Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Quansheng 145MHz - jaki zasilacz?

cobra_bajka 30 Jun 2009 12:34 1549 3
    cobra_bajka
    Level 18  
    Chciałbym do mojego ręczniaka podłączyć zewnętrzny zasilacz.
    Z tym że nie wiem, jakie parametry powinien mieć?
    Akumulator ma 7,2V.
    Czy jak podłączę zasilacz 12V, to nie będzie za wysokie napięcie?

Quansheng 145MHz - jaki zasilacz?
  • Helpful post
    kondensator
    Level 36  
    cobra_bajka wrote:
    Chciałbym do mojego ręczniaka podłączyć zewnętrzny zasilacz. Z tym że nie wiem, jakie parametry powinien mieć?
    Akumulator ma 7,2V. Czy jak podłączę zasilacz 12V, to nie będzie za wysokie napięcie?
    Nawet jak w instrukcji jest napisane że można podać 12V zamiast 7.2V, to nie jest to dobry pomysł (większa możliwość uszkodzenia, większe straty na ciepło) zwł. w samochodzie, gdzie występują "szpilkowe" zakłócenia napięcia 12V do nawet >100V. Wskazane jest zastosowanie stabilizatora napięcia na układzie np. 7808 (przy 8V zablokowanych do masy kondensatorami ceramicznymi ok. 68...470nF bezpośrednio przy nóżkach i małymi kondensatorami elektrolitycznymi ok. 1...10uF) oraz dodatkowo przed nim warystor na 14V DC/ 11V AC (trudno kupić, zwykle oznaczony "K11"), dioda Transil na napięcie minimalnie większe od uzyskiwanego ze stabilizatora (np. 8.2V lub 9.1V dla 7808). Przy 8V zazwyczaj wystarczy stabilizator 1A do ręcznego radiotelefonu.
    Napięcie 9V zamiast 7.2V nie powinno nic popsuć, świeżo naładowane akumulatory (lub nowe ogniwa jednorazowe) dadzą ok. 9V.Można wstawić szeregowo diodę prostowniczą na 1A np. z serii 1N400x (zostanie 8V - ok. 0.7V= ok. 7.3V =idealnie) aby zapobiec podawaniu napięcia do tyłu z wewnętrznego akumulatora jeżeli nie jest on odłączany przy wetknięciu wtyczki zasilania zewnętrznego (może to nie jest gniazdo zasilania lecz ładowania - nie wiem jak jest w konkretnym radiotelefonie).
    Odłączanie / ładowanie wbudowanych akumulatorów przy zewnętrznym zasilaczu to oddzielna sprawa - trzeba sprawdzić jak jest zanim się uszkodzi radio lub akumulator nierozważnym podłączeniem.
    cobra_bajka
    Level 18  
    kondensator wrote:
    ...Wskazane jest zastosowanie stabilizatora napięcia na układzie np. 7808 ... oraz dodatkowo przed nim warystor na 14V DC/ 11V AC...

Niestety, dla mnie to jest czarna magia co napisałeś. Odnośnie samodzielnej budowy.
    Myślałem, że to będzie prostsze.

Zlecić, nie mam komu, a kupić nie mam gdzie.
    Pozostaje tylko wymieniać akumulatory na nowe, co jakiś czas.
    cobra_bajka
    Level 18  
    Zmieniłem już drugi komplet akumulatorów.
    Wytrzymują tylko, około 6 m-cy.
    Najpierw miałem GP, po nich Energizer.
    Teraz przymierzam się do kupienia pakietu fabrycznie zgrzanego w firmie BTO.
    Oczywiście Ni-MH. :)

Zasilacza samochodowego nadal nie mam. :wink: