Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toyota Avensis problem z czujnikiem pedału przyspieszenia

marcinmx 01 Jul 2009 15:52 7139 2
 • #1
  marcinmx
  Level 12  
  Witam,

  Mam Toyote Avensis 1998 2.0TD 2C-TE , kupiłem ją 3 miesiące temu. Pierwsza wycieczka 1000 km skończyła się w ASO Gdańsk po tym jak zapaliła się kontrolka od układu elektrycznego silnika. Od ASO dostałem opis naprawy:
  19(12) Accelerator pedal position sensor circuit malfunction (IDL Switch/Range)
  Sprawdzanie funkcjonowania czujnika pedału przyspieszenia, wolnych obrotów - prawidłowe. Napięcie na IDL na sterownikuECLL silnika przy wolnym pedale przyspieszenia 12V , przy wciśniętym pedale przyśpieszenia napięcie spada do 0V (zwierane do masy poprzez microstyk)o mogłoby świadczyć o uszkodzeniu sterownika silnika.  To wszystko było około 2,5 miesiąca temu. Auto mimo tego że czasami paliła się kontrola (układ elektryczny silnika) - tzn raz na 300 km przy przechodzeniu z dużych obrotów na niskie. Ale auto nie traciło na mocy. Po wyłączeniu / włączeniu silnika kontrolka gasła i już się nie zapalała aż do kolejnych przejechanych 300 km lub bardzo wysokich obrotów.

  Dopiero wczoraj na autostradzie po przejechaniu 50 km - koniec. Auto rozpędzało się powoli do 100km/h - wciskanie pedału w podłogę nic nie dawało, jedynie szarpanie (tak jakby odcinało dopływ paliwa). Bardzo stracił moc. Problem z podjechaniem pod górę ... prędkość spadała do 60km/h.

  Wszystkie filtry wymienione na nowe, olej też.
  Prawdopodobne przyczyny:
  -Awarja sondy lambda?
  -Turbina?
  -Komputer - jak to powiedzieli w ASO?
  -Czujnik pedału przyspieszenia?

  Trudno wymieniać wszystkie te elementy po koleji. Być może ktoś ma/miał podobny problem z Avensisem. Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  marcinmx
  Level 12  
  Witam,

  Problem rozwiązany.

  Przed filtrem paliwa jest "dorobiony" - nie wygląda na element fabryczny, zawór jednokierunkowy. Był bardzo zabrudzony jakimiś paprochami. To by wyjaśniało skąd komputer mówił (co jakiś czas), o błędzie czujnika pedału gazu. Czujnik sprawdzany omomierzem i woltomierzem wskazywał poprawne wartości. Ciśnienie paliwka było skutecznie tłumione przy wysokich obrotach silnika - efekt zauważalny dopiero poza miastem.

  Szkoda tylko że Panowie z ASO na to nie wpadli!

  Pozdrawiam.