Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Faza na obudowie lampki podłogowej - normalne?

rafalsky_2009 29 Cze 2009 19:05 2555 5
  • #1 29 Cze 2009 19:05
    rafalsky_2009
    Poziom 9  

Szczęśliwie, bądź nie - sprawdziłem neonówką lampkę podłogową - na obudowie pojawia się napięcie. Może ta lampka miała tak od początku? Nie mam pojęcia dzisiaj pierwszy raz zmierzyłem i wystąpił taki problem. Ale od początku...

- Gniazdko 2-przewodowe działa poprawnie - jest jedna faza i jedno zero.
    - Lampka wykonana jest z rurek stalowych pokrytych lakierem proszkowym. Po dotknięciu neonówką do warstwy farby - neonówka nie świeci - po dotknięciu elementu bez farby - świeci, jednak jasność jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku podłączenia neonówki bezpośrednio pod fazę. Wtyczka i kabel zasilający to wersja 2 przewodowa (raczej typowe w lampkach).
    - Odwrócenie przewodu w gniazdku nic nie daje.

Idąc tym tropem...
    - gniazdko w ścianie jest sprawne.
    - Jeśli przewód wewnątrz stalowej rurki dotykałby jej (np. uszkodzona izolacja) - przy odwróceniu wtyczki w gniazdku faza raz powinna się pojawić, a za drugim razem nie powinno być.
    - Skoro niezależnie od położenia wtyczki w gniazdku faza występuje na obudowie - możliwe, że dwa przewody dotykają obudowy (faza i zero) - jednak wtedy 'wywalałoby' bezpieczniki.

Lampka ma wysokość 150 cm - cała konstrukcja wykonana jest ze stalowej rurki, a dla przypomnienia - przewód biegnie wewnątrz. Czy możliwe jest, że to pole elektryczne wokół przewodu wywołuje fazę?!(potencjał na pewno niższy niż 230V, widzę po jasności świecenia neonówki o ok. połowę mniejszą [tak wiem, bardzo profesjonalne badanie napięcia]). Niezależnie czy żarówka świeci czy też nie - stan powyższy nie zmienia się.

0 5
  • #2 29 Cze 2009 20:11
    czesiu
    Poziom 33  

A jak neonówka zachowuje się na zerze w gniazdku? Może też lekko świeci? W starych instalacjach to się zdarza.

0
  • #3 29 Cze 2009 20:18
    Hucul
    Poziom 39  

rafalsky_2009 napisał:
    ...Lampka ma wysokość 150 cm - cała konstrukcja wykonana jest ze stalowej rurki, a dla przypomnienia - przewód biegnie wewnątrz. Czy możliwe jest, że to pole elektryczne wokół przewodu wywołuje fazę?!(potencjał na pewno niższy niż 230V, widzę po jasności świecenia neonówki o ok. połowę mniejszą [tak wiem, bardzo profesjonalne badanie napięcia]). Niezależnie czy żarówka świeci czy też nie - stan powyższy nie zmienia się.

Sam sobie odpowiedziałeś :D
    Dla pewności sprawdź napięcie na obudowie i ewentualne zwarcie którejś żyły z obudową multimetrem .

0
  • #4 30 Cze 2009 18:20
    ajpier
    Poziom 37  

Wydaje mi się że chodzi tu jednak o pole elektromagnetyczne wytwarzane przez przewód w lampie. Sprawdziłem na swojej metalowej lampie i też świeci ale wystarczy ręką dotknąć i jest wszystko dobrze. Zrobiłem nawet zdjęcia.

0
  • #5 30 Cze 2009 18:39
    Akrzy74
    Poziom 39  

Do autora- To powinno sporo wyjaśnić
    ajpier-Zapewne bardzo fajne zdjęcia pola elektromagnetycznego (?)- tylko, że tam nic nie widać. Albo mi "wizja siadła", albo mi się wzrok pogorszył :cry:

0
  • #6 30 Cze 2009 19:01
    ajpier
    Poziom 37  

Akrzy74 napisał:
    ajpier-Zapewne bardzo fajne zdjęcia pola elektromagnetycznego (?)- tylko, że tam nic nie widać. Albo mi "wizja siadła", albo mi się wzrok pogorszył :cry:

Neonówka świeci. Tak trudno tego nie zauważyć

0