Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega] Komunikacja bezprzewodowa

01 Lip 2009 12:31 12827 29
  • Poziom 14  
    Witam chciał bym zrealizować komunikacje bezprzewodową pomiędzy dwoma mikrokontrolerami. Tak żeby jeden uC coś nadawał a drugi to odbierał. Najlepiej jak by to było zrealizowane przy pomocy uart'a, czyli do nadajnika podłączyć txd jednej atmegi a do odbiornika rxd drugiej.
    Poniżej znajduje się animacja.
    I tu moje pytanie gdzie mogę znaleźć takie moduły które by pracowały na tyle szybko aby podłączyć do nich uart?
  • Poziom 14  
    No właśnie tylko że tam niema jakiegoś sensownego dla mnie rozwiązania.
  • Poziom 25  
    Może moduły RFM01 i RFM02 interfejs SPI.
  • Poziom 14  
    Trzeba je konfigurować ?
  • Poziom 17  
    Za pomocą IR co jak w pilocie. Dioda nadawcza i odbiorcza przy każdym mikrokontrolerze. A wielkość ramki danych sam sobie ustalasz nie musi to być konkretnie RC5 taki jak jest w pilocie TV.
  • Poziom 14  
    Podczerwieni raczej odpada, bo diody nadawcza i odbiorcza muszą się widzieć.

EDIT:
    Czy jest jakieś proste i tanie rozwiązanie ?

Posty scaliłem.
    [zumek]
  • Poziom 30  
    xŁolesxxx napisał:
    Czy jest jakieś proste i tanie rozwiązanie ?

No to z mojego linku. Transmisja radiowa nie jest wcale taką prostą sprawą.
  • Poziom 14  
    A jak wygląda konfiguracja tych RFM'mów w Bascomie, czy mogą być jakieś problemy z ich skonfigurowaniem i uruchomieniem? albo może zamiast RFM01 i RFM02, wziąć 2x RFM12?
  • Poziom 14  
    Hmmm tak koledzy mowia o modulach ale autor nie zdefiniowal CO chce przesylac - bo pisanie ze "zeby cos nadawal" to nieco za malo...

xlolesxxx - napisz cos wiecej o projekcie.
  • Poziom 25  
    LiMuBai napisał:
    Hmmm tak koledzy mowia o modulach ale autor nie zdefiniowal CO chce przesylac - bo pisanie ze "zeby cos nadawal" to nieco za malo...

Uruchom animację.
  • Poziom 14  
    Widzialem ja - czyli mamy rozumiec ze to bardzo trywialne przesylanie jakiegos "stanu" czujnika czy cus ?
  • Poziom 14  
    Miałem na myśli taki nadajnik i odbiornik które będą w stanie tak szybko reagować żebym mógł zamiast tego pstryczka dać liniej Txd a zamiast diody Rxd, ale takie rozwiązanie to chyba tanie nie będzie.
  • Poziom 14  
    Z tych tematow mozesz cos "wyluskac":
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5286332#5286332
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1045239.html

Osobiscie polecilbym gotowe moduly 443MHz, proste uzycie (wejscia cyfrowe) i nie tak strasznie drogie, a skoro nie jestes obeznany z tematem ukladow radiowych zapomnij zeby zrobic precyzyjny nadajnik na setki MHz.

Jest jeszcze pasmo 27MHz - w tych linkach jest pare opisow - ale to bardziej sterowanie niz przesyl.

Opisz co chcesz tym przesylac jesli jakies dane to spasiloby jakis protokolik maly zrobic zeby Ci nie robilo przeklaman.
  • Poziom 14  
    Konkretnego zastosowania nie mam, porostu chciał bym się tym trochę pobawić, powiedzmy na początek przesłać pomiar temperatury. Chyba raczej 433MHz, czyli jakie to moduły.
  • Poziom 13  
    Witam.
    Podobno ta częstotliwość, to pasmo krótkofalowców. Gdzieś nawet na elektrodzie ktoś podawał linka do rozporządzenia.

