Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna centralna do Bolero 200.

30 Cze 2009 13:55 3805 18
  • Poziom 14  
    Witam, mam pytanie natury technicznej.
    Chcę wykonać kolumnę centralną do zestawu 5.1, a właściwie 5.0.
    Kolumna miałaby spełniać założenia odnośnie stylistyki:
    Głośniki przednie to Bolero 200 Tonsila, telewizor 42 cale 16:9 o szerokości 105cm. Kolumna miałaby być długa na te 105 cm i wąska, ( może koło 10 - 12 cm?)-żeby pasowała do tych Bolero. Jakość dźwięku też jest istotna, ale będzie używana (kolumna) tylko do filmów, a do muzyki tylko stereo.

Jaką konstrukcję zastosować przy tak nietypowym kształcie - MB, BR, zamknięta?

A może wstawić kilka szerokopasmowych z zamkniętym koszem? ( to mi chodzi po głowie najbardziej ze względu na dowolność kształtu obudowy).(chyba, że te głośniki też mają jakieś wymagania?)

Czy taką kolumnę centralną wiesza się nisko, czy wysoko?- tzn. pod, czy nad TV?

Czy przy dużych głośnikach, z dużym basem jest konieczne stosowanie suba, czy dekoder DD, czy tam DTS poradzi sobie z rozłożeniem tej ścieżki na pozostałe kolumny?

Przepraszam, że tak chaotycznie...

O matko - to mój setny post.... teraz zauważyłem

I co nikt mi nie pomoże? Jestem lajkonikiem, wszelkie informacje mile widziane.
  • Poziom 38  
    Do tak wąskiej obudowy to mógłbyś sie pokusić o tesla arn 116 i wysokotonowka mission. Jak pisza w temacie:
    http://diyaudio.pl/viewtopic.php?p=198723&sid=ebe4fb4aecbc1551470f1df9582de1fc#198723
    zwrotnicy do tego nie trzeba, arn pełnym pasmem, do missiona tylko kondensator 2,2uF. Obudowa 2 litry jesli zmaknieta, lub 4 l jeśli BR (moim zdaniem szkoda się bawić w bass-reflex w kolumnie centralnej). Litraż kolumienki zmniejszysz dając przegrodę. Pamiętaj by obudowe zamknieta dobrze wytłumic.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    A może wstawić kilka szerokopasmowych z zamkniętym koszem?
    a sa takie? ja sie nie spotkalem z taka konstrukcja

Cytat:
    Czy taką kolumnę centralną wiesza się nisko, czy wysoko?- tzn. pod, czy nad TV?
    dowolnie - skierujesz sobie ja na sluchacza i bedzie podobny efekt

Cytat:
    Czy przy dużych głośnikach, z dużym basem jest konieczne stosowanie suba, czy dekoder DD, czy tam DTS poradzi sobie z rozłożeniem tej ścieżki na pozostałe kolumny?
    w zalozeniu kino sklada sie z satelitek i suba. nawet jak front sobie poradzi z basem to sub da ciekawszy efekt

najlepiej by bylo wsadzic tam to co siedzi w bolero - ale to drogo wyjdzie
    najlatwiej jakies szerokopasmowki - np 2-4szt visatona FRS8
    lub w/w ARN 116 + jakas wysokotonowka

co do rodzaju obudowy to dowolnie - zalezy jakie glosniki wybierzesz i ile miejsca bedzie
  • Poziom 14  
    Do Pawel S:
    Oj rozpędziłem się - myślałem o średnio tonowych (tych zamkniętych ). Słyszałem teorię, że przy większej ilości grają całkiem nieźle - w końcu stosuje się takie do nagłaśniania sal, albo w kościołach. Poza tym, względy estetyczne grają dużą rolę - dobrze by wyglądało 6 identycznych głośników w długiej, wąskiej i bardzo płytkiej obudowie.

To samo co w Bloero??????? Do wąskiej i płytkiej????? Pomijając, gabaryty głośników i ich układ (PP), to musiałaby mieć chyba z 8 metrów...

