Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprężarka warsztatowa z kompresora domowym sposobem

wazzie 05 Lip 2009 13:33 35361 47
  • #31 05 Lip 2009 13:33
    oldmen56
    Poziom 9  

Witam. Myślę że mogę wtrącić swoje dwa grosze na temat tej konstrukcji. Istotne jest to, że komuś się chce "kombinować" i poprawiać swoje błędy pomimo możliwości pójścia na skróty (kupienia już stosunkowo niedrogiego, gotowego kompresorka). Uważałbym za konieczne wyposażenie zbiornika w zawór bezpieczeństwa. Wierzę w skuteczność konstrukcji wazziego i na dowód tego prezentuję swoją konstrukcję sprzed lat. Mój kompresor służył mi między innymi do malowania grzejników CO.Sprężarka warsztatowa z kompresora domowym sposobemSprężarka warsztatowa z kompresora domowym sposobemSprężarka warsztatowa z kompresora domowym sposobem

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #32 05 Lip 2009 14:38
    DIZZI
    Poziom 17  

michal_kuna napisał:
    A czy jest możliwość obliczenia wydajnośći kompresora, bo też mam podobny tylko z silnikiem 2,2kW

Obliczyć można w prosty sposób : obroty silnika x pojemność kompresora

np. obr . silnika = 2800obr/min
    pojemność kompresora =100cm3

2800x100=280 000cm3/min=280l/min

A co do podłączenia stycznika

Dodano po 13 [minuty]:

Uwaga ! koniecznie należy zastosować zwór bezpieczeństwa
    na ciśnienie max 6-8 bar i pomiędzy stycznik a silnik włączyć
    wyłącznik ciśnieniowy .

W wyłączniku ciśnieniowym dobrze jest ustawić
    histerezę dobraną do potrzeb użytkownika to unikniemy
    częstego włączania i wyłączania silnika kompresora
    a za tym styki w wyłączniku posłużą dłużej.
    U mnie np. wyłącza się przy 8 bar a włącza 6bar
    jak zrobię fotkę to zamieszczę ,zbiornik 35l od gazu z auta
    kompresor ze składnicy złomu silnik 075kw z odzysku
    wyłącznik ciśnieniowy hydroforowy no i najważniejsze
    zawór bezpieczeństwa fabryczny 8.2 bar.

• #33 05 Lip 2009 14:41
    niutat
    Poziom 37  

No właśnie oldmen56 , nawet kupić gotowe podzespoły i powtykać wtyczki w odpowiednie miejsca to każdy potrafi. Ja cenię ludzi którzy potrafią zmontować coś praktycznie ze złomu. Tacy poradzą sobie w każdej sytuacji. :wink:
    P.s.
    Jeszcze do autora, masz dość duży silnik i sprężarkę dwucylindrową, nie lekceważ tego zaworu bezpieczeństwa bo w razie czego silnik to się raczej nie zatrzyma.

• #34 05 Lip 2009 15:11
    Moulder
    Poziom 23  

DIZZI napisał:
    michal_kuna napisał:
    A czy jest możliwość obliczenia wydajnośći kompresora, bo też mam podobny tylko z silnikiem 2,2kW

Obliczyć można w prosty sposób : obroty silnika x pojemność kompresora

Przy założeniu że sprężarka jest jednostopniowa, i znasz objętość skokową (która nie jest nigdy podawana tylko trzeba se policzyć znając skok, średnicę tłoków i liczbę cylindrów).
    Zapomniałeś to pomnożyć przez współczynnik przetłaczania (0,8 - 0,92)

DIZZI napisał:
    A co do podłączenia stycznika

Do obudowy silnika nie podłącza się przewodu N !! Można podłączyć PEN albo PE.

Oczywiście trzeba podłączyć wyłącznik ciśnieniowy trójfazowy. Stosując wyłącznik jednofazowy (jak kolega "wazzie") trzeba zastosować drugi stycznik - tylko po to żeby zapobiec włączeniu sprężarki po zaniku napięcia w sieci - tylko po co ? Styczników za darmo nikt nie rozdaje.
    Albo jeden stycznik i jeden normalny przełącznik bistabilny - jak kolega "wazzie" i jest zdecydowanie taniej !

