Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic TX21S4TP - przy włączaniu zasilania miga dioda LED

Greg66 01 Lip 2009 09:22 5409 10
  • #1 01 Lip 2009 09:22
    Greg66
    Poziom 11  

Witam,
    Bardzo proszę o wsparcie i pomoc przy naprawie tego TV. Model tego odbiornika to: TX21S4TP, chasis Z7, w czasie normalnej pracy wyłączył się i zaczął mrugać LED-em. Obecnie, przy każdorazowym włączaniu odbiornika łapie przekażnik i po 1 sek. się wyłącza, oczywiście mrugając diodą LED. STR58041A w przetwornicy wymieniłem na oruginalny, kondensatory elektrolityczne, także zostały wymienione. Podczas uruchamiania przetwornicy z żarówką jako obciążenie, podłączonej równolegle do diody R2KN - przetwornica daje normalne napięcia, czyli: 124V, 21V, 12V. Natomiast, po dołączeniu jej do trafopowielacza WN, napięcie spadają do: 68V, 15V, 8 V. Tranzystor kluczujący BU2506 - wymieniony na nowy, impulsy na jego bazie są zgodne z oscylogramami. Układ scalony odchylania pionowego-LA7840- wymieniłem na nowy. Kondensatory elektrolityczne także wymienione. Na układzie LA7840 stwierdzam zaniżone jedno z napięć , w gałęzi dodatniej, +8V zamiast +12,5, natomiast w gałęzi ujemnej jest -14V. Poza tym, napiecie na wzmacniacze wizji (+B1) jest także zaniżone, +56V zamiast +190 V
    Czy to uszkodzenie trafopowielacza, czy też jeszcze o czymś zapomniałem ? Z góry dziękuję za pomoc szanownych forumowiczów.
    P.S. Oczywiście jeśli Moderator znowu na mnie nie nakrzyczy, że nie stosuję się do zasad Regulaminu tego Forum( zgodność pisowni z językiem polskim) i dalej nie przeniesie tego posta nie wiadomo gdzie. Cóż tam, że 6 dzień walczę już z tym sprzętem i naprawdę potrzebuję pomocy, kogoś bardziej doswiadczonego. Ważne jest natomiast, abym napisał posta w formie "wypracowania", a że z kolei w pierwszym lepszym poście na tym Forum są powszechnie używane, zapewne typowo polskie, neologizmy typu "elki", "Hot", procek", "scalak" itp. to wszystko jest w porządku.
    Pozdrawiam serdecznie.

0 10
  • #2 01 Lip 2009 21:05
    TELERADIOMECHANIKA
    Poziom 27  

Musi coś być na zwarciu. Sprawdź kondensatory równoległe z hotem, a takze na odchylaniu poz.W razie czego podmień trafopow.

0
  • #3 01 Lip 2009 23:19
    Greg66
    Poziom 11  

Dzięki za wskazówki, kondensatory sprawdziłem, poprzez podmianę na nowe i dalej nic. Zamówiłem już nowy oryginalny trafopowielacz. Może to nie to, ale cierpliwość mi się kończy.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 05 Lip 2009 00:12
    jaculek
    Poziom 17  

Sprawdż rezystor i diodę w gałezi zasilania LA + 14v(w przypadku złego działania układu V załącza się Protect i stąd możliwa sygnalizacja diodą).

0
  • #5 05 Lip 2009 00:35
    pożeracz kartofli
    Poziom 27  

Greg66 napisał:
    Zamówiłem już nowy oryginalny trafopowielacz.

Cytat:
    Tranzystor kluczujący BU2506 ;;Układ scalony odchylania pionowego-LA7840- wymieniłem na nowy;; STR58041A w przetwornicy wymieniłem na oruginalny;; kondensatory elektrolityczne, także zostały wymienione

Cytat:
    Czy to uszkodzenie trafopowielacza, czy też jeszcze o czymś zapomniałem ?

Zapomniałeś o kineskopie. Zamów, bo jak nie trafopowielacz to coś trza by tu jeszcze wymienić.
    Wymieniaczu! Ciekawe kto za to wszystko zapłaci, klient zapłaci.

0
  • #6 05 Lip 2009 00:53
    Mirek Z.
    Moderator

Jak wyżej. Pomijając, że to może być i trafopowielacz (a wcale nie musi!) - nie sprawdziłeś ani całego otoczenia (np. przez odłączanie kolejnych wyjść zasilających z trafo) ani samego transformatora. Sposoby są na forum.

0
  • #7 06 Lip 2009 22:53
    Greg66
    Poziom 11  

Do Kolegi Mirek Z. - a`propos sprawdzania "otoczenia trafo"- jeśli napisałem, że stwierdzam zaniżone napięcia w gałęziach tzn. nawet po odpięciu ich od układu i sprawdzeniu zarówno diod prostowniczych jak i kondensatorów filtrujących, co również doradzał Kolega Jaculek.

