Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie diody laserowej z akumulatora Li-ion

30 Jun 2009 14:07 2699 2
 • Level 17  
  Witam
  Chciałbym zbudować elektronikę do zasilania diody laserowej wymontowanej z nagrywarki DVD . Źródłem prądu będzie akumulator Li-ion . Myślałem żeby zastosować źródło prądowe ale jest problem z małym spadkiem napięcia i wogule niskim napięciem zasilania , dioda będzie pobierać 200mA przy napięciu przewodzenia ok 2,8 V . W pełni naładowany Li-ion ma napięcie do 4.2 V ale rozładowany 3V . Druga możliwość to przetwornica napięcia , rozwiązanie takie jest powszechnie stosowane w nowoczesnych latarkach z diodami Power LED . Nie wiem tylko czy napięcie z takiej przetwornicy ze względu na szumy będzie odpowiednie do zasilania lasera . Oczywiście zawsze pozostaje zasilanie diody laserowej przez opornik , też działa ale wolałbym inne rozwiązanie .
  Na forum Elektrody jest wielka ilość tematów o laserach , ale nie trafiłem na rozwiązanie mojego problemu . Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki .
  Pozdrawiam
 • Level 43  
  Zastosuj przetwornicę, co do tych szumów to jeszcze nie słyszałem, aby jakiś przetwornik fotoelektryczny marudził, że go słuch męczy. Jeśli nie ma to być jakiś element przesyłający dane to olej całe szumy i tylko prądu pilnuj, w końcu są do tego dedykowane przetwornice.
 • Level 17  
  Zgadza się laser nie będzie stosowany do przesyłania danych . Na pewno przetwornica będzie miała tutaj najlepszą sprawność i to mi odpowiada .
  A co do kontroli prądu to właśnie się zastanawiam , dioda laserowa jest delikatnym elementem i dochodzi jeszcze kwestia zabezpieczeń , wszelkie stany nieustalone w napięciu zasilającym z przetwornicy mogą jej zaszkodzić . Pisałem wcześniej o diodach Power LED ale tamte diody wytrzymują bez uszkodzeń dużo większe prądy , laser to co innego nawet przy lutowaniu trzeba uważać . No ale to można u względnić przy budowie przetwornicy . Czy istnieją jakieś specjalizowane przetwornice (układy scalone ) do zastosowań z diodami laserowymi ? Szukam jakiegoś przykładu .