Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mając skaner nasłuchowy jak Wy to robicie? Odbiór wszystkieg

Pioro33 30 Cze 2009 15:50 9483 6
 • #1 30 Cze 2009 15:50
  Pioro33
  Poziom 19  

  Witam
  Chciałem zapytać wszystkich kolegów którzy używają skanerów nasłuchowych, bądź to ręcznych (jak w moim przypadku uniden BCD396T) bądź też stacjonarnych jak godzicie odbiór różnych pasm jeśli chodzi o anteny.

  Jak wiadomo nie ma jednej rzeczy która jest do wszystkiego tak też jest z antenami. Dlatego chciałem zrobić mały wywiad środowiskowy aby jednocześnie pomóc kolegom początkującym, którzy zapewne napotkają taki problem i potrzebują pomocy.

  Jakie macie anteny (bazowe, domowe) i jak uzupełniacie każde z pasm by maksymalnie uwydatnić odbiór. Zdaję sobie sprawę, że to wszystko zależy od tego co kogo interesuje jeśli chodzi o nasłuch. I to właśnie proszę opisać czego słuchacie jakiego sprzętu używacie, co przetestowaliście i możecie polecić, a przed czy przestrzec.

  Będą to cenne wskazówki z których dużo osób może wynieść pożyteczną wiedzę, a jak wiadomo na początku często ciężko się określić, że będę słuchał tylko i wyłącznie tego lub tamtego.

  Ja zapytałbym o zestaw - możliwie najbardziej szerokopasmowa antena z drugą anteną na pasmo lotnicze jakieś propozycje?
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

 • #2 30 Cze 2009 22:35
  Kostek7
  Poziom 27  

  Ja tak jak kolega dopiero zaczynam zabawę z nasłuchem. do mojego DJX7 wykonałem antenę opisaną w temacie Link Bo tanio i niezbyt skomplikowana budowa :). Spisuje się znakomicie.

 • #3 30 Cze 2009 23:37
  Tsmolinski
  Poziom 12  

  Zrób sobie GP na 50 ohm (promiennik do przeciwwag pod kątem 135 st). Albo nastrojona na 150 MHz (druty po 50 cm) albo z antenek teleskopowych (typowe do radii FM kosztują niewiele). Można to nawet zmontować bezpo srednio do gniazda UC1, tylko tzw panelowego czyli podstawa jest kwadratowa z 4-ma otworami na śrubki. Daj kabelek w miarę o niskich stratach na VHF (H-155 da radę). Jak do skanera to z jednej strony kabla wtyk do UC1 z drugiej BNC. Generalnie usłyszysz wszystko co w miejscu zainstalowania anteny ma taki sygnał żeby odbiornik to zdekodował. Wszelkie rady, żeby dokładnie stroić antenę do odbieranej częstotliwości można między bajki włożyć. To ma znaczenie przy nadawaniu. Oczywiście może z czasem zapragniesz trudniejszych nasłuchów. Różnych perełek co trafiają się kiedy jest dobra propagacja i akurat nasłuchujesz na właściwej częstotliwości i czasie. Ale generalnie żeby posłuchać co w okolicy piszczy to taka prosta antena wystarczy.
  PS: antena musi być jak najwyżej i nic nie powinno jej zasłaniać od strony z ktorej oczekujesz sygnału. Jeżeli widzisz miejsce skąd sygnał może nadejść to na pewno go usłyszysz.

 • #4 01 Lip 2009 08:54
  sqpien
  Poziom 15  

  Witam!

  Jeśli pytanie o szerokopasmową antenę to zamontuj sobie DISCONE - jest masę opisów jak zrobić lub gotowych do kupienia - i to jest antena szerokopasmowa. Wszelkiej maści dipole otwarte raczej wąsko będą pracowały - jeśli szersza praca to stosunkowo grube wibratory a najlepiej dipol pętlowy z odpowiednim symetryzatorem. Jeśli chcesz trochę zysku bo wiesz, że emisja jest z konkretnego kierunku to fajnym rozwiązaniem są anteny logoperiodyczne które obejmują interesujące Cię pasma.
  Ale z praktyki to pierwsza opisana spisuje sie bardzo fajnie, natomiast oczywiście do przechwycenia odległych emisji to jednak przełączane anteny kierunkowe na odpowiednie pasmo no i jak już taki ręczny skaner, to przedwzmacniacze selektywne na określone pasma.

 • #5 01 Lip 2009 12:34
  Pioro33
  Poziom 19  

  Dziękuję za zainteresowanie, a więc co myślicie o szerokopasmowej SIRIO SD1300 zbiera raczej dobre opinie cena jest do przyjęcia i łatwo ją dostać?

  Chciałbym też aby kolega "sqpien" rozwinął temat przedwzmacniaczy selektywnych na określone pasmo czy warto coś takiego zainstalować np do mojego skanera, jak wygląda sprawa ze zdobyciem czegoś takiego lub wykonaniem? Może kolega podać jakieś linki do anten przęłączanych kierunkowych nie znam tego typu i chciałbym się zapoznać dziękuję

 • #6 01 Lip 2009 23:47
  Kostek7
  Poziom 27  

  Co do anten czysto szerokopasmowych polecam Scanmaster 1400. Na allegro można znaleźć też wynalazki typu HUSTLER MRM.

 • #7 03 Lip 2009 10:03
  sqpien
  Poziom 15  

  Witam!

  Pierw przepraszam za zamieszanie - "anteny przełączane" to nie jakiś nowy typ anteny tylko skrót myślowy - chodziło mi o przełączanie pomiędzy kilkoma antenami na różne pasma na różnych kierunkach.

  Przy ręcznym skanerze, którego obwody wejściowe nie były raczej przewidziane do dużych sygnałów wejściowych, zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że wysoko wystawiona antena bazowa do takiego skanera "zobaczy się" z antena nadawczą np. radia na UKF. I w takim wypadku, jest zagrożenie, że silny sygnał z tego nadajnika UKF odczuli nam radio - efekt taki że mniej usłyszymy (radio stanie się "tępe"), lub zacznie nam się coś mieszać na elementach nieliniowych i zaczniemy odbierać emisje tam gdzie ich nie ma.
  Stad stosowanie wzmacniaczy z obwodami na interesujące nas pasmo jak najbardziej wskazane. Niestety etatowo raczej nie do dostania - o ile z filtrami (i przedwzmacniaczami) na pasma amatorskie raczej nie problem, to na pozostałe wymyślone pasma - tylko gdzieś na zamówienie, raczej indywidualnie.
  Ale zawsze należy pamiętać, ze zaczynamy od anteny, nie ma co bawić się we wzmacniacze do kiepskiego patyka.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME