Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR fuse Calculator i programator graficzny z avrdude

mirekk36 04 Wrz 2011 10:15 138789 615
  • #541 04 Wrz 2011 10:15
    SunRiver
    Poziom 13  

dlatego ze Mirek namieszał nieco i w programie wykrywa bo używa własnego dojścia do programatora , myślę że prostsze będzie dopisanie go do programatorów w avrdude .. zajmę się tym i podeśle Mirkowi do zaktualizowania

plik avrdude.conf w załączniku: u mnie działa sprawdźcie jak u was bo używam avrdude 5.10 wiec ... musicie sprawdzić u siebie

wywołanie dla avrdude przez parametr -p ftdi reszta bez zmian

W drugim załączniku kompletne avrdude 5.10 dla windows

• Filament
  • #542 04 Wrz 2011 22:20
    Lukaszek_69
    Poziom 13  

W dalszym ciągu to samo. Zauważyłem jedną rzecz, gdy modyfikuję config na własną rękę program nie widzi wprowadzanych zmian. Przykładowo, gdy skasuję którykolwiek z programatorów program nie wywala błędu że go nie ma. Już nie mam pomysłu co z tym zrobić... Nie chcę dolutowywać na kablach dodatkowego gniazda isp bo wykorzystanie ftdi do programowania wydaje się być ciekawym rozwiązaniem i chciałbym się z tym uporać tak na przyszłość.

• Filament
  • #543 04 Wrz 2011 22:36
    mirekk36
    Poziom 42  

Panowie, trzeba poczekać żeby MkAvrCalculator obsługiwał FT232RL :( - na razie z przyczyn obiektywnie ode mnie niezależnych jest to niemożliwe.

• #544 06 Wrz 2011 01:08
    Lukaszek_69
    Poziom 13  

Witam ponownie!
    Uporałem się w końcu z tym wszystkim :) Powiedzmy... Zacząłem się bawić w konsoli i różnie konfigurować/dobierać plik konfiguracyjny. Początkowo za każdym razem wywalało mi błąd z programatorem ponieważ instalowałem dużo wcześniej WinAVR o którym całkowicie zapomniałem i przez moją głupotę nie zwracałem uwagi z jakiej lokalizacji odpala się avrdude. Oczywiście winavr dodał podczas instalacji zmienną globalną i za każdym razem avrdude odpalał się ze starej lokalizacji o której nie miałem pojęcia. Wiem, zostanę pewnie teraz mocno skrytykowany że nie odpalałem bezpośrednio z danej lokalizacji ale trudno, będę miał nauczkę na przyszłość. Poza tym był cały czas problem z nierozpoznawaniem znaku "f" z pliku konfiguracyjnego? A tak przy okazji... Co trzeba w nim dopisać/zmienić aby tego uniknąć? Pozwoliłem sobie Mirku skopiować config generowany przez kalkulator bo tam nie wywalało takiego błędu i to pomogło. Kolejno był problem z sygnaturą ale ostateczne ustawienie prędkości na 4800 rozwiązało problem.
    Dzięki za pomoc mirekk36 i SunRiver! Bez tych informacji pewnie jeszcze długi czas bym się nad tym głowił. Konsola jest zbawcza i chyba przez nią będę w ostateczności programował :) Pozdrawiam!

• #545 06 Wrz 2011 08:42
    mirekk36
    Poziom 42  

Pewnie, że możesz korzystać z configa ;) żaden problem - w końcu sporą zasługę w jego tworzeniu ma kolega SunRiver, który dodał już sporo nowych procków. A jeśli lubisz konsolę to jasna sprawa - korzystaj do woli.

• #546 10 Wrz 2011 21:36
    SunRiver
    Poziom 13  

No to cieszę się że wreszcie Ci działa jak należy, i chwali się siłę samozaparcia w doszukiwaniu się problemu. Z dawien dawna wiadomo iż konsola to twój przyjaciel i czasem naprawdę warto się przełamać i wpisać te kilkadziesiąt znaków , łatwiej dojdziesz co sie dzieje :)

No pewnie ze poczekamy na obsługę FT232RL lub FT2232D Mirku :) choć w zasadzie to Program juz chyba ma wszystko co powinien mieć i można jedynie dodawać suporty procków i programatorów i tu duży szacunek dla Ciebie Mirku.

