Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Remont Diory ZGB140. Regeneracja.

29 Cze 2009 21:50 2141 25
  • Poziom 9  
    Witam
    W najbliższym czasie będę musiał zregenerować Nowo nabyte Zgb 140
    największym problem jest z wysokotonowcami których... nie ma!(ktoś wstawił tam jakieś 5 watowe chińskie średniotonowce efekt, niech każdy się domyśli). Głośnik wysokotonowy chciałbym dobrać raczej z oferty stx(cena)
    2 bądź w ostateczności Tonsil.
    Niskotonowce były powgniatane ale odkurzacz robi cuda i wygląda to juz całkiem dobrze. w 1 średniotonowcu jest zagięcie na zawieszeniu(dziwna sprawa zawieszenie gumowe ale zrobiły się 2 zagięcia jakby był zcentrowany ale nie chrobocze wiec zostawiam jak jest) i przydałoby się wymienić 2 kopułki( w jednym średniaku dziecko poprzedniego właściciela wydłubało). Chciałbym także jakoś je wytłumić dla lepszego brzmienia ale jak i czym? Nie znam schematu zwrotnicy. Proszę o pomoc bo dźwięk jest zamulony a szczegółów nie ma po prostu.
    Wiem że głośnik jest oparty na głośnikach Łotewskiej Elektrotehniki.

Ps Jaką moc powinien mieć wzmacniacz żeby kolumny grały jak powinny?(myślę nad ws504) bo w tej chwili mam ws 432 który nie daje rady, a Kenwood mimo ok50W(przy 4 ohm ma 65) ma jakąś dziwna charakterystykę że praktycznie basu nie oddaje (dziwny wzmacniacz)

Pozdrawiam

Poprawione! :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Może zrób zdjęcia, będzie łatwiej określic co powinieneś zrobic.Nie powinieneś kupowac innych głośników niż oryginalnych.

Zacznij od uzupełniania kolumn w oryginalne głośniki :idea:

Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    parish12
    Niestety nie trafiłeś z głośnikami ;) W tych kolumnach głośniki są produkcji rrr czy radiotehnika, firma pochodzi z Łotwy.
    Te kolumny mają imho wspaniałe głośniki niskotonowe o średnicy 25cm wielkiej kopułce przeciw kurzowej i aluminiowym koszu ;)

Niestety, nie znajdziesz do tego nigdzie wysokotonówki, a jak już to przypadkiem.
    Jak kolega miał podobne kolumny, wsadziłem gdwk 10/80/7 ale efekt marny, oryginalne mają chyba 4ohm, i jeszcze co warto zauważyć przy tych kolumnach, średnie tony są trochę słabe, przynajmniej jak dla mnie, ten średniotonowy dobry był by, ale w konfiguracji dwudrożnej, bo bardziej mu do midbasu.

Polecam ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic158502-0.html
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeśli mowa o ZgB 140-8-909 to trafiłem, jeśli nie to masz shadowku rację ;)

A teraz widzę, że ją masz :) dzięki za poprawkę.
  • Poziom 31  
    Woromir w pierwszym poście napisał:

"Wiem że głośnik jest oparty na głośnikach Łotewskiej Elektrotehniki."

Więc raczej na pewno trafiłem ja ;)
  • Poziom 9  
    Panowie dzięki za chęci ale nisko tonowe są ok(nie licząc kopułek co przy tym głośniku normalka) średnie tony to już sprawa nieciekawa myślałem żeby dobrać coś tonsila
    Link

Link

ale to da się przeżyć, natomiast brak wysokich tonów już nie, na razie gra to A+B na ws 432 z technicsami SB-f2 ale to nie jest przecież to!

Proszę o pomoc i pozdrawiam
    Woromir
  • Poziom 9  
    Panowie bardzo proszę o pomoc
    chyba zdecyduje się na te GDWK 9/90 , ze względu na zbliżona efektywność (na kolumnie napisane jest 87 db), czy to dobry wybór?
    Link

Pozdrawiam
    Woromir
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jak dobrze pamiętam to głośnik średniotonowy i wysokotonowy miało 16ohm. Więc tu będzie problem ze zwrotnicą.
  • Poziom 9  
    rozumiem, jakie z tego powodu mogą być problemy spadek efektywności czy podział zrobi się kosmiczny?

Ps. wcześniej pisał pan ze ma 4 ohm.

