Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWT5108 uszkodzony programator

januszbz 29 Cze 2009 20:31 2117 3
  • #1 29 Cze 2009 20:31
    januszbz
    Poziom 9  

Witam
    Wiem, że model już niemodny, ale jestem przeciwnikiem wyrzucania sprzętów, które można jeszcze ożywić. Objawy - po ustawieniu programu i włączeniu zasilania programator obraca się o jeden ząbek, włącza się blokada pokrywy i dalej nic. To samo niezależnie od początkowej pozycji programatora. Sprawdziłem, że nie idzie napięcie na elektrozawór. Sprawdziłem kabelki - ok. Rozebrałem programator (w nadziei, że znajdę coś ewidentnie spalonego - kiedyś była to ścieżka na płytce modułu zasilająca pompkę - załatałem i było ok.) - a tu nic. Dla spokoju sumienia zamieniłem miejscami triaki - ten od elektrozaworu z innym z tej płytki - bez poprawy. Jedyny podejrzany element to trochę zgrzany scalak VIPer20A i dioda obok niego(diodę wylutowałem i wygląda rozsądnie - pomierzyłem opory miernikiem) Czy ktoś wie za co odpowiada VIPer ? Jak sprawdzić czy nie poszły bardziej zaawansowane układy ? A może jakaś bardziej oczywista (dla kogoś) rada ?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

0 3
  • #2 30 Cze 2009 08:30
    tomspeed
    Poziom 13  

viper odpowiada za zmiane napiecia zasilajacego. sprawdz czy blokada (oprocz tego ze mechaniczne zakmnie pokrywe) dziala rowniez elektrycznie.

0
  • #3 30 Cze 2009 20:27
    januszbz
    Poziom 9  

Jeśli dobrze rozumiem, to elektrycznie - tzn. że blokuje otwarcie pokrywy przez jakiś czas po wyłączeniu zasilania. Tak blokuje.
    W międzyczasie wymieniłem tego VIPera - pewnie było do przewidzenia, że nic to nie dało.
    Zrobiłem też eksperyment - dmuchnąłem w hydrostat - włączyła się pompka, wypompowała całą wodę (przedtem ją tam nalałem), popracowała jeszcze 30 sek. i znowu cisza. Wygląda jakby hydrostat miał niezależną od programatora funkcję awaryjnego zrzutu wody - taka ciekawostka.

Niestety co do tematu głównego to nadal nie mam żadnego pomysłu.

0
  • #4 17 Gru 2011 15:04
    januszbz
    Poziom 9  

W ramach sprzątania.

Okazało się, że programator jest sprawny. Przyczyna objawów były zużyte szczotki silnika. Silnik nie startował i prawdopodobnie brak sygnału z tacho silnika powodował zatrzymanie biegu programu.

0