Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka silnika cdrom na silnik do napędu modeli

rcpilot 21 May 2004 14:01 16229 8
 • #1
  rcpilot
  Level 15  
  Witam wszystkich na forum.
  Czy ktoś z czytających ten temat, osobiście przerabiał silnik cd-rom'u na silnik bezszczotkowy do napędu modeli - latających, pływających lub jeżdżących? Jeżeli tak, to czy chciałby podzielić się swoimi doświadczeniami. Byłbym zainteresowany rozwiązaniami mechanicznymi jak i elektronicznymi. Dziekuję.
 • #2
  Syntony
  Level 18  
  http://www.alexrc.com/ -zobacz tutaj
  bardzo dużo rożnych opisów przeróbek, ale niestety nie wiem jak go uruchomić bez regulatora za 200zł. Czy ktoś nie zna jakiegoś schematu jak uruchomić taki silnik po przewinięciu tak żeby pobierał 4-5 A i ok 9 V i miał minimum 1500 obr/min?

  Pozdrawiam
  Syntony
 • #3
  rcpilot
  Level 15  
  SYNTONY Dziękuję, właśnie tego typu informacji szukam. Znalazłem w sieci sterowniki na AVR2313, nie wiadomo czy będą działać. W załączniku schematy i kody żdródłowe.

  Załącznik usunięto - należało podać link!
  j.
  :arrow:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php
 • #4
  Syntony
  Level 18  
  Nawzajem dzięki Ci nie mogłem znaleźć tego schematu nigdzie, tylko ze tutaj chyba trzeba program napisać?? A nie masz jakiegoś schematu sterownika takiego który by nie był podłączany do aparatury zdalnego sterowania i nie miał regulacji prędkości, krotko mówiąc chodzi mi o coś takiego aby silnik działał na pełnych obrotach aż do wyczerpania akumulatora bo potrzebny mi jest tylko do wynoszenia szybowca :D
  Wydaje sie to prosta sprawa ale nie znam sie za bardzo na elektronice :(


  Ps: radze Ci jeszcze zajrzec tutaj: http://www.old.modelarstwo.org.pl/technika/akcesoria/silnik_cd/02.html zeby sie nie pomylic przy przewijaniu, bo ja sie pomylilem w kierunku nawijania i musialem wszystko robic od nowa


  Pozdrawiam
  Syntony
 • #5
  rcpilot
  Level 15  
  Jak pasuje Ci układ regulatora, to wystarczy na wejściu zamiast nadajnika umieścić generator sygnału RC np. na NE555 (inaczej tester serw), dosłownie kilka elementów. Nie mam pod ręką schematu tego testera, ale zobacz http://jaichi.virtualave.net/servo-e.htm (NE556). Potencjometrem ustawiasz prędkość, szerokość impulsu.
 • #6
  Syntony
  Level 18  
  Ok, dzięki spróbuje:)

  Pozdrawiam
  Syntony
 • #7
  rejestr007
  Level 17  
  Witam!
  Quote:
  Znalazłem w sieci sterowniki na AVR2313, nie wiadomo czy będą działać. W załączniku schematy i kody żdródłowe.

  Rcpilot podaj link do projektu tego sterownika!
  Pozdrawiam
 • #9
  rejestr007
  Level 17  
  Dzięki rcpilot!
  Strasznie to skomplikowane. Może jako sterownik zastosować układ taki jak w walkmanie uzupełniony o stopień mocy na mosfetach?
  Pozdrawiam.