• #548 11 Wrz 2011 10:59
    mirekk36
    Poziom 42  

No postaram się jak najszybciej dodać tą wstawkę, tylko problem może być z tym avrdude 5.11, chyba, że potwierdzisz mi czy tak z linii komend działa opcja -B dla programowej zmiany prędkości taktowania USBASP ?

• #549 11 Wrz 2011 11:40
    SunRiver
    Poziom 13  

powinno działać , ale mam jeszcze parę problemów przy kompilacji ustrojstwa , ale są dodane patche dla FT232 co powinno cię bardziej zainteresować

dodatkowo jest dodana obsługa BITBANG i TPI co nie jest bez znaczenia - tylko coś mu nie pasuje i nie chce sie skompilować bestia jedna prawidłowo , ale posiedzę nad tym i utłukę baga:)

oo już działa wina było w moim w7 nieprawidłowe dojście do linkera :)
    Za duzo roznych kompilatorów i toolchainów na kompie ... echhhh

w załaczniku

AVRDUDE 5.11 z pathem 7610 zawierającym:

. TPI (i.e. ATtiny4/5/9/10) programming support for bitbang
    programmers.
    . FTDI MPSSE (FT2232 etc.) bitbang support.

dodaję też na wszelki wypadek najnowszy firmware do usbasp z TPI dla usbasp opartych o M8 i M88 --- warto wgrać zawsze najnowszy dostepny firmware
    i sterowniki .

• #550 11 Wrz 2011 12:35
    mirekk36
    Poziom 42  

Taaak to może być fajne ;) jak najszybciej zabiorę się do roboty. Tylko na razie nie mam możliwości sprawdzenia TPI.

Ale ten tryb bitbang TPI jest dostępny tylko dla FT2232 ? czy też dla FT232?

• #551 11 Wrz 2011 12:46
    SunRiver
    Poziom 13  

Wygląda na to że tylko dla FT2232(x)

nie sprawdzałem jeszcze z FT232 aczkolwiek jest coś o FT232H/C/D
    niby [patch #7610] Patch for FTDI 232H dotyczy

w załaczniku PDF do AVRDUDE 5.11

i taka mała sugestia co do programu może by pogrupować jakoś AVRKI
    np po wcisnieciu listy pełnej dodatkowo :

- Xmega
    - Mega
    - Tiny
    - Can
    - PWM
    - itd

co o tym myślisz Mirek ??

ze pdf wynika ze powinno działać na FT232R

• #552 11 Wrz 2011 15:17
    mirekk36
    Poziom 42  

SunRiver napisał:

i taka mała sugestia co do programu może by pogrupować jakoś AVRKI
    np po wcisnieciu listy pełnej dodatkowo :

- Xmega
    - Mega
    - Tiny
    - Can
    - PWM
    - itd

co o tym myślisz Mirek ??

Co myślę? - myślę, że to bardzo cenna i pożyteczna uwaga. Tyle, że mam już na liście sporo takich pożytecznych uwag a wciąż mało czasu żeby zająć się na poważnie dalszą jakąś konkretną rozbudową tego programu. Jak wiesz, jego cena jest tak symboliczna, że zwykle muszę zająć się tym z czego mam pieniądze. A tymczasem i tak wielu ludzi płacze, że jak wszystko nie za darmo to LIPA. Nie zważając na to, że kilka najbardziej popularnych procków jest przecież zupełnie za FREE i korzysta z tego w pełni mnóstwo zadowolonych także osób.

A mam w planach w ogóle generalny lifting, żeby przede wszystkim przyśpieszyć działania - bo rzeczywiście klikanie opcji często się ślimaczy w żółwim tempie :(

Ale już zapisuję cenną twoją uwagę na swoją listę ;)

• #553 11 Wrz 2011 15:40
    SunRiver
    Poziom 13  

Wiem jak to jest :)

sam ostatnio cierpię na chroniczny brak czasu ... na zajmowanie sie ze tak powiem bzdetami. Moim zdaniem Program juz w tej Fazie jest bardzo dobry
    i faktycznie znam tez wielu co używają wersji FREE i są zadowoleni i to bardzo.

