Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Okablowanie (wideodomofon, bramka, brama przesuwna)

polsacik 29 Jun 2009 18:21 26317 10
 • #1
  polsacik
  Level 11  
  Witajcie, szukam szukam i nie mogę się doszukać konkretnego wykazu kabli jakie należy ułożyć pod moją konfigurację, a mianowicie:

  1. Wideodomofon chciałbym połączyć z bramką (elektrozaczep i oczywiście panel od domofonu, kamera) ale i z Wideodomofonu drugim przyciskiem chciałbym otwierać bramę przesuwną (napęd Nice lub Beninca).
  2. Z garażu chciałbym zwykłym przyciskiem również wyzwalać otwieranie bramy przesuwnej i zwalnianie elektrozaczepu w bramce.

  Taka jest idea pomóżcie mi ułożyć okablowanie.
  Mam już w domu podciągnięty nietypowy pewnie kabel 12 żyłowy chyba 0,5 lub 0,75mm2 przekroju, ekranowany i ożelowany (pozostałość po dawnej sieci komputerowej - linia napowietrzna) czy to dobry pomysł aby taki kabel obsługiwał wideodomofon (albo domofon) i jakie kable podciągnąć jeszcze do bramy przesuwnej i bramki.
 • #2
  mieciop
  Level 18  
  Witam,
  nie piszesz jaka to odległość, do wideofonu czery żyły do elektrozaczepu dwie żyły jeżeli odcinek większy niż 10-metrów to cztery żyły- skręcone po dwie. Przycisk dodatkowy podłączysz do kasetki wyświetlacz w domu.
  Zaśilanie bramy 230 V to przewód ziemny 3x 1,5 mm [ i tu odległość ]+przewód 2x 0,5 mm do przycisku otwierania bramy.
 • #3
  polsacik
  Level 11  
  dzieki!!
  odległość to 12 metrów do bramki i 14-16 cos koło tego do bramy
  Pozdrawiam
 • #4
  glecki
  Level 20  
  Kolego
  Jeśli chodzi o zasilanie bramy to ok.Ale jeśli chodzi o videodomofon to niektóre video potrzebują większą ilość żył,a czasem (szczególnie kolorowe) przewód koncentryczny do przesyłania wizji.Idealnie byłoby znać model videodomofonu jaki wybrałeś.A jeśli chodzi o okablowanie zalecam zapas ilości żył,tak na wszelki wypadek.Z doświadczenia wiem że się przydaje.
 • #5
  sQun49
  Level 10  
  Witam, podepnę się pod temat licząc na odpowiedź. Jestem jeszcze przed tynkami więc mogę śmiało kombinować więc przedstawię swój problem.

  W projekcie domu miałem dwa odbiorniki domofonu - w strefie sypialnej i kuchni więc ułożyłem do nich przewody 6x0,5mm2 które zbiegły się w puszce w garażu. Z tego punktu planuję już wypuścić ziemią kabel do wiedeodomofonu który będzie kiedyś w dalekiej przyszłości zamontowany 30m dalej przy bramie. Obok puszki z przewodami domofonowymi mam poprowadzone zasilanie do bramy która kiedyś (mam nadzieję) zostanie zmieniona. A teraz moje pytania:

  1. Czy istnieje możliwość podpięcia domofonu który będzie otwierał albo elektromagnes furtki albo bramę?

  2. Chciałbym mieć dodatkowe otwarcie bramy w garażu - gdzie i jak je zrobić żeby wszystko grało (żeby nie wyłączać zasilania gdyby ktoś np uruchamiał ją drogą radiową)

  3. Czy jest możliwość podpięcia dwóch bądź trzech domofonów z możliwością sterowania (np. tak jak mam w projekcie w części sypialnej i w kuchni a nawet trzeciego w domu moich rodziców? mieszkamy na jednym podwórku....)

  4. I jeszcze jedno z innej beczki - gdzie mniej więcej umieścić na suficie gniazdo zasilające napęd bramy garażowej? W odległości równej wysokości drzwi garażowych? Nie miałem okazji zobaczyć tego na żywo a pewnie ktoś może mi pomóc...
 • #6
  sQun49
  Level 10  
  Układanie kostki na dniach, więc bardzo proszę o pomoc w sytuacji jak powyżej.
 • #7
  grzechotnik
  Level 26  
  sQun49 wrote:
  1. Czy istnieje możliwość podpięcia domofonu który będzie otwierał albo elektromagnes furtki albo bramę?.

  Tak, a także jednym przyciskiem bramę, drugim elektromagnes.

  sQun49 wrote:
  2. Chciałbym mieć dodatkowe otwarcie bramy w garażu - gdzie i jak je zrobić żeby wszystko grało (żeby nie wyłączać zasilania gdyby ktoś np uruchamiał ją drogą radiową)

  Przewód dwurzyłowy + włacznik chwilowy

  sQun49 wrote:
  3. Czy jest możliwość podpięcia dwóch bądź trzech domofonów z możliwością sterowania (np. tak jak mam w projekcie w części sypialnej i w kuchni a nawet trzeciego w domu moich rodziców? mieszkamy na jednym podwórku....)

  Tak.

  sQun49 wrote:
  4. I jeszcze jedno z innej beczki - gdzie mniej więcej umieścić na suficie gniazdo zasilające napęd bramy garażowej? W odległości równej wysokości drzwi garażowych? Nie miałem okazji zobaczyć tego na żywo a pewnie ktoś może mi pomóc...


