Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bramka pomiarowa na SN

rafkawasaki 29 Cze 2009 10:52 3858 5
  • #1 29 Cze 2009 10:52
    rafkawasaki
    Poziom 12  

mam pytanie co to takiego bramka pomiarowa ns średnim napięciu. na niektórych słupach SN też zauważyłem taki symbol np. BR. 15 kV nazwa miejscowosci i numer. na słupie takim zamontowany jest według mnie rozłącznik do wyłączania linii. czy na słupie poprzedzającym stacje transformatorową montowane są odłączniki do stworzenia bezpiecznej przerwy. czy jest to rozłącznik. według mnie to pierwsze. bardzo proszę o odpowiedzi , bo w literaturze nie mogę doczytać. pozdrawiam

Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15.
    Początek zdania? Zaczynamy wielką literą.
    Następnym razem będzie UPOMNIENIE. [hefid]

0 5
  • #2 29 Cze 2009 11:17
    HeSz
    Specjalista elektryk

Bramka pomiarowa, to element stacji napowietrznej zawierający przekładniki napięciowe. Obwody wtórne tych przekładników są podłączone do torów napięciowych liczników energii elektrycznej. Sam układ przekładników jest załączany ( zazwyczaj) odłącznikiem.
    Rozłączniki bywają stosowane do załączania transformatorów na tzw. bieg jałowy - bez obciążenia.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #3 30 Cze 2009 17:53
    KACZOREK
    Poziom 20  

Witam
    Bramka pomiarowa to nie jest element stacji tylko jest to punkt pomiarowy usytuowany na granicy eksploatacji rejonu lub zakładu energetycznego i służy do rozliczeń między sąsiadującymi zakładami.
    W trakcie wystąpienia awarii w jednym z zakładów można poprzez tą bramkę pobierać prąd z sąsiedniego zakładu i zasilić odbiorców na własnym terenie na czas usunięcia tej awarii.
    Po określonym czasie odczytuje się liczniki i na tej podstawie wiadomo ile energii zostało pobrane od sąsiedniego zakładu a ile zostało oddane a różnicę porywa jeden bądź drugi zakład. Po obu stronach bramki znajdują się odłączniki i jeden z nich jest zawsze zamknięty.
    Bramka pomiarowa zawsze znajduje się pod napięciem i jest zasilana z zakładu w którego eksploatacji się znajduje.
    Rozłącznikami można wykonywać wszystkie łączenia oprócz wyłączania prądów zwarciowych.

0
  • #4 30 Cze 2009 18:54
    HeSz
    Specjalista elektryk

KACZOREK napisał:
    Witam
    Bramka pomiarowa to nie jest element stacji tylko jest to punkt pomiarowy usytuowany na granicy eksploatacji rejonu lub zakładu energetycznego i służy do rozliczeń między sąsiadującymi zakładami.
    W trakcie wystąpienia awarii w jednym z zakładów można poprzez tą bramkę pobierać prąd z sąsiedniego zakładu i zasilić odbiorców na własnym terenie na czas usunięcia tej awarii.
    Po określonym czasie odczytuje się liczniki i na tej podstawie wiadomo ile energii zostało pobrane od sąsiedniego zakładu a ile zostało oddane a różnicę porywa jeden bądź drugi zakład. Po obu stronach bramki znajdują się odłączniki i jeden z nich jest zawsze zamknięty.
    Bramka pomiarowa zawsze znajduje się pod napięciem i jest zasilana z zakładu w którego eksploatacji się znajduje.
    Rozłącznikami można wykonywać wszystkie łączenia oprócz wyłączania prądów zwarciowych.

Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Pisałem z punktu widzenia eksploatatora urządzeń rozdzielczych SN zasilanych z ZE, a nie z punktu widzenia zakładu Energetycznego.:D
    Pozdrawiam.

0
  • #5 17 Lip 2009 20:55
    pit455
    Poziom 14  

rafkawasaki napisał:
    czy na słupie poprzedzającym stacje transformatorową montowane są odłączniki do stworzenia bezpiecznej przerwy. czy jest to rozłącznik. według mnie to pierwsze. bardzo proszę o odpowiedzi , bo w literaturze nie mogę doczytać. pozdrawiam

Są odłączniki jak i też rozłączniki. Jeżeli jest to stacja na promieniu, to nieraz zdarza się że jest zamontowany razem z łącznikiem uziemnik.

0
  • #6 18 Lip 2009 17:42
    stomat
    Specjalista elektryk

Zazwyczaj są to odłączniki. Chyba że jest to odgałęzienie na kilka stacji to czasami stosuje się rozłącznik.

0
  Szukaj w 5mln produktów