• #36 07 Lip 2009 11:43
    Moulder
    Poziom 23  

volt1 napisał:

No to teraz wepnij tu wyłącznik ciśnieniowy taki jednofazowy (ze stykiem przełączalnym) i się okaże czy nie trzeba stycznika i przekaźnika...

• #37 08 Lip 2009 09:59
    Ma1ster_hydro
    Poziom 9  

Co do wydajności sprężarki macie racje, ale obroty silnika to nie to samo co obroty sprężarki.
    Jeśli sprężarka napędzana jest przekładnią pasową o różnej średnicy kół, to oczywiste, że obroty silnika są inne niż sprężarki.

A jak policzyć obroty sprężarki jeśli znamy tylko obr. silnika:

nk=[(D*ns)/d]

i wszystko pomnożyć *95/100 (poślizg paska)

nk- obr. sprężarki
    ns- obr. silnika
    D- średnica kola pasowego silnika
    d- średnica kola pasowego sprężarki

• #38 02 Sie 2009 18:34
    kazitor23
    Poziom 15  

wazzie jak to możliwe ze UDT zabrania łączenia kompresora i zbiornika łącznikiem stałym,jednocześnie nakazując stosowania węży elastycznych ,a Ty uważasz ze nigdy czegoś takiego nie widziałeś?

• #39 03 Sie 2009 11:44
    Mariuszczs
    Poziom 19  

Rura elastyczna jeśli butla jest osobno. Rura sztywna jesli sprężarka jest sztywno z butlą ( przykręcona ).

• #40 04 Sie 2009 08:50
    wazzie
    Poziom 17  

kompresory z którymi miałem po czynienia, czyli takie budowy sztywnej zwartej miały sztywne połączenie kompresor-butla.Nie kwestionuje faktu że połączenie elastyczne byłoby lepsze chociażby ze względy na drgania i naprężenia ale moje rozwiązanie okazało sie po prostu tańsze - zobacz pierwszy post -> zrobienie machiny ze strych rupieci.

• #41 07 Mar 2010 13:56
    bzyku1994
    Poziom 2  

Wszystko fajnie wygląda. Według mnie (silnik powinien być 2 razy mocniejszy i wtedy wydajność takiego kompresora była dużo większa)

• #42 07 Mar 2010 14:39
    keerad
    Poziom 2  

Witam mam taką sprężarke po przeróbkach czyli panewki na wale zmienione na łożyska kulkowe,panewki korbowodowe i korbowody przewiercone.Sprężarka działa bez zarzutów tylko jeden mały problem ,silnik 3,0 kw nie daje rady napompowac zbiornik 200 litrów do ciśnienia 8 atm. Obroty sprężarki około jak dobrze pamiętam to 1100 obrotów.Dauta to kompresor jest ok ale do sprężarki do garażu to całkiem odpada chyba że do pompowania kół .Pozdrawiam

• #43 07 Mar 2010 15:55
    dziungwaj
    Poziom 12  

wazzie a ta twoja spręzareczka to ma jakieś odpowietrzanie skrzyni korbowej? tak zagłuszone wszystko na głucho?

• #44 08 Mar 2010 16:39
    wazzie
    Poziom 17  

Odpowietrzenie poprzez "szabelke" oleju. Poza tym ze względu na 2 cylindry, wg mnie zbędne.

• #45 13 Mar 2010 17:27
    dziungwaj
    Poziom 12  

ile oleju zalałeś? gdzieś na innym forum pisałes ze masz zamontowane czerpaki do rozbryzgu? masz jakieś zdjęcia?

• #46 14 Mar 2010 10:31
    kondziu19
    Poziom 1  

witam mam takie pytanie czy na zbiornik nadawał by sie zbiornik wyrównawczy

• #47 18 Maj 2010 23:21
    maciobyk
    Poziom 9  

Powiedzcie mi..gdzie lepiej dać zawór zwrotny, przy wyjściu z kompresora czy przy butli ????

• #48 19 Maj 2010 08:27
    niutat
    Poziom 37  

Przy wyjściu z kompresora powietrze jest dość gorące więc lepiej tam dać kawałek chłodnicy i potem zawór.