Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jakie wymiary rdzenia transformatora

wilk125 01 Jul 2009 15:59 4218 9
 • #1
  wilk125
  Level 23  
  Witam
  Montuje układ, w którym autor wskazuje na ten rdzen ze strony http://www1.conrad.de/ nr przedmiotu 516643

  strona jest po niemiecku, a wymiary ma podane takie (L x B x H) 20 x 13 x 19 mm, L - to chyba długoś, B -szerokość, H- wysokosć, patrząc na rysunek nie wydaje sie żeby szerokośc byla 13, chyba że to szerokosć z karkasem. Chciałbym kupic taki rdzeń gdzies w polsce ale nie wiem jaka jest szerokośc rdzenia, ktos się orientuje czy dobrze interpretuje podane wymiary

  ponizej fotka rdzenia
  jakie wymiary rdzenia transformatora
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  -RoMan-
  Level 42  
  Jakie ma być zastosowanie tego rdzenia?
 • #3
  wilk125
  Level 23  
  w układzie modulu zapłonowego CDI, jest elementem przetwornicy podnoszace napięcie z 12V do okolo 200V, poniżej schemat

  jakie wymiary rdzenia transformatora
 • #4
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  wilk125 wrote:
  w układzie modulu zapłonowego CDI, jest elementem przetwornicy podnoszace napięcie z 12V do okolo 200V, poniżej schemat

  jakie wymiary rdzenia transformatora

  na załączonym schemacie masz kilka błędów, zobacz:
  jakie wymiary rdzenia transformatora
  Przede wszystkim, to początki uzwojeń transformatora impulsowego musisz zamienić (poprawne oznaczyłem - x) - przetwornica musi tu pracować jako zaporowa (dwutaktowa).
  Zechciej też zauważyć, iż jak naładujesz kondensator C1 (przez włączony tranzystor T oraz rezystor R2) i zablokujesz pracę przetwornicy, to jego czas rozładowania - do chwili ponownego startu przetwornicy - będzie znacznie dłuższy od czasu potrzebnego na zablokowanie tej przetwornicy przy zapłonie (poprzez załączenie tyrystora T1).
  Poza tym, to blokowanie tej przetwornicy wcale nie jest koniecznie - przetwornica zaporowa może bezkarnie pracować przy zwarciu (rozładowany kondensator C2 też stanowi przemijające zwarcie).
  Jak już mowa o tyrystorze T1, to zauważ, iż jego bramka "wisi w powietrzu" - brak skutecznego blokowania tyrystora T1 poprzez jego rezystor bramkowy - w przedziale czasu kiedy tranzystor T nie przewodzi.
  Obwodu wejściowego (poza układem zerowania µCPU) nie analizowałem jest to dla mnie za skomplikowane ... :idea: :cry:

  Pozdrawiam
 • #5
  wilk125
  Level 23  
  co do wyłączania przetwornicy to tez miałem wątpliwości, nie rozumiem dokladnie o co chodzi z podpieciem uzwojenia trafo, chodzi o odwrócenie podpiecia uzwojenia pierwotnego?
 • #6
  trol.six
  Level 31  
  Hm... czy ja wiem czy źle to trafo..., może autor liczył że jakoś to będzie. ;)

  Jak szybko ma być naładowana ta pojemność 1,5uF na wyjściu ?
  Czy to 5kHz to jest jakieś maksimum ilości ładowań.

  Jeszcze w takim układzie, poprawionym przez Quarz, może okazać się potrzebna chociaż dioda szybka, plus dioda zenera lub transil albo gasik RC, pomiędzy wyprowadzenia 1 MC34063 a plusem zasilania. Na wypadek szpilek napięciowych od indukcji rozproszenia transformatora.

  Na tamtej stronie nie wiadomo do czego wymiary sie odnoszą
  Szacunkowo trafo o wymiarach 20 i coś tam, jakieś EE20, pamiętać o izolacji wtórnego z pierwotnym. Lepszy karkas byłby jednosekcyjny ze względu na mniejszą indukcyjność rozproszenia, i lepsze przekazanie mocy. Tu nie ma jakiś wielkich napięć by była potrzeba stosować dwusekcyjnego. A jedno uzwojenie i tak jest na masie. Można dostać w wielu miejscach np na allegro, albo użyć wyszukiwarki google.

