Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ładowanie akumulatora kwasowego z ogniwa słoneczneg

wsuder 28 Cze 2009 20:07 1696 2
  • #1 28 Cze 2009 20:07
    wsuder
    Poziom 13  

witam

mam problem. kupiłem baterie słoneczną która składa sie z 21 ogniw. jest to bateria z szyberdachu od audi a6. służyła pierwotnie jako bateria podtrzymujaca wentylacje w aucie podczas postoju na parkingu. parametry wyjściowe są niezłe bo napięcie w stanie jałowym ok 12,5-13volt. prąd zwarcia około 2,5 A. podłączyłem żarówkę 21 wat, typowa samochodowa - oczywiście świeciła ale było na niej około 11volt. problem polga na tym jak takim ogniwem naładować akumulator ołowiowy najlepiej hermetyczny typu agm. domniemam że należy zastosować przetwornice zwiększajacą napięcie i stabilizującą na poziomie 13,5 volt czy 14 ,2 volt. może już ktoś miał tego typu problemy i wymyślił jakiś prosty układ.
    myślałem zastosować przetwornice na indukcyjności wpiętej szeregowo i tranzystorze kluczującym kluczowanym na uniwibratorze 555 sterowanym wprost z ogniwa tylko wtedy brak jakiejkolwiek stabilizacji napięcia na akumulatorze

waldek

[Na forum stosujemy przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić post. Mariusz Ch.]

0 2
  • Pomocny post
    #2 29 Cze 2009 10:10
    pan_kotek
    Poziom 20  

Skoro napięcie pod obciążeniem spada poniżej napięcia ładowania akumulatora 13,8 -14,2 V ,to jedynym wyjściem jest przetwornica step-up
    Poszukaj schematów tego typu urządeń,są nawet gotowe scalaki serii LM2577
    Ewentualnie szukaj czegoś ze stabilizacją napięcia na wyjściu(dla dobra akumulatora) :)

0