  Około 3m od drzwi, w świetle na środku, chyba że autmat będzie montowany na suficie wtedy gniazdo należy przesunąć w lewo lub prawo. Musiałbyś znać długości szyny jezdnej automat.
 • #8
  sQun49
  Level 10  
  A teraz pytanie odnośnie kabli:

  Tak jak pisałem zasilanie oraz przewód domofonu jest w garażu i stąd będą wychodzić kable na zewnątrz. Dom nr 2 jest "po drodze" w kierunku bramy i furtki. Odległość do bramy ok 40m, do drugiego domu 15m.

  1. Jakiego rodzaju kable prowadzić? Gatunek, ilość żył oraz jak najbezpieczniej je ułożyć?

  2. Czy kable muszą "wchodzić" po drodze do domu rodziców (nr 2)?

  3. Może ktoś ma pomysł jak najlepiej okablować układ 2 domów + jedna brama z napędem + jedna furtka na ew. elektromagnes. Brama z fotokomórką, domofon z 2 przyciskami dla dwóch domów, unifony z możliwością otwierania bramy oraz furtki.

  4. Czy centralę do tego układu umieszcza się w domu czy przy napędzie bramy? Brama lekka, dwuskrzydłowa z Castoramy, napęd planuję FAAC 414 lub ewentualne lepsze/tańsze propozycje.
 • #9
  kotbury
  Gantry automation specialist
  1. Kable domofonowe w ziemię - wskazane telekomunikacyjne kable żelowe, mogą być kable ethernetowe (skrętka sieciowa) w gumowej izolacji do zastosowań na zewnątrz plus kabel koncentryczny do Video (odległość jest spora i na zwykłej skrętce możesz nic nie zobaczyć). Ilośc żył- zależna od rodzaju domofonu- bywają domofony z pełnym multipleksowaniem funkcji - zasilanie, głos i sygnały do zamka i bramu tylko po tych samych dwóch kabelkach a unifony podpięte szeregowo do tych samych dwóch przewodów a bywają starsze gdzie kabli potrzeba 6 i od każdego unifonu osobne.
  Różnie o tym mówią ale najlepsze rozwiązanie chyba to kable zakopywane bezpośrednio w ziemi (podziemny nie hermetyczny peszel to zbiornik wody...) a peszli używać tylko tam gdzie chcesz mieć możliwość pózniejszego wciągnięcia lub zmiany kabli a także tam gdzie będą narażone na uszkodzenia- na wyjściach spod kostki, wyjściach z ziemi, pod obrzeżami itp.
  2. A jak bez wejścia kabla do domu po drodze podłaczysz tam unifon - radiowo ?.....
  3. Zależy od kupionego domofonu.
  4. Centralka bramy jest autonomiczna - montowana osobno i lepiej przy samej bramie - kwestia sporej ilości kabli od fotokomórek, lampy, anteny, siłowników itp. Zasilanie, wystarczy 4x1.5, dla maniaków solidności 4x2.
  Centralka domofonu to przeważnie któryś z domowych unifonów
 • #10
  sQun49
  Level 10  
  1. Będzie raczej domofon niż wideodomofon ale kabel koncentryczny położyć chyba nie zaszkodzi... I właśnie o precyzyjną odpowiedź mi chodzi - przykładowo coś takiego
  http://videofon.pl/cena,1139,commax_commax_zestaw_dr_2a2n__2_unifony_dp_20hr.html
  Na schemacie nie widzę funkcji otwierania bramy - podejrzewam że będą dwa wolne pola dla sygnału napędu w unifonie tak jak na schemacie dla elektrozamka?

  2. Myślałem o wypuszczeniu osobnego kabla z domu nr 2 do centralki umieszczonej przy bramie...

  3. Model jak w pkt 1

  4. I znów prośba o szczegóły - jakie kable, ile żył, na obu słupkach?
 • #11
  kotbury
  Gantry automation specialist
  1, 2 i 3. Jak taki albo prawie taki to wyda. Z obu unifonów do modułu bramowego standardowa (oczywiście podziemna) skrętka czteroparowa czyli osiem przewodów w kablu. W pełnej instrukcji jest rozrysowane podpięcie ma oba guziki - cztery kable z każdego unifonu plus po dwa dodatkowe bez zasilacza do odpalania bramy czyli z ośmiu w każdym wykorzystasz sześć.
  Zasilacz do zamka może być w domu przy jednym z unifonów, może w puszce centrali bramy - jak wola.
  4. Brama dwuskrzysłowa - zasilający do centrali - 3x1,5, dla perfekcjonistów 3x2. Z centralki: do bliższego słupka skrętka komputerowa zwykła - do fotki, 2x1 albo 2x1.5 do lampki sygnałowej. Są specjalne kable 2x1 zlepiony z koncentrykiem - idealny jak w lampce jest zewnetrzna antena. Kabel silnikowy elastyczny wpuszczony bespośrednio w centralkę.
  Do drugiego słupka z centrali- 4x1.5 do silnika ( łączony w słupku z elastycznym kablem silnikowym), skrętka komputerowa zewnętrzna albo telekomunikacyjny wystarczy 4 kabelki - do drugiej fotki.
  Między centralką bramy a domofonem na słupku 2 kabelki do odpalania bramy, z domofonu do elektrozamka teź dwa kabelki.
  W obwodzie elektrozamka możesz użyc po dwa (pozostałe wolne) kabelki na żyłe, zawsze mniejszy opór.