  A to odwrócenie to chodzi o kierunek nawijania uzwojeń. Pierwotne ma być przeciwne do wtórnego.
 • #7
  wilk125
  Level 23  
  trol.six wrote:


  Jak szybko ma być naładowana ta pojemność 1,5uF na wyjściu ?
  Czy to 5kHz to jest jakieś maksimum ilości ładowań.  dla obrotów silnika 10 000 obr/min 166,66Hz czyli 166 iskier na sekundę wiec max czas ładowania nie powinien być dłuższy od 6ms, żeby zdążył sie co obrót nałdować, no i odjac jeszce od tego czas na wyładowanie (kondensator jest połączony z cewką o oporze uzwojenia pierwotnego 0,3 Ohma)

  Co do innego ukladu
  Zrobilem sobie generator prostokatny 100Hz podpiałem zasilacz sieciowy 220/12 500mA, tak, że do uzwojenia wtornego (12v) podpiolem napiecie wejsciowe 12V 100Hz i myslalem za na wyjsciu otrzymam cos w granicach 220-250 V, przyłożyłem miernik na zakresie 750 i tylko strzeliło, miernik sie spalił, jak zbliżyłem koncowki uzwojenia pierwonego (teraz wtórnego) to przy odległosci okolo 1,5mm zaczeły skakać iskry. Czy te wysokie napiecie to tylko szpilki wynkajace z stromego zbocza sygnalu (szybka zmiana pradu)? Jesli tak to jak sie ich pozbyć? Trafo nie bylo obciążone po stronir wysokiej
 • #8
  trol.six
  Level 31  
  Szacunkowo energia w kondensatorze to
  E = 1/2* U*U*C czyli 30mJ
  czas na to, to 5ms

  Zakładając pracę przetwornicy na 50kHz mamy około 300 taktów. Energia w transformatorze jednorazowo ma być około 30/300 = 100uJ, Pojemność raczej do zera się nie rozładuje. Więc tak jak pisałem powinien EE20 wystarczyć.
  Z tym, że przekładnia w okolicach 0,2-0,4, szczelina w rdzeniu około 0,25, zwojów pierwotne ok. 30. Ale to jest taki sobie szacunek, nie wiem na ile dobry.

  Co to transformatora, to zależy jak go podpinałeś. Jak nie sterowałeś z przemiennego, to mogło się tak dziać. Z przemiennego nie powinno. Przynajmniej ja w praktyce nie widziałem. Ale ja się zwykłymi trafami nie bawiłem za wiele. Strome zbocza raczej nie, prędzej indukcja rozproszenia. Choć szybkość zmian też ma tutaj jakiś wpływ. Raczej jest to efekt skumulowany.
 • #9
  wilk125
  Level 23  
  Czy taka przeróka jak nizej jest ok, wyrzucilem wylaczanie przetwornicy i Tyrystor nie wisi w powietrzu

  jakie wymiary rdzenia transformatora
 • #10
  Quarz
  Level 43  
  wilk125 wrote:
  Czy taka przeróbka jak niżej jest ok? Wyrzuciłem wyłączanie przetwornicy i tyrystor nie "wisi w powietrzu".

  jakie wymiary rdzenia transformatora
  'z deszczu pod rynnę' ... :idea: :cry:
  Zobacz:
  jakie wymiary rdzenia transformatora
  Ale stosowne układy - nazwane przeze mnie "po imieniu" oraz umieszczone w 'magicznych skrzynkach' - musisz sobie sam poszukać.
  Dostępnej literatury na te tematy jest od 'od metra' i jeszcze trochę ... :!: :D

  P.S. Zacytowany przeze mnie Twój tekst poprawiłem - w najmniejszym możliwym stopniu - by "nie raził mnie w oczy" swymi błędami, ale jak jeszcze raz napiszesz tak niedbale (niektóre błędy tylko poprawiłem bez ich pokazywania) to mnie już w tym temacie więcej nie zobaczysz.
  P.S2. Oczywiście układ, a nie ukłas - zwykła literówka