Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

29 Cze 2009 13:40 3315 4
  • Poziom 2  
    Mam pytanie zabezpieczenie przedlicznikowe mam 25A.
    W rozdzielni chcę dać na zabezpieczenie główne - wyłacznik różnicowoprądowy 40A selektywny. Czy mam zaztosować wyłacznik różnicowopradowy o prądzie róznicowym 300 mA czy 500 mA?
    Na gniazda w kuchni i łazience chcę zastosować różnicówki 20A o pradzie różnicowym 30mA.
    Czy moja koncepcja jest prawidłowa.
    Proszę o poradę, ewentualnie o państwa koncepcje jakie dać zabezpieczenia.
  • Poziom 12  
    Jakie według ciebie zadanie miała by spełniać różnicówka 40A
    Na gniazda w kuchni i łazience chcę zastosować różnicówki 20A o prądzie różnicowym 30mA.
    Chodziło ci chyba o 25A Id-0.03A
  • Specjalista elektryk
    To się zdecyduj czy ty chcesz założyć wyłącznik główny, zabezpieczenie główne czy RCD przeciwpożarowy? Bo RDC 300 lub 500 mA tylko w tym ostatnim celu się stosuje, chociaż skoro wszystkie obwody będą zabezpieczone i to po 30 mA to po co niepotrzebnie zwiększać koszta?
  • Poziom 20  
    To zależy jakie przewidujesz odbiorniki podłączać.
    Bardziej czuły wył. różnicowy zwiększa bezpieczeństwo ale przy odbiornikach o dużej upływności ( jakieś stare silniki, pralki etc) może za często "wyrzucać". Jeśli to nowa instalacja to proponował bym dać 300mA (w zasadzie to zabezpieczenie chroni tylko, jak nawet się je określa, przed pożarem).
    Znajomemu kiedyś zamontowałem na kuchnię i łazienkę 10mA bo stwierdził, że woli żeby mu żona marudziła że np. pralki i zmywarki nie może jednocześnie włączyć ale za to nie będzie się martwił, że mu synek ośkę w gniazdko włoży etc.
  • Poziom 20  
    Wyłącznik różnicowoprądowy selektywny na głównym zasilaniu 300 lub 500 mA jak najbardziej jako ppoż. I tu dobrze że selektywna. Na poszczególne obwody gniazd 30mA.