Jeżeli miały 16 ohm to może te cuda? 1 ohm różnicy to mniej niż 8, tylko lekko przyduża efektywność :|Link
  • Poziom 31  
    Można zrobić tak, jako że nie jestem dokładnie pewien jaką rezystancję cewki miał ten głośnik ale można zrobić tak:
    Zakładając że średniotonowiec jest cięty na około 5kHz, to możesz wziąć kupić wysokotonówke 8ohm, pominąć zwrotnicę włączyć w szereg kondensator 4,7uF, i ewentualny tłumik (l-pad).
  • Poziom 9  
    trochę przeceniasz moje umiejętności
    średnio-tonowiec ma 8 ohm
    wysoko-tonowy ile miał nie mam pojęcia, od kiedy kupiłem je siedzą tam jakieś chińskie średnio-tonowe kapcie które pewnie nawet 10W nie maja
    wysokotonowce widziałem na allegro 15ohm, i 4 ohm, jaki nadałby się tam bez przeróbek? ew w jaki sposób pominąć zwrotnicę> do czego się podpiąć?
  • Poziom 9  
    Dziękuje Bardzo :) sporo się teraz wyjaśniło spróbuje poszukać głośnika o podobnych parametrach, a ten 1 ohm w tych tonsilach aż tak duża różnicę zrobi? w ostateczności skusze się na ten 15 ohm te głośniki nie muszą pięknie grac maja mieć po prostu wysokie tony i tyle, na razie i tak nie mam odp jakościowo wzmacniacza żeby to zagrało "audiofilsko", zresztą ten zestaw chyba nie jest do tego przeznaczony(choć altusy to tez raczej nie są).

Ps. W stx nie zrobili by na zamówienie 16 ohm?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Może być ten 15ohm.
  • Poziom 9  
    Dziękuje Bardzo, na razie to wszytko później zajmę się średnimi tonami ale najpierw spróbuję je podreperować(nowe kopułki), i postaram się o mocny wzmacniacz, jaka moc by była potrzebna pod ten zestaw żeby grał mocno i dynamicznie? starczyłoby 80 W przy 8 ohm (Diora ws 504)
    Pozdrawiam:)
  • Poziom 31  
    Diora ws 504 będzie dużo za słaba, jeden taki niskotonowiec jaki masz w kolumnie potrafi wytrzymac 200w, więc szukał bym na Twoim miejscu mocniejszego wzmacniacza.
    Tu nawet sprawdziła by się estradowa końcówka mocy 2x200w.
  • Poziom 9  
    Rozumiem, czyli nie sugerować się max mocą na zestawie?(140 Rms 200 Muzycznej)
    SHARP
    Czy to by się nadało? niestety fundusze pozwalają raczej tylko na ten pułap cenowy :| (max 300zł)
    bo niby są jeszcze jakieś "hollywood-y" ale do tego raczej nie mam zaufania.
    Wiem że robię offtop ale chciałbym wszytko za jednym razem się dowiedzieć.
    Pozdrawiam i dziękuje za dotychczasową pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Od biedy ten sharp się nada, tylko z tego linku co podałeś, to strasznie drogo, można wyrwać go nawet za 160zł.
    Skoro masz 300zł, to może upoluj sharpa 8800?
    Z tym że wiesz że regulacja głośności będzie trochę kłopotliwa?
    Potrzebny będzie przedwzmacniacz, albo chociaż potencjometr, a jeżeli podłączasz pod komputer, to możesz sterować siłą sygnału przez komputer.
  • Poziom 9  
    Mam Kenwood-a A93(jeszcze made in japan) i Unitre Ws432, coś z tego się nadaje?
    8800 nie będzie za mocny trochę?

Link

Co myśli Pan o Tym?
    Osobiście spodobał mi się mocno,tylko jak to by grało z zgb140?
  • Poziom 31  
    Woromir
    8800 nie będzie za mocny, co lepsze, będzie za słaby ;)
    Tego kenwooda od biedy można uzywać.
    A 250zł to można jeszcze dać za tą wieżę.
    Tylko że jaką impedancje mają te kolumny? 4 czy 8 ohm ?
  • Poziom 9  
    Diorki maja 8 Ohm
    czyli jeżeli dobrze rozumiem ze pod 8800 w 15 m2 pokoju będzie całkiem porządnie :)
  • Poziom 9  
    Witam
    zdecyduje się na tę końcówkę mocy
    Końcówka Mocy Sharp sx-3400
    Tylko pytanie pod jakie wyjście podłączyć to mam?
    Wyjścia pre out we wzmacniaczu brak.
    Czy mój Kenwood sie do tego nadaje, czy sprzedać go i kupić NAD-a 3020 który ma wyjście Power amp dedykowane pod końcówkę mocy?
    Ps. mam jeszcze Ws432

Regulamin p.10.11
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 9  
    Witam Ponownie i mam pytanie.
    Na średnio tonowych głośnikach były kopułki 4 cm ale strasznie zniszczone
    czy mogę wrzucić tam kopułki 6 cm?
    Pozdrawiam