Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolejność elementów zabezpieczenia w nowym domu

marcin2057 30 Cze 2009 13:23 2919 5
  • #1 30 Cze 2009 13:23
    marcin2057
    Poziom 15  

Witam serdecznie będę w najbliższym czasie wykonywał instalację w nowym domu u siostry, w projekcie domu ma również projekt instalacji lecz chciałbym go zmienić, czy tak można?
    Dom będzie miał instalację 3fazową i mam pytanie dotyczące rozdzielnicy głównej do rozdzielnicy będzie dochodził przewód 5x6 i dalej myślę dać różnicówkę 25A 3fazową i potem rozdzielić na 3 obwody zabezpieczone 3 różnicówkami 20A
    i jeden obwód rozdzielić na 2 obwody oświetleniowe zabezpieczone S B6A kolejny obwód gniazd łazienki, kuchni oraz kotłowni zabezpieczyć łazienkę S B16A, kuchnię na 2 obwody jeden zabezpieczony S B16A a drugi S B20A
    oraz kotłownie S B 20A
    i ostatni obwód na pozostałe gniazda w pokojach podzielic na np 3 obwody zabezpieczone S B16A Czy tak może być ? A jeżeli nie to proszę o kolejność zastosowania zabezpieczeń obwodów i czym najlepiej łączyć w puszkach ?
    Myślałem też zainstalować ogranicznik przepięć klasy B+C Czy jest sens instalowania takiego drogiego urządzenia ? Liczę na pomoc oraz jeśli jest to możliwe o schemat .

0 5
  • #2 30 Cze 2009 13:45
    adamjur1
    Poziom 39  

Po pierwsze - nie stosuje się w instalacjach domowych kaskadowego łączenia różnicówek ( chyba że ta pierwsza będzie selektywna, na większy prąd różnicowy niż te następne np 100mA a te następne 30mA.
    Tylko ze ta pierwsza nie może zabezpieczać obwodów odbirczych a tylko instalację. Tak więc stosowanie jej jest w przypadku takiej instalacji zbędnym luksusem.
    Jeżeli brałeś pod uwagę zespolone wyłączniki różnicow-prądowe z członem nadprądowym to niczego nie zmienia, po za tym że wybrałeś słabą selektywność stopniowania zabezpieczeń. W takich instalacjach bezpiecznie jest przyjąć :
    Jeżeli przedlicznikowe są B25A ( typowe dla domku jednorodzinnego) to następne powinny być B16A i mniejsze.
    Zabezpieczenia p/przepięciowe Zespolone B/C są jak najbardziej dzisiaj na miejscu, pod warunkiem że sa też w złączu A i że uziemienie do B/C jest doprowadzone odpowiednim przekrojem.( zaleca się 10mm ²) Przekrój jest zależny oczywiście od długości tego przewodu.
    Pozdr.J.
    ps
    jeżeli nie masz obwodów 3-fazowych stosuj wr jednofazowe, i dla ew trójfazowego wydzielony obwód na trójfazowym WR. Jęzeli masz jeden główny, nadrzędny to przypadkowe jego wyzwolenie spowoduje kompletne ciemności .....

0
  • #3 30 Cze 2009 14:20
    marcin2057
    Poziom 15  

Czyli najlepiej jak to zrobić na wejściu do domu zastosować ogranicznik B+C dalej wyłącznik nadprądowy S B20A i dalej rozdzielać na poszczególne obwody zabezpieczone odpowiednimi S oraz może wyłącznik różnicowoprądowy do obwodów z łazienki i kuchni i kolejne obwody również zabezpieczyć różnicówkami jednofazowymi, obwody trójfazowe będą.

0
  • #4 30 Cze 2009 15:12
    adamjur1
    Poziom 39  

Nie w tej kolejności...
    B/C muszą współpracować z bezpiecznikiem, i jeżeli licznik masz w płocie to się zaczyna mały konflikt interesów....
    Jeżeli stopień A będzie w Złączu w szafce z licznikiem to jego bezpieczniki będą:
    albo przedlicznikowe ( zakładamy 25A) albo BM-y czy co tam będzie zamontowane jeżeli A będzie między BM-mami a przedlicznikowymi.
    NA ten drugi sposób nie chcą się zgadzać ZE bo za często musieliby wymieniać BM-y
    Przy tym pierwszym tracimy stopniowanie zabezpieczeń, ponieważ w rodzielnii domowej musi być dobezpieczony układ B/C. No i tu mozemy dać max 20A. i kłopoty idą dalej bo jużnie ma z czego dzielić.
    Spotyka się rozwiązania z wspólnym zabezpieczeniem A i B/C przedlicznikowymi ale jest tu albo naruszenie minimalnej odległości między A i B/C albo ( gdy ta odległość jest wystarczająco duża) z niespełnieniem warunku szybkości wyłączeni a przez przedlicznikowe w przypadku zadziałania B/C.......
    Z resztą stosowanie B/C w przypadku niezastosowania A mija sięz celem....
    Pozdr.J.

0
  • #5 30 Cze 2009 16:21
    marcin2057
    Poziom 15  

No tez właśnie a jeszcze nie otrzymałem warunków przyłącza od ZE wiec nie mogę za wiele powiedzieć i skrzynka z licznikiem będzie w ogrodzeniu teraz wszystko zależy co napisze ZE, lecz można by zrezygnować z ogranicznika B+C i w tedy by była możliwość większego dzielenia, w projekcie nie ma ogranicznika B+C wiec nie musimy zakładać lecz jest aż chyba 8 różnicówek jednofazowych czy nie można by tej liczby zmniejszyć?

0
  • #6 30 Cze 2009 16:49
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

marcin2057 napisał:
    No tez właśnie a jeszcze nie otrzymałem warunków przyłącza od ZE wiec nie mogę za wiele powiedzieć (...)

Jeśli otrzymasz warunki to wtedy możemy dyskutować - teraz to wróżenie z fusów. Temat zamykam.
    Zanim zdobędziesz warunki, poczytaj o instalacjach elektrycznych, chociażby tu na forum.

0