Fajny blog się widzę kroi , ale już jakiegos burzacza przywiało - przypominaja mi się bezpodstawne boje ATARI - C=64 .... echh

• #554 15 Lis 2011 12:59
    noogi
    Poziom 10  

Witam,

Przepraszam, jeśli wykażę się ignorancją, jednak nie znalazłem informacji, jak uzyskać wersję anglojęzyczną mkAVRCalculatora?

pozdrawiam

• #555 15 Lis 2011 13:25
    mirekk36
    Poziom 42  

noogi napisał:
    , jednak nie znalazłem informacji, jak uzyskać wersję anglojęzyczną mkAVRCalculatora?

Wystarczy po prostu skasować folder "LOCALE" albo zmienić mu nazwę i program będzie w wersji EN ;)

• #556 15 Lis 2011 13:34
    noogi
    Poziom 10  

Cytat:
    Wystarczy po prostu skasować folder "LOCALE" albo zmienić mu nazwę i program będzie w wersji EN ;)
    Dziękuję pięknie

pozdrawiam

• #557 15 Lis 2011 14:11
    mirekk36
    Poziom 42  

A tak z czystej ciekawości zapytam, dlaczego potrzebny jest angielski ? zwykle wszyscy chcą polską wersję ;)

• #558 15 Lis 2011 15:01
    noogi
    Poziom 10  

mirekk36 napisał:
    A tak z czystej ciekawości zapytam, dlaczego potrzebny jest angielski ? zwykle wszyscy chcą polską wersję ;)

Zareklamowałem soft na forum angielskojęzycznym ;)

Dodano po 33 [minuty]:

Soft mi się spodobał, no i w pełni obsługuje interesującą mnie atmegę162.

A przygodę z programowaniem rozpocząłem dopiero 3 dni temu i mam duuużo materiału do ogarnięcia więc proszę o wyrozumiałość.

Na razie nie udało mi się połączyć żadnego softu z programatorem jaki sobie sprawiłem (USB AVR ISP II STK500v2) zamówiłem inny - USBasp, zobaczymy co się zmieni.

Tak się upewnię - nie muszę mieć podłączonego programowanego chipu, żeby wykryć programator?

pozdrawiam

• #559 15 Lis 2011 16:27
    mirekk36
    Poziom 42  

No tak programatora wprost to się zwykle nie wykrywa. Wychodzi to przy próbie odczytu procesora ;)

Nie ma w avrdude i innych programach tego typu specjalnych opcji do wykrywania programatora sprzętowego. Ot po prostu wybiera się go z listy i to wszystko.

• #560 15 Lis 2011 17:02
    noogi
    Poziom 10  

Musiałem coś popsuć w kablu z gniazda kanda - cztery piny w programatorze który mam są oznaczone jako GND i wszystkie cztery połączyłem razem i wpiąłem do GND programowanego procesora (nie byłem pewien z którego pinu z całą pewnością można wziąć masę). Generalnie podłączonej atmegi nijak nie dało się wykryć, czy odczytać fusebitów. Zasilałem ją zarówno z programatora jaki i zewnętrznie (jest ona umieszczona na płytce w urządzeniu).

pozdrawiam

• #561 15 Lis 2011 17:32
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Może patrzyłeś na odbicie lustrzane złącza?
    To jest widok złącza żeńskiego, które wlutowuje się w płytkę. Widok od góry. Może coś pomyliłeś?

Jaka to atmega? Pamiętaj, że musisz podłączyć wszystkie piny GND, które są w mikrokontrolerze do masy i wszystkie VCC do plusa. Jeśli używasz USBASP, to warto zewrzeć zworkę "slow", gdy atmega fabrycznie ma włączony dzielnik przez 8 (pracuje wtedy z zegarem 1MHz). Jeśli tak jest, to USBASP jej nie zaprogramuje, przynajmniej u mnie.

