Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piezo jako sensor - czy dobrze policzyłem filtr?

Urgon 28 Jun 2009 17:36 1231 0
    Urgon
    Editor
    AVE...

Sprawa jest prosta: potrzebuję zrobić pady w stylu MPC60. Nigdzie jednak nie ma zwartych czujników nacisku, które by się nadawały do zrobienia panelu. Dlatego pomyślałem sobie, by użyć sposobu z pierwszych urządzeń tego typu: użyć membran piezo jako czujników uderzenia/puknięcia palcem.
    Mam mieć gotowy i zaprogramowany przetwornik A/D, który przekształci sygnały wejściowe(do 32.) na komunikaty MIDI. Ponieważ układ dokonuje pomiaru w zakresie 0-5V i robi to jakiś tysiąc razy na sekundę, to potrzebowałem obwodu wejściowego, coby wzmocnić sygnał z pieza, a zarazem zabezpieczyć się na wypadek, gdyby membrana zaczęła zachowywać się jak mikrofon. Postanowiłem użyć filtra RC, a dokładniej mostka Wiena. Poniżej zamieszczam schemat.

Mam dwa problemiki:
    1. Nie mogę zrobić analizy pasma przenoszenia tego obwodu(Proteus proponuje mi wykresy fazowe zamiast napięciowych względem częstotliwości). Nie wiem przez to, czy obwód wogóle zadziała.
    2. Nie jestem pewien, czy wszystko dobrze policzyłem. Obliczenia robiłem dla f=2Hz i R=100kΩ. I wyszło mi, że C=3.183uF, co zaokrągliłem w dół.

To NIE jest praktyczne rozwiązanie, jakie zastosuję, zwłaszcza jeśli idzie o Op-Amp. To tylko teoretyczny model do sprawdzenia filtrów.
    Piezo jako sensor - czy dobrze policzyłem filtr?