Tu masz cały asortyment.
    Link

Moim skromnym zdaniem to wybrałbym rfm12 na 868MHz.
    cena praktycznie ta sama.
    brak rozróżnienia co jest odbiornikiem, co nadajnikiem.
    mniejsze antenki.
  • Poziom 14  
    Ten rfm12 jest ciekawym rozwiązaniem. Tylko nie wiem czy nie będzie problemów z obsługą tych modułów w Bascomie, bo już kiedyś poruszałem ten temat.
    Link
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    jęśli nie potrzeba Tobie duzych prędkości to polecam

banalnie proste w Bascomie(USART-RS232)
    nic nie mieszasz w modułach podajesz zasilanie i działa:)
    TX-4MSIL - stosunkowo mały zasięg nie nadaje sie do transmisji wyłacznie do sterowania wł/wy (zasieg umnie w domu od 2m-10m) w ogrodzie bez przeszkód wiecej niz 70m- bo tylko tak maly mam ogród przed domem teoretycznie powinno byc okolo 100m, Anteny typu GP na złączach SMA. moc ją moj egz dysponuje jest mniejsza niz deklarowana wynosi 1,7mW(deklarowana 2-4mW)

HM-T868S - przyzwoity zasięg da sie zrobić z tego fajny radio modem mozna zwiększyć moc do 50mW dodając układ U7001BG (Zasieg dom nie mam miejsc z barkiem zasiegu dom ma dwie kondygnacje najwiekszy odcinek przez 3 ściany jaki mam to 14m i nie jest to przeszkodą)
    ogrod jak i dom caly w zasiegu max zasiegu nie sprawszalem na jakimś forum pasjonat wykęcił 270m na nominalnej mocy. Moc faktyczna moje egz 11mW

TX433N - najmniejsze gabarytowo bardzo fajnie działają "ruszają od pierwszego kopa" najnizsza cena (zasieg jak wyzej) moc egz prawie 9mW

nie podaje gdzie mozna kupic z wiadomych względów ceny nie powinne byc wyzsze niz 22zł

są tez inne konstrukcje ale nie testowałem wiec nie bede polecać choc warto poszukać zwłaszcza ostnich rozwiazań, jednak ceny są zdecydowanie wyższe nie tych powyżej
  • Poziom 14  
    No dziękuje bardzo, czegoś takiego było mi trzeba. Ciekawi mnie czym rożni się USART od UART i jaka jest największa szybkość transmisji dla TX433N.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    W Twoim wypadku USART=UART
    max prędkość 9600 jeszcze idzie

NADAJNIK:

ODBIORNIK:

podłączenie jest też banalne jak nadajnika 3 kabelki
    amega nie potrzebuje kwarcu ani innych elementów
    to co jest na schemacie wystracza
    program tez moge podać przykładowy np do włączenia żarówek w lampie :)
  • Poziom 14  
    Chyba sobie poradzę z tą żarówką ;)
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam parę pytań odnośnie układów tx433n oraz rx433n. Otóż w dokumentacji w przykładowych aplikacjach są wykorzystane dekodery ht-12e oraz ht-12d. Z rysunków powyżej wynika iż takie dekodery nie są stosowane w przypadku podłączenia pod mikroprocesor. I tu moje pytanie: czy tak jest dobrze? Czy możliwe jest bezpośrednie podłączenie tego przez port wejścia/wyjścia?

W moim przypadku nadajnik ma wysyłać tylko temperaturę zmierzoną przez czujnik ds18b20 i przesłać ją do stacji odbiorczej. Całość oparta o mikrokontrolery ATmega. Czy te moduły transmisji bezprzewodowej będą się do tego nadawały?

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    salat25 napisał:
    Otóż w dokumentacji w przykładowych aplikacjach są wykorzystane dekodery ht-12e oraz ht-12d.

w dokumentacji podany jest przykład pilota w oparciu o koder/dekoder ht-12e

Cytat:
    Z rysunków powyżej wynika iż takie dekodery nie są stosowane w przypadku podłączenia pod mikroprocesor.

Powyższy schemat chyba jest jasny, przedstawia podłączenia ATM8 do TX'ów
    i RX'ów

Cytat:
    I tu moje pytanie: czy tak jest dobrze? Czy możliwe jest bezpośrednie podłączenie tego przez port wejścia/wyjścia?

Co tu wyjaśniać? masz tak obrazkowo, nie elektronicznie wyjaśnione ze prościej sie nie da.

Cytat:

W moim przypadku nadajnik ma wysyłać tylko temperaturę zmierzoną przez czujnik ds18b20 i przesłać ją do stacji odbiorczej. Całość oparta o mikrokontrolery ATmega. Czy te moduły transmisji bezprzewodowej będą się do tego nadawały?