• #562 15 Lis 2011 17:38
    noogi
    Poziom 10  

Tu powinno być OK.

Musze przejrzeć płytkę na której siedzi atmega - wlutowałem do niej piny do wsunięcia kabelków z programatora - może coś pokręciłem z połączeniami z poszczególnych nóżek atmegi162...

co do zasilania - 4,6,8,10 zwarłem razem i dałem jako GND do programowanego układu - czy czasem nie przedobrzyłem..

• #563 15 Lis 2011 17:47
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Nie przesadziłeś, one i tak powinny być połączone, więc to nie robi różnicy, czy do układu podłączysz jeden z nich, czy wszystkie. Często jest tak, że tylko pin 10 jest podłączony fizycznie do GND. Ale podłączenie większej liczby niczego nie popsuje. Jeśli dobrze podłączyłeś, to musi działać.

• #565 15 Lis 2011 21:02
    noogi
    Poziom 10  

Przy próbie sprawdzenia podłączonego AVRa dostaję info jak na obrazku.

Coś przecież powinno się pojawić?
    Połączenia do atmegi sprawdzałem kilka razy.

Podłączony układ zasilam z programatora - daje napięcie na układ 4.35 V - pewnie trochę mało ale próbowałem też zewnętrznego zasilania i bez zmian.

• #566 15 Lis 2011 21:17
    mirekk36
    Poziom 42  

Ustaw stk500v2 w tryb pracy z virtualnym portem COM i wtedy spróbuj ;)

• #567 15 Lis 2011 22:17
    noogi
    Poziom 10  

Na pewno tego próbowałem ale nie pamiętam czy z tym programem, jutro spróbuję.

pozdrawiam

• #568 15 Sty 2012 00:05
    mirekk36
    Poziom 42  

No i powstała Panowie nowa wersja programu MkAvrCalculator - build 58

Co nowego ?

Otóż we współpracy z Markiem Albertsem twórcą BASCOMA powstała nowa funkcjonalność w programie, która umożliwia pełną jego integrację z Bascomem.

Co ciekawe, będzie to działało na obecnych wersjach Bascoma ale także na najnowszej, która się dopiero ukaże - bo ja na razie miałem okazję testować wersję BETA, której jeszcze oficjalnie nie ma na stronie producenta. A gdy się ukaże to będzie można przekazywać do programu jeszcze dodatkowy parametr w postaci {CHIP}. Teraz przy obecnych wersjach Bascoma można przekazać tylko {FILE} czyli plik do wgrania do procka.

Od tej pory Bascom zyskuje tak na prawdę także PEŁNĄ 100% i super łatwą możliwość korzystania tak na prawdę z AVRDUDE i wszystkich programatorów jakie są przez niego obsługiwane.

Jednocześnie można korzystać z bardzo wygodnego kalkulatora i programatora Fusebitów.

Poniżej krótki filmik z działania i konfiguracji.

Całość powstało na zamówienie pewnej zagranicznej firmy, tak więc opcja trafia dla wszystkich bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.

• #569 15 Sty 2012 11:09
    SunRiver
    Poziom 13  

Coś chyba Mirku nie sprawdzałeś --

bedzie to dzialać i owszem w najnowszej wersji
    w strarszych to tylko się będzie MKCalk odpalać a to żadna nowość

Sprawdzone na wersjach 1.11.9.8 i 2.0.7.3

MkCalk sie odpala owszem , ale bascom nie przekazuje parametru.

• #570 15 Sty 2012 11:50
    mirekk36
    Poziom 42  

SunRiver napisał:

MkCalk sie odpala owszem , ale bascom nie przekazuje parametru.

A kiedy pobrałeś wersję MkAvrCalculator ? Jak się odpali to ma numerek "build 58" ??? Pobierz ew jeszcze raz - bo w nocy coś jeszcze grzebałem w kodzie - ale teraz ta wersja która leży do pobrania MUSI działać - tzn przynajmniej z tym parametrem {FILE}