Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Veronica 1w. Co zrobić żeby dioda się zaświeciła?

killer_5000 27 Jun 2009 12:40 4110 21
 • #1
  killer_5000
  Level 11  
  Witam. Szukałem po całym forum i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania. Otóż popełniłem nadajnik ze strony Pinka i mam problem, dioda nie chce się w ogóle palić, tranzystor T4(2n3866) w ogóle się nie grzeje. Na bazie przy zasilaniu 9V mam ok. 50mV. Na kolektorze T4 mam 7V. Dodam że generator działa doskonale na dwóch BF199. Co powinienem zrobić aby dioda się zaświeciła??
 • #2
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Na chłopski rozum sonda do ręki i zestroić. Te napięcia które podałeś to zapewne napięcia stałe, a gdzie wcz? Dioda sie nie świeci, bo nie masz mocy. Widziałem też schemat w którym był błąd. Dioda D5 była na odwrót wstawiona, a zestrojenie polega na kręceniu trymerem sprzęgającym C21 oraz trymerami w pifiltrze C25,26. Jeszcze jedno-coś za niskie to napięcie na kolektorze T4. Tam nie powinno być żadnego spadku napięcia w dodatku nie mierzy się bezpośrednio na kolektorze napięcia stałego przy wysterowanej końcówce. Potem wielkie zdziwienie jak miernik pokaże i 200V, a układ zasilany jest tylko np. 12V. Podłącz mu 12V i zestrajaj.
 • #3
  killer_5000
  Level 11  
  Mam pytanko odnośnie sondy: zrobiłem sobie coś takiego że mam na wejściu cewkę (indukuje się w niej w.cz.), potem dioda germanowa, potem za diodą idzie do masy kondensator, a równolegle do kondensatora miliwoltomierz (wskaźnik wysterowania z unitrowskiego Amatora). Jak sprawdzam generator to jest w porządku, zbliżam cewkę sondy do cewki generatora i wskazówka się wychyla. jednak jak przed diodą podłączę np. antenę nadajnika zamiast cewki to nic nie pokazuje wskazówka choć nadajnik działa. Daję rysunek sondy:
  Veronica 1w. Co zrobić żeby dioda się zaświeciła?
  I jeszcze jedno: jak podłącza się "sztuczne obciążenie". Od anteny do masy??

  A i jeszcze jedno: te trymery w końcówce mocy to dałem nie 65pF tylko 20pF bo tylko takie mam, a równolegle po 47pF, nie wiem czy to robi róźnicę.
 • #4
  Andrzej L.
  Level 31  
  Typowa taka sonda - jak na Twoim schemacie - na wejściu przy pomiarach antenowych ma rezystor 50 Ohm lub 75 Ohm w zależności od wymagań impedancyjnych. Rezystor zamiast anteny.
  Ty nie masz na wejściu tego rezystora i nie zamykasz obwodu dla napięć stałych (bo pewnie nadajesz z dipola otwartego). Typowo na samej antenie mierzy się najlepiej układem 0,5pF-1pF szeregowy wpięty na "gorący" za nim dioda detekcyjna anodą do masy, katodą do kondensatora. Od tego punktu rezystor kilkadziesiąt kOhm, za nim w masę kondensator filtrujący kilka nF i na nim mierzysz napięcie.
  Oczywiście taki układ zapinasz dopiero jak zestroisz na sztucznej antenie.
 • #5
  killer_5000
  Level 11  
  Ale chodzi mi właśnie o to jak podłączyć sztuczną antenę. To jest mój podstawowy problem :D poza tym nie wiem czy do pomiarów z pomocą sondy mogę wykorzystać taki zwykły multimetr cyfrowy za 30 zł, bo słyszałem że trzeba mieć analogowy. I jak mógłbyś to narysuj mi schematycznie te sondę co opisałeś.
 • #6
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  killer_5000 wrote:
  Mam pytanko odnośnie sondy: zrobiłem sobie coś takiego że mam na wejściu cewkę (indukuje się w niej w.cz.),


  Zrób tak jak opisał kolega Andrzej L..

  Ja jednak zrobiłbym TAK. Jako Podwajacz Diodowy.
  Veronica 1w. Co zrobić żeby dioda się zaświeciła?

  Miernik dowolny. Na analogowym lepiej widać zmiany.

  Quote:
  I jeszcze jedno: jak podłącza się "sztuczne obciążenie". Od anteny do masy??

  Sam sobie odpowiedziałeś " Od anteny do masy ".
  Czyli pomiędzy wyjściem sygnału w.cz. (na wyjściu nadajnika) a masą. I na tym oporniku powinieneś mierzyć tą sondą poziom w.cz. . Oraz na wszystkich bazach i kolektorach wzmacniacza.

  Quote:
  A i jeszcze jedno: te trymery w końcówce mocy to dałem nie 65pF tylko 20pF bo tylko takie mam, a równolegle po 47pF, nie wiem czy to robi róźnicę.

  Oczywiście , że MA bardzo dużą różnicę.

  To tak jak w reklamie "ŻYWCA". :D


  Pozdrawiam.
 • #7
  killer_5000
  Level 11  
  W końcu wiem o co chodzi z tymi sztucznymi antenami :D Czy do tej sondy mogę wykorzystać takie radzieckie diody d2b (przekład z cyrylicy), one są szklane i takie przeźroczyste, bo mam takich parę?? wszystkie DOG-i mi się pokruszyły :(

  Odnośnie trymerów to mam dużo takich trymerów ceramicznych CEMI, tylko nie wiem jak z tymi kolorowymi plamkami ( oznaczenie pojemności), czy ktoś wie??
 • #8
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Do częstotliwości 30MHz możesz używać dowolne diody detekcyjne.

  Radzieckie diody " one są szklane i takie przeźroczyste " , to może to są diody ostrzowe (detekcyjne) oparte na złączach Germanowych.
  Mogą być. :D


  Pozdrawiam.
 • #9
  killer_5000
  Level 11  
  Pomierzyłem tą sondą z podwajaczem napięcia na tranzystorze T4 (końcówka) ale bez wlutowanego dławika od bazy do masy (bo nie mam takiego rezystora żeby zrobić ten dławik :D) i wyszło mi tak (przy zasilaniu 9v):
  na kolektorze 9v
  na bazie 1,2v
  na wyjściu antenowym ok 6v

  To są napięcia maxymalne po wyregulowaniu trymerami

  PS(29.06.09) Robię dzisiaj prosty zasilacz 12v, zamontuję dławik, spróbuję kupić odpowiednie trymery ( niestety te malutkie takie bo innych nie mają w sklepie koło mnie) i wtedy dopiero będęmógł coś napisać o układzie.
 • #10
  killer_5000
  Level 11  
  Zbudowałem już zasilacz, wymieniłem trymery, dorobiłem dławik i po odpaleniu na sztucznym obciążeniu 50 Ohm (taki biały rezystor kwadratowy 2W) to telewizor na programie 2 zaczął szaleć :D:D:D Czy mógłby ktoś mi polecić, rozrysować i podać jakieś wzory na obliczanie filtrów pasmowych Π bo skoro telewizja szaleje to nadajnik sieje harmonicznymi jak sądzę. T4 grzeje się więc sądzę że nadajnik zaczął działać :D

  Podaję napięcia przy zasilaniu 12v:
  na bazie T4 mam 0,4V
  na kolektorze T4 mam 15,3V
  na wyjściu antenowym 10-11V

  Dodam że dioda przy wskaźniku nadal nie świeci. Powymieniałem części, posprawdzałem i nie świeci nadal.
 • #11
  serwis
  Level 37  
  killer_5000 wrote:
  (...)i po odpaleniu na sztucznym obciążeniu 50 Ohm (taki biały rezystor kwadratowy 2W) to telewizor na programie 2 zaczął szaleć :D:D:D(...)