Greg66 napisał:
    Podczas uruchamiania przetwornicy z żarówką jako obciążenie, podłączonej równolegle do diody R2KN - przetwornica daje normalne napięcia, czyli: 124V, 21V, 12V. Natomiast, po dołączeniu jej do trafopowielacza WN, napięcie spadają do: 68V, 15V, 8 V. Na układzie LA7840 stwierdzam zaniżone jedno z napięć , w gałęzi dodatniej, +8V zamiast +12,5, natomiast w gałęzi ujemnej jest -14V. Poza tym, napiecie na wzmacniacze wizji (+B1) jest także zaniżone, +56V zamiast +190 V
    .

Ponieważ, na samym początku naprawy, w przetwornicy była zwarta dioda R2KN wymieniłem razem z nią również STR-a (15 zł) i 3 kondensatory po stronie pierwotnej(1,50 zł). Jak wyżej cytuję: przetwornica ruszyła na żarówce - dając poprawne napięcia. Po podłączeniu przetwornicy do trafo WN napięcia spadły, więc albo sterowanie klucza BU 2506 (sprawdzenie/podmiana na chwilę: D861, D557, D505, Q501) albo sam BU 2506 (jednakże oscylogramy były OK). Zgodnie z sugestią Kolegi TELERADIOMECHANIKA że "musi coś być na zwarciu" - w obwodach trafopowielacza sprawdziłem pozostałe pojemności dławiki a nawet cewki odchylające (miernikim RLC). Wszystko było OK. Zamówiłem nowy Trafopowielacz (60 zł). Dziś go wlutowałem i ...TV ruszył bezproblemowo, napięcia poprawne(zgodnie z serwisówką), drobne korekty ustawień w trybie serwisowym i ..osoba, dla której wykonywałem tę sponsorowaną przeze mnie naprawę, może się cieszyć dobrym odbiorem kolejnego odcinka "Rancza".
    Reasumując: pomoc Kolegów, za którą dziękuję + ok. 80 zł na materiał + "kilka" wieczorów i ... sprawa załatwiona. Nietstety, niektórzy przejechali się po mnie jak "po burej suce" - używając porównania z "Rancza". A przecież to Forum było kiedyś takie przyjazne każdemu, nawet "niewiarygodnie początkującemu elektronikowi"

0
  • #8 06 Lip 2009 23:17
    pożeracz kartofli
    Poziom 27  

Wiesz nie chce mi sie analizować twojego pierwszego i tego teraz postu ,ale już na pierwszy rzut oka brak tu konsekwencji. Nic tam nie wspominałeś o zwartej lawinowej, a o kolejnych bezsensownych wymianach elementów-nie wspomnę, Przecież przetwornica nie działała przy zwarciu tejże diody. Sądzę że w końcu trafiłeś na uszkodzenie i ułożyłeś ładny pościk trochę nieudolnie usprawiedliwiając swój brak kompetencji.

0
  • #9 07 Lip 2009 11:54
    Greg66
    Poziom 11  

O pomoc na forum poprosiłem w momencie kiedy przetwornica na żarówce pracowała juz normalnie, a jedynie była przeciążona po dołaczeniu do trafopowielacza, który na 2 uzwojeniach - o wspólnym odczepie -miał mocno zaniżone napięcia. Jednocześnie dzięki działajacemu Protect-owi i sprawnemu uzwojeniu roboczemu trafo nie spalił się klucz Bu2506, natomiast "przy włączaniu zasilania migała dioda LED" którą to informację umieściłem w temacie mojego posta.
    Może po prostu zamknijmy już ten temat- przypadek tego Panasonica wygladał naprawdę właśnie tak jak opisałem, niezależnie od tego czy ktoś mi wierzy czy też nie.

0
  • #10 07 Lip 2009 13:42
    radsat
    Moderator

Odłącz zasilanie 200V na PK. Zobacz czy tu nie ma haka. Przed wymianą trafa najlepiej odłącz jego strone wtórną odsysając jego nogi zostawiając zasilanie i powrót do tranzystora, wtedy przekonasz się czy masz przeciążenie.

0
  • #11 07 Lip 2009 15:40
    Greg66
    Poziom 11  

[quote="Greg66"] Zamówiłem nowy Trafopowielacz (60 zł). Dziś go wlutowałem i ...TV ruszył bezproblemowo, napięcia poprawne(zgodnie z serwisówką),quote]
    Tak więc naprawdę dziękuję za porady, a telewizor od wczoraj działa normalnie.

0
  Szukaj w 5mln produktów