Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym opóźnić podanie napiecia?

30 Cze 2009 12:50 2013 5
  • Poziom 9  
    Witam
    Potrzebuje opóźnić podanie napięcia 12V o 2/3 sekundy. Jakim elementem można uzyskać taki efekt?

Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne
    /Faces/
  • Poziom 29  
    Wszystko zależy do czego ma być to napięcie wykorzystane. Układ składał się będzie z garstki elementów. Poszukaj coś w stylu "opóźnione załączanie głośników".
  • Poziom 9  
    napiecie ma być przekazywane do silniczka
  • Poziom 13  
    hmm... może monostabilny generator na układzie 555 do tego kondensator podtrzymujący i tranzystor?
    Działało by to tak: 555 daje po x czasu impuls na kondensator i go ładuje. Z kondensatora wysterowany zostaje tranzystor, który załącza silniczek. Gdy impuls milknie kondensator dalej trzyma tranzystor, aż do następnego impulsu. konieczne może być zastosowanie dużego kondensatora.
  • Poziom 23  
    Cytat:
    Gdy impuls milknie kondensator dalej trzyma tranzystor, aż do następnego impulsu. konieczne może być zastosowanie dużego kondensatora.

555 można podłączyć tak aby działał jako timer a nie generator i wtedy nie trzeba żadnych kondensatorów podtrzymujących napięcie na tranzystorze.
  • Poziom 9  
    rozumiem , że chodzi o ten NE555? Ze względu na to ze mam znikome pojęcie o elektronice prosiłbym was byście mi wytłumaczyli jak podłączyć ten taimer .Tzn. jak połączyć po kolei te 8 odnóży i jakie inne dodatkowe elektroniczne elementy muszą być z nim połączone.Dziekuje z góry

Czym opóźnić podanie napiecia?