  Widzisz, wszyscy piszący zapomnieli dodać, że rezystor pracujący jako sztuczne obciążenie nie może być drutowy ( czyli nie może stanowić indukcyjności ( sądząc po opisie zapewne wstawiłeś drutowy) :D
 • #12
  killer_5000
  Level 11  
  a jak wygląda rezystor "niedrutowy"?? Ja wstawiłem taki biały, od spodu widać jakby był zalany jakimś gipsem. Coś takiego jak ten:
  Veronica 1w. Co zrobić żeby dioda się zaświeciła?
  Ale czy to że ten wskaźnik diodowy nie działa chociaż mam na wyjściu takie napięcie (11v) to wina takiego a nie innego rezystora?? Bo coś mnie to się nie widzi...
 • #13
  mlody91
  Level 20  
  takiego rezystora się nie używa do strojenia
 • #14
  killer_5000
  Level 11  
  Może jakieś zdjęcie odpowiedniego do strojenia rezystora, bo już sam nie wiem. :(
 • #16
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  mlody91 wrote:
  ideał: https://obrazki.elektroda.pl/32_1223670291.jpg
  zastępcze: zwykłe oporniki małe połączone równolegle https://obrazki.elektroda.pl/8_1195154383.jpg


  Ten drugi link to przesada na UKF. Zbyt wiele indukcyjności widzę. Oporniki są ok. Ja te oporniki piłuje tak aby nie było żadnego drucika tylko metalowe okucie jak np w bateri i lutuje do dwóch równoległych blaszek
 • #17
  User removed account
  User removed account  
 • #18
  killer_5000
  Level 11  
  Wszystko zmontowane jak najbliższymi wyprowadzeniami, T4 ma radiator bo się grzał za mocno. Sztuczne obciążenie jest już takie jak ma być, dioda nadal nie świeci. Mam pytanie: czy na sztucznym obciążeniu nadajnik ma mały zasięg??

  Po podaniu na R20 napięcia dioda świeci bardzo mocno.

  Dobra, się wygłupiłem. Dioda D3 na schemacie montażowym była narysowana zaporowo a ja głupi tak to zamontowałem :D Przez jedną gów***ną diodę zająłem wam tyle czasu :D Ostatnia prośba (wiem że to już nie w temacie ale mimo że tego jest pełno w necie to jednak ja nie do końca rozumiem i wiem jak to zrobić): Potrzebuję schemat prostej anteny dipolowej 50 Ohm, którą mógłbym powiesić w pokoju (mieszkam w domku jednorodzinnym a matka zabrania powiesić tego na dachu). Czy będę miał na tym duży zasięg?? Bo mam daleko ogródek (ok 1 km) a chciałbym posłuchać sobie muzyki na radyjku takim małym.
 • #19
  mlody91
  Level 20  
  polecam slim jim, na 108MHz ma około 2m długości - szybko zrobisz i będziesz zadowolony z efektu
 • #20
  killer_5000
  Level 11  
  Znalazłem projekt anteny Jim Slim z kabla 300 Ohm oraz kalkulator. Jutro podłączam to cudo do veroniki, sprawdzam zasięg i jak testy się powiodą to podam wyniki oraz adresy www do tej anteny. Czy "aktywna preemfaza" będzie dobra do veroniki?? bo widziałem taką bierną preemfazę jako filtr m.cz. ale myślę że ta aktywna będzie lepsza. Czy mam rację??
 • #21
  mkpl
  Level 37  
  Aktywna lepsza duzo lepsza. Jeśli muzyke będziesz puszczał za pomocą winampa to polecam wtyczke Energize i wtedy sprawę preemazy masz z głowy ;)
  Jeśli chodzi o sztuczne obciążenie polecam oporniki typu MŁT. 18 sztuk 2W spokojnie wytrzymuje moce sporo ponad 50W :D
 • #22
  killer_5000
  Level 11  
  Dzięki za tego winampa, często z tego korzystam a tej wtyczki to jeszcze nie widziałem. Zbuduję jednak tę preemfazę ponieważ nie zawsze będę podłączał nadajnik pod kompa :D Co do obciążenia to kupiłem sobie taki niebieski rezystor 47Ohm/1W i mi wystarcza :D. Jak się pobawię z tym 1W to mam jeszcze tranzystory kt909b radzieckie, a one przy dobrym sterowaniu dają 40W ale to tylko sprawdzę czy mi wyjdzie, bo nie mam zamiaru piracić. Najwyżej komuś sprzedam za grubą kasiorę :D

  Dodano po 5 [godziny] 56 [minuty]:

  COś z tym nadajnikiem nie tak: jak go odpalę i zestroję to ciągle jakieś trzaski, nie słychać innych stacji i wogóle... Zrobię dopałkędo mojego seilera który świetnie działa i się zobaczy. Temat zamykam. Weronica na półkę ;D