 12
 • Poziom 9  
  Witam!!!
  Chciałbym się dowiedziec jak wygląda sytuacja kiedy dany głośnik GDN ma 93,2db a FS 36 oraz 200W to czy lepiej by zagrał od tego który ma
  86db ale za to ma FS 22 oraz 100W . Jak to się przedstawia podług jakosci czy lepiej jak jest Fs niższy/wyższy czy db mniej /więcej .Czy mógłby mi to ktoś wytłumaczyc ?I na co wpływa Fs a db oraz Qms .Czy waga wpływa na cos ?
  Proszę o wytłumaczenie:idea:
  Ps. Czy fs można zmiejszyc jeśli lepiej będzie jak jest niski?
  Proszę o udzielenie mi tych nurtujących mnie pytań
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Tak więc przedstwię trochę więcej są to głośniki stx 12" GDN mają pracowac w kolumnach Diy czyli na wzór kolumn stx f-180 pod tym względem ale zastanawiam się na tymi dwoma głośnikami zależy mi na tym aby bas był niski w miarę i mocny. Chciałbym aby ktoś porównał te 2 głosniki między sobą i wytłumaczył mi dlaczego ten jest lepszy od tamtego i pomóg mi rozwiazac ten problem ????!! Najbardziej mi zależy aby chociaż ktoś po częsci przedstawił mi odpowiedz na pytanie zawarte w temacie.
  Pozdrawiam:D
 • Poziom 14  
  Waga się przekłada na Fs.
  Sony39 napisał:
  Witam!!!
  Czy fs można zmiejszyc jeśli lepiej będzie jak jest niski?

  W obudowie Fs się zmniejsza bo membrana ma większe opory ruchu.
 • Poziom 9  
  Nadal nie posiadam konkretnej odpowiedzi.I nie wiem który będzie lepszy???
 • Poziom 19  
  Podaj modele tych głośników.
 • Poziom 14  
  Kontynuuję:]
  Głośniki przetwarzają dźwięki głównie powyżej swojej częstotliwości rezonansowej. Dźwięki niższe są przez głośniki podbarwiane ich własną częstotliwością rezonansową. Kolumny są tak konstruowane, żeby rezonanse własne głośników były sporo poniżej pasma przenoszenia. Akurat głośniki basowe niestety maja tą "przyjemność", że odtważają najniższe częstotliwości z całej kolumny(i grają przy samym Fs), więc teoretycznie im mniejsza ich częstotliwość rezonansowa tym lepiej, bo głośnik może niżej zejść. Ale z drugiej strony chcąc zmniejszyć częstotliwość rezonansową głośnika i zwiększając w tym celu masę układy drgającego zmniejszamy jego efektywność.
  Jak widzisz trudno jest powiedzieć który jest lepszy:] Wszystko zależy od tego, co chcesz uzyskać.
  I teraz z pomocą przychodzi symulacja obudowy.
  Głośniki są konstuowane(albo raczej nadają się) do różnych obudów, więc na pytanie który jest lepszy można odpowiedzieć przewidując jak to będzie grało w odpowiedniej obudowie.
  Fs to nie jedyny parametr określający jakość(nie on określa typ obudowy). Ja za przykładem kol dj MatyAs proponuje kupić jakąś większą księgę na ten temat :]:D
 • Poziom 9  
  A więc modele tych głośników to:
  Stx GDN-30-100-8 SC oraz
  Stx GDN-30-200-8 SC.
  Mają one grac w kolumnie typu B.R Zależy mi na tym żeby bas było czuc i był mocny oczywiście jak na możliwości tych modeli.
  Pozdrawiam
  Proszę o opinie!
 • Poziom 14  
  Właśnie pisałem, że nie wszystko do każdej obudowy:]
  Powodzenia w bas-reflex:]

  Swoja drogą ciekawie podają Xmax do tych głośników. Albo coś im się *** albo jeden z nich ma naprawdę bardzo fajne osiągi:]
  GDN-30-200-8-SC:
  Xmaxlin(+/-) 3,2
  GDN-30-100-8-SC:
  Xmaxlin(+/-) 9,7

  W ogóle ciekawe parametry:]
  Fajnie że do jednego z tych 12" podają średnicę 244,0000 mm
  a do drugiego 276 mm
  ciekawe czego to jest średnica:]
  Aż strach...
 • Poziom 9  
  Jest to kolumna trójdrożna. Sądzisz że w zamkniętej będzie lepiej?Czyli 100 będzie lepsza ?
  Właśnie wyczytałem że jednak" wysokie Xmax to niższa efektywnosc bo większa czesc cewki wystaje poza pole magnetyczne wiec tracimy na efektywności. Xmax to zawsze kompromis bo ubytek niskich tonow nie jest tak dokuczliwy jak brak efektywnosci". Jak to wygląda z tą setką . Czy bedzie efektywny i aby przetważał najniższe tony z dużym natężeniem jak na tą klasę. no chyba że rzeczywiście cos z tymin parametrami...
  Proszę opinie

  Pozdrawiam

  Dodano po 29 [minuty]:

  Widzę że pod względem efektywnosci pomiędzy nimi jest przepasc róznica 9 db na + dla 200 natomiast ten Fs w obudowie nie można jakoś zmiejszyc zestroic.Mam mętlik.
 • Poziom 14  
  Efektywność i jakość to całkiem różne rzeczy. Głośnik to kompromis pomiędzy jakością i głośnością(efektywnością).
  Wysokie Xmax to lepsza jakość bo większe wychylenie membrany bez zniekształceń, ale więcej mocy przy dużym Xmax'ie się marnuje, a raczej więcej idzie na ogrzanie cewki, wiec mniejsza wytrzymałość cieplna(nie do końca, bo cewki mają różną długość. Zależy ile % cewki jest poza szczeliną magnetyczną).
  To czy jest trójdrożna, czy nie, nie ma znaczenia przy dobieraniu obudowy pod głośnik(obudowę się robi pod basowy). Ma to znaczenie jedynie przy wyborze głośników.

