Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 5 kanałów - warto w taki inwestować?

Antośko 29 Cze 2009 00:50 1515 8
 • #1 29 Cze 2009 00:50
  Antośko
  Poziom 9  

  Czy warto inwestować we wzmaka 5 kanałow, bo jak troszke u was czytałem,to najlepiej 3 by był, a po co naprzykład 5, a i takie są.Prosze o porady

  0 8
 • #2 29 Cze 2009 07:57
  pita1988
  Poziom 28  

  Co ma napedzac ten wzmacniacz?

  0
 • #3 29 Cze 2009 09:27
  Antośko
  Poziom 9  

  Przednie i tylne głośniki,no i tubę z tyłu.

  0
 • #4 29 Cze 2009 09:42
  slavwek.ie
  Poziom 34  

  Warto.
  Jeśli nie masz jakiś prądożernych głośników, bo wzmacniacze 5-cio kanałowe nie należą do najmocniejszych, to spokojnie da radę. Zawsze to mniejszy wydatek, łatwiejsza kablomania a jak ci przejdzie ochota na tylne głośniki, to wzmacniacz przyda się do bi-ampingu dla przednich głośników.

  0
 • #5 29 Cze 2009 09:57
  pita1988
  Poziom 28  

  4-kanałowka wystarczy

  2 kanały na przod a 2 pozostale w mostek zasilajace suba
  Tylnie głosniki mozesz pod samym radiem zasilac albo wogole :)

  0
 • #6 29 Cze 2009 10:12
  Antośko
  Poziom 9  

  Ja bym chciał podłączyć 4 głośniki, bo mam tak w maździe, i każdy w drzwiach jest taki samy. I ten 5 kanał dać do tuby /skrzynki/ do bagażnika. A co to jest bi-amping?

  0
 • #7 29 Cze 2009 10:16
  konstantyno110
  Poziom 22  

  Bi-amping
  Konfiguracja systemu audio, w której do sterowania poszczególnych głośników w zestawie głośnikowym stosowane są dwa osobne wzmacniacze. Przykładowo w przypadku kolumn dwudrożnych głośnik wysokotonowy oraz głośnik niskotonowy mają osobne, dedykowane dla siebie wzmacniacze. Inna spośród możliwych kofiguracji może wyglądać w ten sposób, że w kolumnie trójdrożnej jeden wzmacniacz steruje głośnik niskotonowy, a drugi wzmacniacz głośnik średniotonowy i wysokotonowy. Ideę bi-ampingu można rozwinąć i zastosować trzy wzmacniacze do jednego zestawu, pod warunkiem, że kolumny są co najmniej trójdrożne. Wówczas mówimy o tri-ampingu.

  Sam termin bi-amping nie jest całkowicie jednoznaczny. W literaturze anglojęzycznej określenie bi-amping jest stosowane zarówno w przypadku systemów aktywnych (aktywne zwrotnice znajdują się w torze przed wzmacniaczami mocy) jak też i systemów pasywnych (pasywne zwrotnice za wzmacniaczami mocy). W polskiej praktyce termin bi-amping jest stosowany głównie w odniesieniu do systemów z pasywnymi zwrotnicami i tylko ten wariant będzie omawiany w tym miejscu.

  Bi-amping może być zastosowany tylko w tych kolumnach, które są do tego przystosowane. Podobnie jak w przypadku bi-wiringu zwrotnica musi być tak skonstruowana, żeby dało się oddzielnie wysterować poszczególne głośniki wraz z filtrami, które są z nimi związane. Poza tym w zestawie głośnikowym muszą być odpowiednie terminale połączeniowe pozwalające na niezależne zasilenie poszczególnych części zwrotnicy. Takie wyprowadzenia są obecnie bardzo często spotykane.

  Także wzmacniacze do bi-ampingu muszą spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim wzmocnienie poszczególnych wzmacniaczy musi być takie samo, aby nie powstała różnica głośności pomiędzy poszczególnymi głośnikami. Poza tym przed wzmacniaczami mocy musi być możliwość regulacji głośności. Zazwyczaj do bi-ampingu sosuje się zestaw złożony z przedwzmacniacza i dwóch stereofonicznych lub czterech monofonicznych wzmacniaczy mocy. Inny stosowany stosunkowo często wariant to połączenie wzmacniacza zintegrowanego (koniecznie z wyjściem pre-out) oraz stereofonicznego wzmacniacza mocy.

  W bi-amping do każdego wzmacniacza podawany jest taki sam, pełnopasmowy sygnał, taki też sygnał jest wzmacniany i taki sygnał jest też na wyjściu każdego ze wzmacniaczy dedykowanych dla poszczególnych głośników. Nie oznacza to jednak, że praca wzmacniaczy jest taka sama jak w układzie bez bi-ampingu, kiedy wzmacniacz steruje całą kolumnę. Każdy ze wzmacniaczy w systemie bi-amping jest obciążony zupełnie inną impedancją aniżeli wzmacniacz, który obsługiwał by wszystkie glośniki jednocześnie. Z tego względu w bi-ampingu maleją wartości prądów pobieranych ze wzmacniaczy poza pasmem roboczym.

  Bi-amping powoduje, że użytkownik ma do dyspozycji większą moc aniżeli przy zastosowaniu pojedynczego wzmacniacza. Zwiększenie realnie dostępnej mocy będzie zależne od charateru wzmacnianego sygnału i w praktyce nigdy nie będzie się ono dokładnie pokrywać z wynikiem prostego sumowania mocy wykorzystanych wzmacniaczy. Inny plus bi-ampingu to zmniejszenie interakcji pomiędzy poszczególnymi częściami pasma.

  Niestety w bi-ampingu z pasywnymi zwrotnicami bez zmian pozostają wszelkie pasożytnicze efekty związane z filtrami znajdującymi się pomiędzy wzmacniaczami a głośnikami. Nadal mamy więc takie efekty jak pogorszenie współczynika tłumienia czy straty mocy w pasywnej zwrotnicy.

  Podobnie jak w przypadku bi-wiringu ocena efektywności bi-ampingu nie jest jednoznaczna. Co prawda bi-amping daje niezaprzeczalne korzyści techniczne, ale jednak są to plusy znacznie skromniejsze niż przy pełnej aktywizacji. Bi-amping jest rozwiązaniem kosztownym i głównie z tego powodu opłacalność tej techniki bywa poddawana krytyce.

  ZACZERPNIĘTE Z hifi.pl

  0
 • #8 29 Cze 2009 12:29
  pita1988
  Poziom 28  

  Jesli bedzieszx miał wymagajacego suba np.400W
  To ciezko bedzie znalezc 5-kanalowke za rozsadne pieniadze i wtedy bedzie sie opłacac bardziej Wziac 4-kanalowke do napedzenia glosnikow i 2 kanałowke (zmostkowac)lub monoblock'a do napedzenia suba

  0
 • #9 29 Cze 2009 13:15
  Antośko
  Poziom 9  

  Czyli bi-amping nie dla mnie.Myślę,żeby jednak zasilić te głośniki w czterech drzwiach.One są firmy pioneer,z przodu są 17 cm,a z tyły prawie 14 cm.Te większe mają 45 wat/110wat, z tylne pisze tylko 35 wat.Aha,zapomniałem że przy rączce do zamykania drzwi z przodu mam jeszcze te 'syczki',tylko nie wiem,czy graja?I z tyłu dałbym ten subwoofor,to znaczy kolega narazie by mi pozyczył na próbę. I on mi do tego wszystkiego poleca taki axton c 60-2... co Wy na to?

  0