Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pionier U - Kilka problemów

29 Cze 2009 22:10 1863 7
  • Poziom 9  
    Witam, jestem nowy na forum. Liczę na to, że uzyskam oczekiwaną bezinteresowną pomoc dotyczącą moich problemów.

Otóż mam problem z Pionierem U3. Praktycznie nic nie odbiera na KR i ŚR falach, jedynie na Krótkich słychać charakterystyczny dźwięk dla wyszukiwania stacji, ale nie na całej długości. Czyściłem wszystkie styki w przełączniku zakresów, "ruszałem" także trymerkami w głowicy, oczywiście z rozwagą, oznaczając ich pierwotne położenie, robiłem to przy włączonym radiu obserwując rezultaty lecz nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Cewki rzecz jasna dobre. Dodać mogę tylko, że gdy radio pogra tak sobie z pół godzinki zostawia na blacie stołu bądź w skrzynce kapkę smoły, co wskazuje na uszkodzone kondensatory smolne "smolaki".
    Czekam na odpowiedź, i z góry dziękuję.
  • Specjalista-oldradio
    PionierT6 napisał:

Otóż mam problem z Pionierem U3. Praktycznie nic nie odbiera na KR i ŚR falach, jedynie na Krótkich słychać charakterystyczny dźwięk dla wyszukiwania stacji, ale nie na całej długości. Czyściłem wszystkie styki w przełączniku zakresów, "ruszałem" także trymerkami w głowicy, oczywiście z rozwagą, oznaczając ich pierwotne położenie, robiłem to przy włączonym radiu obserwując rezultaty lecz nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Cewki rzecz jasna dobre. Dodać mogę tylko, że gdy radio pogra tak sobie z pół godzinki zostawia na blacie stołu bądź w skrzynce kapkę smoły, co wskazuje na uszkodzone kondensatory smolne "smolaki".

Z postu widzę, że wiedza z elektroniki i techniki lampowej specjalnie wielka nie jest :)

Polecam zapoznanie się z moją stroną poświęconą naprawie lampowych odbiorników. Tam sporo na ten temat napisałem, nie chce mi się teraz całości tu przepisywać :)
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź. Co fakt to fakt, z lampowymi "skrzynkami" gdzieś od niedawna tak na poważnie. Zaraz zacznę czytać.

Dodano po 1 [godziny]:

Z tego co wywnioskowałem kondensatory te należało by wymienić. Problem z tym, że już raczej nie dostanę kondensatorów w szklanych rurkach zabezpieczonych smołą :D Niedługo powinna przyjść do mnie paczka w której będzie wrak Pionierka, jednak z obecnymi kondensatorami, więc pokombinuję z nimi.
    Radiu, nawet gdy jest ściszone, towarzyszy dość głośny brum, podejrzewam że to właśnie wina tego kondensatora.
    Czy odbiór, a raczej jego brak, na falach ŚR i KR mogą być spowodowane tym że kondensatory straciły już pojemności?
    Wiem, że moje pytania brzmią banalnie dla Was, jednak dla mnie nie są to takie oczywiste sprawy. Bardzo bym prosił o wyrozumiałość w moim przypadku.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    PionierT6 napisał:

Niedługo powinna przyjść do mnie paczka w której będzie wrak Pionierka, jednak z obecnymi kondensatorami, więc pokombinuję z nimi.