  Tak 9db to jest przepaść:] Trudno dobrać ten przetwornik nie znając pozostałych dwóch. Najlepiej wszystkie dobierać razem.
  No więc proponuje tradycyjny temat: budżet, i do czego to ma być. Od razu napisz co ze wzmakiem(czy jest, czy też masz na niego jakiś budżet.). Wzmacniacz też dobrze dobierać "w tym samym czasie" co kolumny.
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Tyle fantazjowania na temat głośników to już dawno nie czytałem.
  Po pierwsze jakoś głośnika a raczej jego basu zależy od trzech parametrów.
  Fs czyli częstotliwości rezonansowej, Qts czyli dobroci całkowitej i Vas czyli pojemności ekwiwalentnej zwana też często pojemnością zastępczą.
  Z parametrów tych określić można jak będzie się zachowywał głośnik jeżeli chodzi o bas, jaki typ obudowy zastosować , jaka wielkość będzie optymalna i jakie właściwości impulsowe będzie miał głośnik. Trudno określić jakie wartości powinny mieć te wielkości.
  Można powiedzieć generalnie że im mniejsze Qts tym lepszy impuls i mniejsza obudowa ale głośnik nie schodzi tak nisko jak głośnik z wyższym Qts.
  Istnieje wiele programów symulacyjnych w których można sprawdzić jak wpływają te parametry na odtwarzanie basu.
  Dlatego radził bym ci na twoim miejscu wypróbować głośniki które cię interesują na jakimś programie symulacyjnym.
  Najprostszy jaki znam to WinIsd
  Jeżeli chodzi o Xmax to jest to parametr który z powierzchnią membrany Sd określa z jaką maksymalnym natężeniem dźwięku potrafi zagrać głośnik.
  DLATEGO NIE MA ZNACZENIA JAKĄ MOC MA GŁOŚNIK.
  Jeżeli chcesz wiedzieć jak głośno będzie grał głośnik musisz znać Xmax i Sd.
  W WinISD pro można obliczyć maksymalne natężenie dźwięku w funkcji częstotliwości.
  Muszę jednak dodać że producenci jako Xmax podają różne wielkości.
  Czasami jest to wychylenie maksymalne czasami amplituda czasami wychylenie liniowe a czasami wartość wzięta z powietrza.
  Żeby mieć całkowitą pewność jakiego parametru używasz do obliczeń powinno się go obliczyć samemu.
  Robisz to w ten sposób że od wysokości cewki odejmujesz wysokość nadbiegunnika i dzielisz to przez 2.
  Jest to tak zwane wychylenie liniowe głośnika.
  Jeżeli chodzi o efektywność to jest to parametr który nie ma żadnego znaczenia jeżeli chodzi o jakość dźwięku ale ma za to bardzo duże znaczenie jeżeli chodzi o budowę kolumn wielodrożnych.
  Wszystkie głośniki muszą w kolumnie grać tak samo głośno dlatego powinno się tak dobierać efektywność głośników aby głośnik basowy nie miał wyższej efektywności niż pozostałe głośniki gdyż nie da się tego skorygować.
  Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana bo istnieje zjawisko które nazywa się baffle step ale postąpisz na pewno prawidłowo jeżeli zastosujesz głośnik basowy o niższej efektywności niż reszta.
  I na koniec napiszę jeszcze o bardzo istotnym parametrze który przez producentów nie jest podawany.
  Są to mianowicie zniekształcenia nieliniowe.
  Jest to jeden z ważniejszych parametrów którego niestety przed kupnem głośnika nie znamy.
  Można go oczywiście zmierzyć samemu ale jak się już głośnik kupiło to jest to musztarda po obiedzie.
  Zresztą bardzo trudno określić jaka wartość zniekształceń nieliniowych jest już słyszalna.
  N.P. dla 1000 Hz druga harmoniczna powyżej 1% jest już słyszalna zaś trzecia powyżej 0.1%.
  Dla basów wartości nawet kilkuprocentowe nie muszą powodować słyszalnych zniekształceń.
 • Poziom 9  
  Tak wiec Gdm ma 90,3 db a GDWK ma 92 tak więc z tego co się dowiedziałem GDN 30-100 z 87db będzie lepszym rozwiązaniem " tak dobierać efektywność głośników aby głośnik basowy nie miał wyższej efektywności niż pozostałe głośniki gdyż nie da się tego skorygować. ". Już teraz wiem na co patrzec przy wyborze głośnika. Dziękuje wszystkim za udzielenie mi pomocy!!