Jeżeli na głośnik 2 litry - przy zamkniętej to przy dwóch 4l? czy dwie komory po2l?

Poza tym 2l - fajnie, ale czy ma znaczenie, że komora nie jest zbliżona do sześcianu tylko rozciągnięta na boki, a za głośnikiem miejsca prawie nic?
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Oj rozpędziłem się - myślałem o średnio tonowych (tych zamkniętych ). Słyszałem teorię, że przy większej ilości grają całkiem nieźle - w końcu stosuje się takie do nagłaśniania sal, albo w kościołach. Poza tym, względy estetyczne grają dużą rolę - dobrze by wyglądało 6 identycznych głośników w długiej, wąskiej i bardzo płytkiej obudowie.
    nadal myslisz glosniki sredniotonowe i szerokopasmowe.
    jak chcesz male i tanie szerokopasmowe to kup gotowce STXa http://www.stx.pl/index.php?vMenu=1&vMenuItem=0

Cytat:
    To samo co w Bloero??????? Do wąskiej i płytkiej????? Pomijając, gabaryty głośników i ich układ (PP), to musiałaby mieć chyba z 8 metrów...
    bolero to tak naprawde 2 drozne monitory z wbudowanym pasywnym subem. jakbys wywalil suba i czesc zwroticy to masz 2 drozne monitory :P
    i o to mo chodzilo ;)

Cytat:
    Jeżeli na głośnik 2 litry - przy zamkniętej to przy dwóch 4l? czy dwie komory po2l?
    jak to sa takie same glosniki i odtwarzaja takie samo pasmo to moga byc we wspolnej komorze.
    i tak, wraz ze wzrostem ilosci glosnikow zwieksza sie wymagana pojemnosc

Cytat:
    Poza tym 2l - fajnie, ale czy ma znaczenie, że komora nie jest zbliżona do sześcianu tylko rozciągnięta na boki, a za głośnikiem miejsca prawie nic?

jak widac nie byles pierwszy z takim pomyslem :P

kompletnie nic nie moze byc. ale pare cm w zupelnosci wystarczy. szczegolnie w przypadku obudowy zamknietej
  • Poziom 14  
    Czyli w tych kolumienkach są szerokopasmowce ( bez zamkniętych koszy) - nie wiedziałem - nie rozbierałem żadnych...
    A myślałem, że coś takiego - długie i wąskie...

Z wywaleniem suba czyli obu bodajże gdn 20/ pozostaje, żeby było śmieszniej co? - ano gdn, tyle, że 16/ czyli to, na co się skarżą posiadacze wyżej wymienionych (podobno błąd zwrotnicy...). Chyba, że masz pomysł na tuning średnich tonów w Bolero... ( też odczuwam pewien brak średnich, choć nie wielki ).
    Nie zmienia to jednak faktu, że głośnik 16-tka nie widzi mi się w wąskiej kolumnie...

Z bolero jest tylko jeden duży problem: wymaga wzmacniacza - potwora ( mam Kenwooda 2x 60 sinusa i jest to ociupinę za mało. Wcale nie chodzi o głośne granie. Raczej o silne i szybkie kopnięcie... ale ja przecież nie o tym...

Poza tym kolumna mogłaby być bez maskownicy i wtedy na wierzchu np 6 głośników :D Tyle, że skrzynka za mała... Dać cztery bez podpinania? Na sztukę? Czy szukać tanich badziewi i liczyć na to, że przy tej ich ilości coś tam jednak zagra mimo niedopasowania komory?
  • Poziom 39  
    tanie glosniki nawet w duzej ilosci nie zagraja za ciekawie...
    idea kina jest 5 identycznych kolumn...
    ale ze tak i tak nie bedziesz mial to montuj cos taniego.
    albo w/w STXy (napisz do nich - napewno sprzedadza same glosniki)
    albo ARNy 116
    albo visaton FRS8 http://grelton.mycom.pl/index.php3?content=1&id=1167
  • Poziom 14  
    Pewnie racja...
    Przecież nie dam trzeciej Bolero.

