Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie w jedno ładowarki i rozładowarki.

ddokupil 30 Cze 2009 23:49 1349 9
  • #1 30 Cze 2009 23:49
    ddokupil
    Poziom 15  

Mam następujący problem z którym się borykam już od jakiegoś czasu ale nie mogę wpaść na nic co by mnie zadowalało w 100%. Mam działające dwa układy. Jeden jest to przetwornica buck do ładowania akumulator(k)ów. Działa na napięcia do ~24V i prąd do ~10A.
    Drugi układ to rozładowarka którą jest źródło sterowane i jej prąd sięga 60A.
    Układy osobno działają bez zarzutu ale nie wiem jak je elegancko połączyć ze sobą aby można to było zamknać w jednej obudowie, sterować jedną atmegą i za pomocą jednego programu. Nie chcę na razie przedstawiać swoich pomysłów za bardzo głównie dlatego, że są dalekie od tego cop bym chciał osiągnąć. Generalnie zależy mi na tym żeby uniknąć wstawiania przekaźnika (wielkiej krowy) na 60A i żeby można było mierzyć prąd rozładowania za pomocą rezystora 0R1 dla małych prądów (powiedzmy do 1A)i za pomocą 0R01 dla wyższych. (Chodzi mi o to żeby można było ustawić sobie prąd na 100mA i żeby to było ±5mA a nie ±80mA). Mile widziane są tranzystory, układy wzmacniaczy itp...

Poniżej daję schematy POGLĄDOWE tych dwóch konstrukcji. Nie piszcie proszę tylko, ze coś jest źle spolaryzowane albo, że nie ma rezystorów (nie o to chodzi w tym poście).

0 9
  • Relpol
  • #3 01 Lip 2009 12:30
    ddokupil
    Poziom 15  

A no fajnie się prezentuje. Tylko, że 10A to nie 60A, moc x36. Chciałbym się między rezystorami wzorcowymi przełączać tranzystorem ale to chyba marzenia z kosmosu...

0
  • Relpol
  • #4 01 Lip 2009 13:19
    gothye
    Poziom 33  

z 60A to nie problem ,zamiast rezystorów przy takim prądzie wymagany bedzie bocznik za nim wzmacniacz operacyjny mnożący np. x10 ,do 60A ( nie określiłeś rodzaju akumulatorów 12/24V ) ,mosfety łączone równolegle wraz zrezystorami źródłowymi i bramkowymi oraz duży radiator do chłodzenia ich

0
  • #5 01 Lip 2009 16:06
    ddokupil
    Poziom 15  

Bocznik to przecież też rezystor. Mam taki fajny w obudowie TO-220 na 50W i 0R01. Na nim chcę mierzyć prąd. Problem w tym (czy może w cale nie?), że przy 100mA na tym rezystorze będzie 1mV. Mogę go wzmocnić nawet kilkanaście razy ale czy przypadkiem nie wyjdzie z tego jedna wielka zaszumiona kaszana?

Rezystorów bramkowych, równoległych mosfetów i radiatorów nie uwzględniłem na schemacie ale oczywiście są.

0
  • #6 01 Lip 2009 16:14
    gothye
    Poziom 33  

w swoim projekcie zastosowałem opamp i wzmocnienie x5 ,dodatkowo na wyjściu opampa jest litr RC aby odfiltrować śmieci ,dzieki czemu uC dokonuje pomiaru ,po za tym układ ładowania oraz rozładowania sterowany jest przez PWM uC co dodatkowo wprowadza zakłucenia w całym układzie ,lecz filtr RC wycina więkrzość a uC dokonuje pomiaru wyliczając średnią dokonaną z 50 pomiarów

0
  • #7 01 Lip 2009 17:23
    ddokupil
    Poziom 15  

No to widzę, ze stosujemy bardzo podobne rozwiązania. Więc jest szansa, że będzie dobrze. Tak się wypytuje bo na razie to jest na takim brzydkim pajączku i szumy są ogromne. Jak zrobię do tego płytkę to powinno być ok.

0
  • #8 12 Sie 2009 12:04
    ddokupil
    Poziom 15  

Tak robię ten projekt sobie i wyłapałem błąd.

Czy na tym schemacie jest prawidłowe zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem ładowanego akumulatora?

Według mnie dioda D2 powinna całą sprawę załatwiać. Jeśli schemat jest dobry to muszę szukać błędu w montażu. jeśli na schemacie jest babol to jak zrobić zabezpieczenie?

0
  • Pomocny post
    #9 12 Sie 2009 12:07
    gothye
    Poziom 33  

tak dioda załatwia sprawę
    dołożyłbym rezystor 470R miedzy G/S mosfeta

0
  • #10 12 Sie 2009 12:09
    ddokupil
    Poziom 15  

Hmm... a ten rezystor to w jakim celu?