Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytania odnośnie budowy kolumn basowych

wopal99 27 Jun 2009 17:00 2559 13
    wopal99
    Level 10  
    Witam. Ostatnio w zespole zastanawiamy się o zmianie nagłośnienia, i padła propozycja własnej budowy kolumn basowych (gramy na żywo). Chciałbym zmontować takie kolumny jednak potrzebuje jakiś porad. Jedna kolumna musi mieć min. 500W, tak żeby spokojnie radziła sobie na sali ale i na małej imprezie plenerowej. Jaki najlepiej zastosować głośnik: czy jeden np. 15` - 500W, czy 12`- 4x150W, i jakiej firmy najlepiej. Mam piec basowy na 10`-4x150W i stąd taki pomysł, gdyż gada niesamowicie. Nie jestem biegły w tym temacie ale smykałke konstruktora mam. Co się stosuje aby kolumna grała tylko basem. Ktokolwiek może mi coś podpowiedzieć będę wdzięczny
    MrMaciek
    User under supervision
    2xGDN 38-550-8 AE (połączony równolegle) będziesz miał 1,1kW a jak nie chcesz takiego rozwiązania to jeden subbas na GDN 38-550-4 AE .
    auroxik
    Level 26  
    Jeśli barzdo tanio to STX jak kolega wyżej napisał tylko głośnik nie ma 550wat :) ale 400 w AES:)

Jeśli drożej to B&C masz o podobje mocy do STX lecz o wile lepszej jakości i większych możliwościach.

KappaPro LF

(...)
    (dj-MatyAS)
    wopal99
    Level 10  
    Zastanawiałem się właśnie nad tym eminencem. W poprzedniej kapeli mieliśmy te głośniki i były super, tylko że w górkach. A co się stosuje do basów? Mianowicie czym uciąć górne pasmo
    DjMapet
    Level 43  
    Jak chcesz paczki na porządnych przetwornikach to zerknij tu: http://www.naw.com.pl/index.php?producent=8
    Widzisz , nie zawsze opłaca się składać paczki samemu, zwłaszcza jak się nie ma w tym doświadczenia.
    Jeśli koniecznie chcesz budować paczki, to proponuję zawodowe przetworniki B&C: http://www.naw.com.pl/BC_Speakers-p3-6-3-default.html.

Pozdrawiam.
    wopal99
    Level 10  
    A czy można zastosować zamiast 1x15` np. 4x12` lub 4x10`. co najlepiej zostosować.
    DjMapet
    Level 43  
    Ogólnie mówiąc, subbas to nie to samo co paczka pod git basową. Zadaniem gitarowej kolumny basowej jest przenoszenie dosyć szerokiego pasma - nawet do 12 Khz. Dlatego przeważnie stosuje się tutaj głośniki tzw nisko-średniotonowe ("mid- bas"), o dosyć szerokim paśmie przenoszenia (mniej-więcej 50-4000 Hz), plus ew tweeter. Aby zapewnić wysoką efektywność (głośność i nie tylko) takiej paczki, stosuje się konfigurację 2x12", 4x12", 4x10"+ ew 1x15" (dla niższego zejścia).
    Natomiast zadaniem subbasu jest przenoszenie tylko niskich częstotliwości w zakresie ok 40-200 Hz i dlatego stosuje się w takich paczkach głośniki typowo niskotonowe (15-18") o bardzo wąskim paśmie przenoszenia (mniej-więcej 40-1500 Hz).
    Oczywiście można zbudować subbas na niskotonowych głośnikach 12" (szczerze mówiąc na 10"głośnikach nie widziałem suba), ale są to konstrukcje rzadziej stosowane a głośniki bardzo drogie: http://www.naw.com.pl/Glosnik_BC_12TBX100_8Ohm-52.html

Pozdrawiam.
    Napisz, czy macie perkusję, jakie macie nagłośnienie i co gracie.
    -Maciej_
    Level 21  
    wopal99 wrote:
    A czy można zastosować zamiast 1x15` np. 4x12` lub 4x10`. co najlepiej zostosować.

Konstrukcja 4x12 będzie napewno grała głośniej jak 1x15 - przy założeniu podobnej skuteczności głośnika.
    Ja zastosował bym rozwiązanie które polecił ktoś na początku - 2 budy i w każdej po 2x15".
    wopal99
    Level 10  
    Mamy akustyczną perkusję. Końcówka CROWN XLS 602. Górki narazie mamy LDM 200W i jakieś doły z odzysku też 200W ale żadna rewelacja. Razem gramy od pół roku i każdy przyniósł do zespołu co ma i chcemy to wymienić na coś lepszego. Gramy po weselach. Dla zainteresowanych www.zespolproject.pl.tl
    DjMapet
    Level 43  
    Jaka kwotę chcecie przeznaczyć na zmianę ew rozbudowę nagłośnienia?
    Te kolumny LDM to starsza (napisz jaki model) konstrukcja, jeśli się nie mylę z serii Classic - czyli 15"+ tweeter. Nijak się ten zestaw nie nadaje do nagłośnienia wokalu i klawiszy z ręki, bo akurat w paśmie (średnim) w jakim operuje wokal i klawisze jest ogromna dziura.
    Napisz, czy zamierzacie nagłaśniać bębny.
    Proponuję konfigurację typu: nadstawki ok 300W - 2x10"+1", lub 1x12"+ 1,4", oraz dwa suby 15"po ok 700W. Nadstawki zasilić crownem a do subów kupić osobną końcówkę. Oczywiście pasmo podzielić crossoverem.

Suby 4x12 owszem, będą bardzo skuteczne ale też bardzo duże i drogie :-(

Pozdrawiam.
    wopal99
    Level 10  
    Te kolumny zostały kupione w 98 roku. Długo ich nie używałem bo w poprzedniej kapeli mieliśmy ładne Peaweye. Teraz złożyliśmy inny skład i "Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma". Perke też przydało by się nagłośnić, ale to zależy jeszcze od rodzaju imprezy i jak perka to i bas, no i gitara. Kolumny przydały by się lepsze a jeśli chodzi o koszty, to wiadomo najlepiej jak najtaniej i dlatego myślałem żeby coś samemu stworzyć np. na eminencach bo jakoś mam przekonanie do tej firmy. Jak bym miał kase to bym się nie zastanawiał tylko poszedł do sklepu i kupił a samemu to dużo taniej by było. Są na rynku kolumny tanie i z dobrą mocą tylko że to firma "xxxx" i na to się nie skuszę.