A więc postanowione - 2 sztuki grają, a cztery się prezentują...

Gwizdek obowiązkowy? (do koncepcji mi nie pasuje, a kolumna i tak tylko do mowy...) - wiem, że idea jest inna, ale jednak lwia część kanału centralnego to mowa.

Dzięki z zainteresowanie
  • Poziom 39  
    ale ktore w koncu wybrales?
    i center wcale tylko mowy nie odtwarza :P
  • Poziom 14  
    Dwa visatony +gwizdek. Ech, jak by jeszcze znaleźć ze cztery spalone za grosze.. (tanie nie są).
  • Poziom 39  
    akurat visaton moze byc bez wysokotonowki.
    ale jak chcesz cos dac to cos malego zeby ladnie wygladalo
  • Poziom 14  
    To nawet fajnie.
    Akurat wolę bez...
  • Poziom 15  
    A dlaczego nie użyjesz głośników z Bolero?
    Wyrzucasz tylko część niskotonową i masz dokładnie takie same brzmienie jak w Bolero. Na centralny moc wystarczy.
  • Poziom 14  
    KrzysiekA napisał:
    A dlaczego nie użyjesz głośników z Bolero?

paszczak1 napisał:
    Nie zmienia to jednak faktu, że głośnik 16-tka nie widzi mi się w wąskiej kolumnie...

KrzysiekA napisał:

Wyrzucasz tylko część niskotonową i masz dokładnie takie same brzmienie jak w Bolero. Na centralny moc wystarczy.

paszczak1 napisał:
    Z wywaleniem suba czyli obu bodajże gdn 20/ pozostaje, żeby było śmieszniej co? - ano gdn, tyle, że 16/ czyli to, na co się skarżą posiadacze wyżej wymienionych (podobno błąd zwrotnicy...).

A mocy faktycznie wystarczy (tak ze cztery razy...)
  • Poziom 15  
    Jeżeli masz Bolero to najrozsądniejszym jest iść w kierunku tego samego brzmienia. Centralny nie musi przetwarzać najniższych częstotliwości.
    Osobiście nie słyszałem jeszcze filmu w którym przez centralny szło by coś innego niż dialogi.
    O ile zrozumiałem to nie za bardzo jesteś zadowolony z tych Bolero.
    To co opisujesz to nie wina mocy wzmacniacza ale konstrukcji głośników.
    Możesz dać cztery razy mocniejszy wzmacniacz i tak nie uzyskasz kopa z Bolero bo układ pasmowo przepustowy głośników zastosowany w Bolero ma po prostu kiepską odpowiedź impulsową.
    Kiedyś słuchałem Bolero i określił bym je jako skrzyżowanie muła z kanapą.
    Nie wiem czemu ludzie tak bardzo podniecają się mocą wzmacniacza.
    Od mocy zależy jedynie maksymalne natężenie dźwięku. Jeżeli chodzi o wykop to znaczenie ma jedynie współczynnik tłumienia co w twoim wypadku i tak nie pomoże z powodu konstrukcji głośników.
    Odpowiedź impulsowa może być jedynie tak dobra jak dobra jest odpowiedź impulsowa najsłabszego ogniwa w tym wypadku kolumn.
    Jeżeli koniecznie chcesz te wymiary obudowy to wydaje się rozsądne zastosowanie głośników szerokopasmowych.
    Mam w domu 4ohmowe FRS8 z Visatona.
    Jako centralny mogę polecić. Pokrywają całe pasmo głosu ludzkiego i to z nawiązką. Do tego mają przyzwoite wysokie tony.
    Przynajmniej nie będą ci ćwierkać przy sz, cz, c s co przy zastosowaniu tanich gwizdków jest trudne do uzyskania.
    Jedyna wada to bardzo niska efektywność.
    W zależności ile głośników chcesz łączyć musisz kupić wersję 4 albo 8 Ohm tak żeby efektywność wyrównać do Bolero poprzez łączenie równoległe.
  • Poziom 14  
    Ale na co iść w kierunku tego brzmienia, jak wszyscy się skarżą....?
    Poza tym filmy nie wymagają super jakości i wierności przy odtwarzaniu - kolumna może być inna.

