Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja Lutownicza ZD-929C - nie grzeje.

27 Cze 2009 14:00 13384 23
  • Poziom 20  
    Witam mam pewien poważny problem. Zepsuła się lutownica :( Po włączeniu wszystko działa jak należy, przełączam się na tryb ustalania temperatury, wyswietlacz pokazuje wszysto jak trzeba a kiedy przełącze się na tryb wyswietlania aktualnej temperatury grotu nic.. na wyswietlaczu ciagle 025 stopni C. Lutownica zimna. Ma ktos pomysł jak to naprawić? Bo bez lutownicy to jak bez ręki .. ;/
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 34  
    Z dostępnych w necie fotografii bardzo łudząco przypomina mi to stację dr. Solomon, którego używam w pracy tyle że temp. wyświetla się na linijce LED. Może grzałka się przepaliła / czujnik temperatury grota jest niesprawny? Sprawdź przejście grzałki, spryskaj zamrażaczem/podgrzej suszarką do włosów czy wskazania temp. się zmienią. Możliwe, że kolba jako całość do wymiany - ja musiałem wymienić zespół grzałki czyt. nowa kolba. Od tego bym zaczął - przegląd sterownika zostaw na później.
  • Poziom 20  
    Sprawdziłem czujnik. NIestety nie regauje czyli najprawdopodobniej kolba do wymiany.

Orientujesz się może gdzie mozna taką kolbe kupić?
  • Poziom 17  
    Mi ta kolba wygląda bardzo podobnie do Pensol'ów z TME. W szukajce TME wpisz "PENSOL-SL" ,jak moja mi wysiądzie to będę wtedy się łapał tego, jeśli potrzebujesz coś pomierzyć z działającej kolby mogę pomóc :) (mam tą stację)... Stukaj najszybciej na gg do mnie.
    Jak znajdziesz gdzieś kolby do tej stacji to daj znać :).

I jeszcze małe OT: wiesz gdzie można kupić inne groty do niej (głównie cieńsze :) )?
  • Poziom 27  
    Mam taki sam problem z tą lutownicą. Czy wie ktoś już jak to naprawić?

I czy zna ktoś pinout od tej lutownicy (5-pinowa wtyczka DIN)? Tyle wiem, że środkowy pin to uziemienie, a chciałbym się upewnić, czy to cała stacja się popsuła, czy tylko grzałka spalona.
  • Poziom 28  
    Możesz sprawdzić miernikiem z testem diody, termopara ma zwarcie, grzałka jak spalona nieskończoność jak dobra powinna mieć kilkadziesiąt Ω.
  • Poziom 17  
    1-4 i 3-5 powinny mieć przejścia jak któreś jest rozwarte to jest "to" :)

Moją grzałkę miernik pokazuje, iż ta ma ~4 Ohm , na "termoparze" jest ~2 Ohm
    Oczywiście jest sprawna kolba.
    Rysunek złącza w stacji:
    Stacja Lutownicza ZD-929C - nie grzeje.
  • Poziom 27  
    Dziękuję za odpowiedzi. Rozumiem, ze to jest widok od strony gniazda? Jeśli tak, to nie ma przejścia pomiędzy 3 i 5 (czyli grzałka).
    Może mi ktoś doradzić gdzie kupić do tej stacji kolbę taką, żeby na pewno działała z tą stacją? Nigdzie nie ma konkretnie do ZD-929C.
  • Poziom 27  
    pickled:

Dziękuję, kupiłem tą grzałkę w Cybor-Tech i działa jak nowa. Do tego jeszcze mają groty i inne części do tej lutownicy.
  • Poziom 15  
    Witam :)
    Mam podobny problem z tym że ja nie mam żadnego przejścia na pinach :( Co to oznacza ???

Dodano po 3 [minuty]:

Sory pomyłka... Tylko grzałka jest spalona :)
  • Poziom 15  
    Grzałka wymieniona, stacja lutownicza działa :D
    Temat zamykam
  • Poziom 27  
    Witam. Czy może ktoś zna jakiś sklep w którym mają dostępne grzałki do tej stacji? Znowu mi się spaliła, a we wspomnianym wyżej Cybor-techu nie mają już ponad pół roku dostawy i nie wiadomo kiedy będzie.
    Ewentualnie czy może mi ktoś polecić całą lutownicę, która będzie pasowała do stacji? Bo tych "oryginalnych" do ZD-929C też nigdzie nie znalazłem.
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Bo tam jest tylko grzałka - napięcie/moc się zgadzają oraz termopara w grzałce. Co najwyżej mogą być inne piny we wtyczce (co da się zmienić) i rodzaj termopary. Lutownica Solomona w dodatku była by tańsza niż ta z Laro. Sam nie wiem, czy małe żółte rączki miałby by co tam tak bardzo zmieniać. Czy z tym Pensolem to aż takie duże ryzyko?
  • Poziom 27  
    Kupiłem w końcu oryginalnego Solomona (dokładnie to PENSOL-IRONE-N). Właśnie dostałem paczkę i podłączyłem do ZD929C. Wszystko działa jak powinno i nic nie trzeba zmieniać w lutownicy. Wtyczka jest dokładnie taka sama. Polecam każdemu, kto ma problem z dokupieniem grzałki.
  • Poziom 11  
    Chciałbym zauważyć, że kolby od Solomona SL20 czy SL30 różnią się od kolb od ZD929C stąd problemy z niedogrzewaniem lub przegrzaniem, gdy pobawimy się w podmianę oczywiście.
    Dla ZD929C opór na grzałce to ok. 2 Ohm na termoparze ok. 3.5 Ohm, dla Solomona wartości te bardzo się różnią, dla grzałki to ok. 65 Ohm i dla termopary ok. 11 Ohm. Stąd stacja ZD929C z kolbą od Solomona będzie trochę inaczej termostatować temperaturę. Ale to chyba jasne jak słońce, pomimo, że obie kolby od Chińczyka i Pensola mają taką samą wtyczkę 5 pinową i rozkład sygnałów pinach jest identyczny.
    Temat do zamknięcia.
  • Poziom 17  
    marcinlas napisał:
    Chciałbym zauważyć, że kolby od Solomona SL20 czy SL30 różnią się od kolb od ZD929C stąd problemy z niedogrzewaniem lub przegrzaniem, gdy pobawimy się w podmianę oczywiście.
    Dla ZD929C opór na grzałce to ok. 2 Ohm na termoparze ok. 3.5 Ohm, dla Solomona wartości te bardzo się różnią, dla grzałki to ok. 65 Ohm i dla termopary ok. 11 Ohm. Stąd stacja ZD929C z kolbą od Solomona będzie trochę inaczej termostatować temperaturę. Ale to chyba jasne jak słońce, pomimo, że obie kolby od Chińczyka i Pensola mają taką samą wtyczkę 5 pinową i rozkład sygnałów pinach jest identyczny.
    Temat do zamknięcia.

Ależeś odgrzał kotlet z 2011 roku :lol:

Termopary nie mierzy się omomierzem (w ten sposób możesz sprawdzić co najwyżej czy jest "przejście"), a miliwoltomierzem, i na raczej pewno te kolby mają różne rodzaje termopar , jeśli zawyża czy tam zaniża temperaturę sterownik (nie wnikam w charakterystki termopar czy samą stację zd-929, już jej nie mam :) ).

I zgodzę się, że temat do zamknięcia :) . Proszę jakiegoś moderatora: !zamknij topic :)