Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stale działający elektrozaczep Urmet MIWI

27 Cze 2009 22:09 4392 5
  • Poziom 2  
    Witam!

Problem mam następujący: kilka dni temu niespodziewanie układ domofonowy zaczął się dziwnie zachowywać - wszystko działa bezproblemowo, za wyjątkiem elektrozaczepu, który cały czas "puszcza". Po wgłębieniu się w temat (nie ja jestem twórcą układu) i przeanalizowaniu wszystkich połączeń wyglądają one na poprawne, ale:
    1) domofon nie ma podpiętego na stałe zasilania i odwrotne włożenie wtyczki spowodowało zamianę fazy z zerem na płytce zasilacza
    2) po odpięciu linii przycisków zwalniających elektrozaczep pochodzących od unifonów sytuacja nie ulega zmianie i elektrozaczep cały czas "puszcza", czyli wyklucza to uszkodzenia unifonów
    3) odłączenie przycisku zwalniającego zamontowanego przy furtce nie zmienia sytuacji, po dokładniejszym sprawdzeniu stwierdzam, że jest w 100% sprawny
    4) wszystkie przewody są ok.

Pytanko: czy odwrotne wpięcie zasilania mogło spowodować uszkodzenie triaka, który jest odpowiedzialny za uruchomienie elektrozaczepu?? Jaka jest możliwość sprawdzenia co się dzieje oprócz tego, co już zrobiłem??

System Urmet MIWI 1127/312, czyli dwa unifony i zasilacz 18A1, elektrozaczep zwykły (tzn. nie rewersyjny ):D
  • Poziom 26  
    Rozumiem że chodzi ci o to że na zaczepie cały czas jest napięcie? Jeśli nie to sprawa jest dość prosta: albo masz zaczep z blokadą którą włączyłeś albo zaczep został uszkodzony mechanicznie (wyłamana kotwiczka).
    Jeśli na zaczepie jest cały czas napięcie to rzeczywiście mogło się coś uszkodzić w zasilaczu, ale to wymaga raczej gmerania w elektronice i znajomości schematu.
    Odwrotne włączenie wtyczki od zasilacza nie powinno (nie może) mieć wpływu.
  • Poziom 2  
    Chodzi właśnie o to, że na zaczepie cały czas jest napięcie.
  • Pomocny dla użytkowników
    Takie uszkodzenie to prosta sprawa. Sprawdź triaka lub (prościej) podmień na próbę. Jeżeli to nic nie da, będziesz musiał sprawdzić inne elementy wokół niego.
    Na to, co tu jest niżej zacytowane, w ogóle nie zwracaj uwagi.
    kuuczoo napisał:
    albo masz zaczep z blokadą którą włączyłeś albo zaczep został uszkodzony mechanicznie (wyłamana kotwiczka)
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witaj - albo zrób jak bylo w starych zasilaczach urmeta - przewód od zacisku 9 unifonu zamiast na zacisk LZ
    zasilacza 18A1 podaj bezpośrednio do elektrozaczepu.
    /fizycznie nalezy od zasilacza odpiąć przewody LZ i Z i połączyć je razem.
  • Poziom 2  
    no i sprawa rozwiązana :) okazało się, że połączenie LZ i Z faktycznie zmusiło układ do prawidłowego działania także dzięki kolego, punkciki przyznane ;)
    inna sprawa, że ujawniły się dalsze usterki i zasilacz został wymieniony na nowy...