Pozdrawiam

Skoro masz dokumentacje to jest tam napisane jakie jest przeznaczenie, miedzy innym do takich celów jak przesył danych z termometrów

Jak dobrze poszukasz to znajdziesz gotowe kity z DS18b20, TX433N i ATM
  • Poziom 19  
    Jeśli wolno mi ponownie temat ruszyć to sprostuję moją wcześniejsza wypowiedz.
    Wprowadziłem w niewielki błąd wszystkich czytelników podając dane nadajnika TX433.
    Błąd moj polega na nie dopatrzeniu w manualu informacji o zasilaniu tegoż nadajnika.

I tak to wygląda:

Zasilanie MOC
    3V 2mW
    5V 9mW
    7V 30mW
    12V 180mW
    16V 400mW
    17V Dym z układu

Skoro można uzyskać, aż tak dużą moc to czemu by nie dać więcej

i tak wykonałem prosty wzmacniacz na 433MHz

oto efekty uzyskanego przyrostu mocy:

Zasilanie MOC
    3V 100mW
    5V 500mW
    7V 1W
    12V 2,3W
    16V 3W

VK200

L1/L2 cewka z drutu 1mm

Wykonałem kilka eksperymentów z odbiornikami i do nadajnika TX433N najlepiej pasuje nie jego dedykowany, a AUREL RX-4MM5 róznica czułości tego odbiornika jest tak duża, że zasięg wzrósł o 100% !!!

Odbiornik RX433N ma czułość -97dBm
    Odbiornik RX-4MM5 ma czułość -114dBm

są to dane producentów, w praktyce przekłada się na podwojenie zasięgu
  • Poziom 11  
    Czy mógłbym prosić o jakiś przykładowy kod dal tych modułów rx433n i tx433n? Odbiornik coś u mnie odbiera, ale jeszcze nie zdarzyło się, żeby odebrał to, co nada nadajnik. Czasem tylko bardzo podobne dane dostanę, ale nigdy identyczne. Nadajnik ma za zadanie wysłać sekwencję 10bitową:
    1100110011
    a odbiornik ma to odebrać i wyświetlić na lcd.
    Przydałby mi się jakikolwiek działający kod. Najlepiej BASCOM, ale z C też nie będzie problemów dla mnie chyba :)

Z góry dziękuję za wszelką pomoc
  • Poziom 11  
    Ja mam podobne pytanie jak połączyć 2 atmegi z osobnym zasilaniem przy pomocy 1 lini ?

Chodzi tu o przesyłanie prostych 2-3 bitowych słów, transmisja w jedną stronę.
  • Poziom 15  
    Nawiązując do wzmacniacza wykonanego przez PiotrEtenM500 należy zwrócić uwagę, że pracuje on w klasie C, co przy tak słabym filtrze na wyjściu czyni z niego idealny "siewnik" (tzn. poziom harmonicznych przekracza wszelkie dopuszczalne normy). Należałoby jeszcze dołożyć na wyjściu dobry filtr dolnoprzepustowy (tak na oko co najmniej 3-go rzędu, dokładnie można by określić po wykonaniu pomiarów).

Odrębna sprawa, to dopuszczalne (bez zezwolenia) poziomy mocy w paśmie 433MHz.
    Nadawanie z mocą 3W (w przypadku tego wzmacniacza, z prostym układem dopasowania a nie przyzwoitym filtrem dolnoprzepustowym, z tych 3W co najmniej połowa to moc harmonicznych) to łamanie prawa i ryzyko problemów z UKE.

Do tego typu zastosowań o wiele lepsze są układy nadajnik/odbiornik na pasmo 868MHz, zwiększenie zasięgu najlepiej uzyskać poprzez zmianę anteny ze standardowego "kawałka druta" czy linii mikropaskowej na przyzwoitą np. YAGI (dla zastosowań zewnętrznych) lub dopasowanej anteny np. 3/4 fali dla zastosowań wewnątrz pomieszczeń.
  • Poziom 9  
    Witam,
    Jaki maksymalny zasięg otrzymaliście za pomocą wzmacniaczy i anten. Z sukcesem wykorzystuje z moduły RFMxxx jednak "okazjonalnie" potrzebuję osiągnać zasięg do 1-1,5km na wolnej przestrzeni. Dodam że interesuje mnie transmisja jednokierunkowa.

Pozdrawiam Piotr.