Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytanie o mostek - czy mozna zrobić coś takiego?

reebok 29 Cze 2009 15:26 1991 6
  • #1 29 Cze 2009 15:26
    reebok
    Poziom 11  

Witam
    Nie znam sie az tak na elektronice dlatego z ciekawosci chciałem zapytać Was czy taki mostek w ogole istnieje ???

pytanie o mostek - czy mozna zrobić coś takiego?

bo wiadomo,ze normalnie bierze sie + z jednego kanału, a - z drugiego.

pozdr.

0 6
  • #2 29 Cze 2009 16:01
    fuutro
    Poziom 43  

Nie wiem co i gdzie czytałeś ale myślisz źle. Mostek, jeśli jest w ogóle przewidziana taka konfiguracja jest między tylko plusem lewego i plusem prawego kanału. To co nazwałeś minusem ostaje niepodłączone do niczego.

Łącząc tak wzmacniacz możesz co najwyżej mieć szczęście i go nie zniszczyć.

0
  • #3 29 Cze 2009 16:17
    vvoyteckk
    Poziom 14  

fuutro,
    A nie przypdkiem miedzy plusem jednego a minusem drugiego?

Co do pytania, to podlaczenie moze tak wygladac :)
    Tylko, ze wtedy nie do konca jest to mostek... juz tlumacze:
    Mam wzmacniacz Kenwood KAC-816, monoblock. Z niego wychodza 2 "wyjscia glosnikowe" +, -, +sigma i -sigma. W wypadku tego wzmacniacza prawidlowe podlaczenie bedzie wygladac wlasnie tak jak na rysunku:)
    Sam bylem zdziwiony, ale tak wlasnie wyglada:)
    Jak juz wspomnialem nie jest to prawdziwy mostek, bo wzmacniacz jesd monoblokiem, ale na pierwszy rzut oka wyglada to dziwnie.
    Wracajac do pytania jak juz fuutro powiedzial, podlaczajac normalny wzmak w ten sposob mozesz go puscic szybko z dymem. Popelnilem ten blad jak mialem z 10 lat i pozbylem sie sprzetu grajacego :(, ale o dziwo gralo dosc dlugo w ten sposob...jednak nie polecam

0
  • #4 29 Cze 2009 17:07
    Kłosiol
    Poziom 29  

:arrow: vvoyteckk

W twoim kenwoodzie sa 2 zaciski w celu łatwiejszego podłaczenia głośnika 2 cewkowego lub 2 głosnków. To nie sa żadne mostki tylko w środku są połaczone + z + i - z -.

A co do autora tematu:
    jak by twoj wzmak dało sie zmostkować to by na nim pisało ktore zaciski to mostek ! Lepiej napisz co to za model !!!

0
  • #5 29 Cze 2009 19:08
    Maciek028
    Poziom 11  

fuutro napisał:
    Nie wiem co i gdzie czytałeś ale myślisz źle. Mostek, jeśli jest w ogóle przewidziana taka konfiguracja jest między tylko plusem lewego i plusem prawego kanału. To co nazwałeś minusem ostaje niepodłączone do niczego.

Łącząc tak wzmacniacz możesz co najwyżej mieć szczęście i go nie zniszczyć.

Może mu o coś takiego chodziłopytanie o mostek - czy mozna zrobić coś takiego?

Czyli 2 wyjścia wzmaków oznaczone jako + i -. To by w sumie było logiczne.

0
  • #6 29 Cze 2009 19:36
    fuutro
    Poziom 43  

To po prawej jest błędnie oznaczone. Odwrócenie sygnału odbywa się wcześniej a nie poprzez skrzyżowanie przewodów.

0
  • #7 30 Cze 2009 16:10
    Maciek028
    Poziom 11  

fuutro napisał:
    To po prawej jest błędnie oznaczone. Odwrócenie sygnału odbywa się wcześniej a nie poprzez skrzyżowanie przewodów.

Narysowałem to jeszcze razpytanie o mostek - czy mozna zrobić coś takiego?

W STEREO:
    Lewy wzmacniacz pracuje jako nieodwracający. Prawy wzmacniacz pracuje jako odwracający.Jeżeli chodzi o prawy kanał - żeby membrana głośnika pracowała w fazie z sygnałem wejściowym trzeba odwrócić fazę na głośniku.Czyli faze masz odwróconą o 360 stopni - raz na wzmacniaczu o 180 stopni i znowu na głośniku o kolejne 180 stopni... W takiej konfiguracji Membrany kanału prawego i lewego pracują w fazie (porównując je z sygnałami wejściowymi) Czyli wszystko jest wporzo.

W MOSTKU:
    łączysz wejścia wzmacniaczy ze sobą, a głośnik podłączasz pod wyjścia wzmacniaczy.

Czyli w ten sposób nie jest potrzebny przełącznik odwracający fazy, bo wzmak zawsze czy to w stereo czy w mostku pracuje w przeciwfazie

0