Jeśli chodzi o ten bas z Bolero, to z uporem maniaka twierdzę, że nie jest zły. Nie wiem czego słuchasz, ale to co ja brzmi nieźle - stary Bajm, Maanam itd, Kohen, Floydy. Ogólnie dużo wokalu ( lubię wiedzieć o czym śpiewają). A czasem jak mi odbije to Toccata Baha.

Mocą się nie rajcuję. Nie chodzi mi o to żeby było głośno ( o tej centralnej pisałem, że mocy starczyłoby cztery razy w przypadku użycia kawałka Bolero) Myślę, że 10 W wystarczy.

Od mocy nie zależy tylko natężenie dźwięku.
    Posiadam Kenwooda jakieś 60 W ( prawdziwych sin ) na kanał.
    I co? I mało.
    Jak rozkręcę za połowę regulacji spadają mi kielonki z witryny.
    Ale już na 1/3 słuchając "Ściany" Floydów, albo lepiej Carmina Burana, jest cichy wokal, cicho, cicho i nagle jak nie.... piiiii...
    I wtedy bas lubi zgłupieć. Prawdopodobnie wzmacniacz nie wyrabia prądowo. Później jak się rozkręci jest ok. ale w takich momentach klapa.

Kiedyś pomiary mocy odbywały się przez jakiś określony czas ( są wiarygodne ), ale robione przy 1kHz. A tu nagle jakieś 50 - 100 Hz a głośniki w tandemie i okazuje się, że brakuje cztery razy tyle energii w zasilaczu, a i końcówka też nie nadąża. To tak jak z samochodem - niby mam mocny, ale nim szybko nie jeżdżę. Czasem tylko potrzeba mocno przycisnąć...

Myślę , że potrzebuję trochę ponad stówę...

Jeśli chodzi o efektywność Visatonów to nie jest to problemem, bo Bolero też ma niziutką...
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Nie wiem czego słuchasz, ale to co ja brzmi nieźle - stary Bajm, Maanam itd, Kohen, Floydy. Ogólnie dużo wokalu ( lubię wiedzieć o czym śpiewają). A czasem jak mi odbije to Toccata Baha.
    no to faktycznie dobrze masz dobrane kolumny. do gitar basowych wlasnie potrzebny jest lekko przeciagajacy bas.
    co innego D&B lub trance :P

Cytat:
    Ale na co iść w kierunku tego brzmienia, jak wszyscy się skarżą....?
    Poza tym filmy nie wymagają super jakości i wierności przy odtwarzaniu - kolumna może być inna.
    jak jestes jak wiuekszosc ludzi i niewiele wymagasz to mozesz wsadzic sobie byle co i cieszyc sie ze gra
    ale roznice w brzmieniu poszczegolnych kolumn naprawde slychac!
    dlatego jak ktos robi kino DIY to bardzo namawiam na zbudowanie go na IDENTYCZNYCH kolumnach. przy dobrym sygnale (oryginalny dobrze zrealizowany film lub koncert) jest naprawde slyszalna roznica ;)
  • Poziom 14  
    Też bym chciał identyczną, ale wymiary mnie zobowiązują.
  • Poziom 15  
    To ja bym się więcej nie zastanawiał FRS8 ma 30W.
    Łączysz dwa FRS8 8 ohm równolegle i masz 60 watowy głośnik centralny o efektywności podobnej do tych Bolero. Na stronie Visatona www.visaton.de możesz sobie ściągnąć program Boxsim i zaprojektować obudowę dla niego.

Dodano po 21 [minuty]:

Na szybko mała symulacja 2* fsr8 8ohm równolegle ze zwrotnicą w szeregu 0.15mH z równoległym rezystorem 4 ohm.

Obudowa z przodu 10x30 cm. Tył musiałbyś dopasować do objętości. Bassreflex liczyłem na 4 litry strojony na 100 Hz.