One też będą miały upływność. Oczywiście całkiem prawdopodobne jest, że po podmianie będą poprawnie pracować, ale tylko w niektórych miejscach układu. W Pionierze krytyczne są kondensatory przy lampie prostowniczej (UY1N) oraz sprzęgający lampy głośnikowej (UBL21). W tych przypadkach podmiana z innego Pioniera nic nie da, gdyż upływność jest tam bardzo niepożądana. Upływność można usunąć przez wygotowanie kondensatora w parafinie (oryginalnie były impregnowane cerezyną). Należy wytopić masę bitumiczną lutownicą i umieścić w gorącej parafinie (około 200°C) na kilkanaście minut. Następnie wyciągnąć i zalać z powrotem końce masą bitumiczną np. odzyskaną z innego kondensatora. Bardzo łatwo robi się to lutownicą transformatorową. Umieszcza się mały kawałek masy wydłubany z innego kondensatora + niewielki dodatek kalafonii, po czym roztapia i rozprowadza równomiernie lutownicą.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za porady. Z tym zmniejszaniem upływności nie mam żadnego doświadczenia więc może sobie daruję.
    Kondensatory o których mowa to mam nadzieję cały czas te w szklanych rurkach, bo są tam jest 2 elektrolity w metalowych obudowach przykręcone pod chassis, ale nie ma oznak wylanego elektrolitu. Oczywiście smolaki mogę podmienić na nowsze, tylko jakby to wyglądało... no chyba żeby zamaskować je jakoś pod starymi smolakami który rzecz jasna nie były by podłączone.
    A teraz jak to jest z tymi falami KR i ŚR gdzie odbioru praktycznie nie ma, to też wina tych smolaków?
    Ojj narobiły kłopotu smolne kondy :)
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    PionierT6 napisał:
    Z tym zmniejszaniem upływności nie mam żadnego doświadczenia więc może sobie daruję.

Gdyby każdy miał takie podejście, to nikt nigdy nie nabrałby żadnego doświadczenia w czymkolwiek.

PionierT6 napisał:

Kondensatory o których mowa to mam nadzieję cały czas te w szklanych rurkach. Oczywiście smolaki mogę podmienić na nowsze, tylko jakby to wyglądało... no chyba żeby zamaskować je jakoś pod starymi smolakami

Wyglądałoby niewiele lepiej niż z samymi współczesnymi. Na czas naprawy wymień te, z których wylewa się masa bitumiczna, oraz sprzęgający lampy głośnikowej i bocznikujący lampę prostowniczą. A potem przejrzyj to forum, o naprawie Pionierów jest tutaj wiele wątków. No i oczywiście zapoznaj się ze stroną, do której link Ci podano.
  • Poziom 9  
    Po przerwie odzywam się. Naprawiłem fale średnie, problemem był oderwany jeden z kabelków jednej cewki. Wyczyściłem także styki. Krótkie niestety nadal milczą. Jeśli ktoś by mógł mi oznaczyć na zdjęciu tej płytki które cewki są od krótkich byłbym bardzo wdzięczny (zdjęcie mogę wykonać jeśli znajdzie się ktoś kto mi wskaże).
    Wymieniłem też kilka kondensatorów, konkretnie ten sprzęgający od UY1N, ten co odchodzi od potencjometru i idzie CHYBA do UBL21... i jeszcze jakiś gdzie w oryginale było 2000 pF i on z jednej strony był połączony pod UBL21 a z drugiej pod masę i jeszcze gdzieś, to odlutowałem go tylko od masy, a do UBL i masy przylutowałem nowy, jednak te trzecie wyprowadzenie co gdzieś tam na łączówke idzie dalej jest pod tego starego podłączone i pod UBL21. Muszę do tego nowego dolutować jeszcze jeden kabelek i tam podłączyć a smolaka wywalić. I tym sposobem pozbyłem się prawie buczenia :) A i dodam że wymieniłem elektrolity a dokładniej to do wyprowadzeń tych starych dolutowałem nowe i zamaskowałem pod spodem chassis żeby nie było widać i jest ok :)
    Napiszcie mi co zrobić z tym kondensatorem od UBL21 co miał 3 wyprowadzenia (1 z prawej i 2 z lewej) oraz co z falami krótkimi. Pozdrawiam :):)
  • Poziom 18  
    Ten kondensator ma ekran, który jest połączony z masą. Takiego kondensatora juz nie dostaniesz ale z powodzeniem można zastosować współczesny, jeśli wystąpi przydźwięk itp. to zaekranuj go np. folią aluminiową którą później łączysz do masy.