Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PAL -> VGA

qmc 21 May 2004 15:47 1524 4
    qmc
    Level 21  
    Otóż mam stary monitor kolorowy i chciałbym go jakoś wykorzystać podpinając do niego np. magnetowid lub tuner sat poprzez sygnał PAL. Wiecie może jak zrobić układ który by przekonwertował PAL na VGA? Z góry dzięki.
    rtv.service
    Level 28  
    Prostym sposobem napewno szie nieda, natomiast takie urondzenie muszialoby troche kosztowacz.
    lolopuk
    Level 11  
    rtv.service wrote:
    Prostym sposobem napewno szie nieda

mam podobny problem jak szanowny qmc. skoro prostym sposobem się nie da, to jak jest ten trudny sposób???
    MakroSerwis
    Moderator of Cars
    Podłączałem kiedyś stary monitor NEC 14" do sygnału CVBS z magnetowidu i wszystko działało black & white po zsumowaniu wejść RGB. Co jest ciekawe - nie wymagał zastosowania układów separatora impulsów synchronizacji, bo je sam separował z wejścia Green. Jeżeli masz gdzieś schemat do starych NEC-ów, to możesz go przeanalizować, bo ja nie pamiętam typu monitora i nie miałem schematu.
    Jak NEC zakończył swe długie życie, to próbowałem zrobić ten sam manewr ze starym również Highscreenem, ale obraz latał (brak synchro). Wykonałem więc selektor i separator ze schematu od jakiegoś polskiego TV (Helios czy coś takiego) i po podłączeniu do odpowiednich wejść również działał - obraz był jak żyletka, ale niestety brak kolorów. Myślę, że zastosowanie modułu dekodera PAL z jakiegoś zdemontowanego TV i sprzężenie go z układem rozwiązałoby problem, więc jak ktoś ma czas, to może sie bawić. Ważne jest, że te stare monitorki pracują poprawnie przy telewizyjnych częstotliwościach odświerzania.
    piachoo
    Level 11  
    Komputery z serii AMIGA jako podstawowe tryby graficzne mialy tryby
    PAL'owskie. Po podlaczeniu do Amigi monitora VGA te tryby nie byly
    widoczne (brak synchronizacji).Powod byl prosty w PAL'u sygnal
    synchronizacji to ok 15kHz a monitory VGA pracuja od 30kHz wzwyz.Z
    czasem pojawilo sie na ryku uzadzenie po nazwa SCANDUBLER rozwiazujacy
    ten problem. Gdy wlaczony byl tryb graficzny w standardzie VGA sygnal
    przechodzil przez urzadzenie nie zmienione, jednak gy wlaczony byl
    tryb PAL urzadzenie podwajalo czestotliwosc o wszystko bylo OK. Warto
    poszukac gdzies takiego urzadzenia: z jednej strony podaje sie sygnal
    telewizyjny RGB z sync. 15kHz a zdrugiej strony uzyskujemy