Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Warsztat od zera. Prośba o opinie i poradę.

ROBAK13 01 Jul 2009 16:51 10472 44
Bosch
    ROBAK13
    Level 12  
    Witam!
    Trochę nie pewnie, ale jednak postanowiłem się do Was zwrócić z prośbą o parę rad / opinii.
    Więc sytuacja wygląda tak, że jestem w sumie pierwszą osobą w rodzinie, która zaczyna się na poważnie interesować jakimś majsterkowaniem, naprawianiem / tworzeniem różnych rzeczy (czy jak to tam nazwać) i zastanawiam się nad urządzeniem sobie jakiegoś warsztatu.
    Miejsce już wybrane, sprawa omówiona, ale wciąż jest więcej wątpliwości niż decyzji. Nie wiem na przykład jakie narzędzia, maszyny by mi się przydały i były na bieżąco wykorzystywane, a nie stały i się kurzyły.

Może to trochę głupie i bez sensowne ponieważ każdy potrzebuje czegoś innego, ale jednak chciał bym chociaż z ciekawości przeczytać z czego i w jakim celu korzystacie i co o tym całym pomyśle sądzicie? Czy bez konkretnych planów na przyszłość jest sens się za coś takiego zabierać? (jakieś tam plany mam, ale jeszcze nie wiem co wypali)

Dla moderatorów: Temat umieściłem w tym dziale ponieważ głównym jego zamierzeniem będą pytania "co kupić?". To co powyżej to tylko taki wstęp. Utworzyłem jeden temat zamiast dwóch: "Czy robić warsztat", "Co kupić do warsztatu".

Pozdrawiam
  • Bosch
    koliuk
    Level 24  
    ROBAK13 wrote:
    Witam!
    Czy bez konkretnych planów na przyszłość jest sens się za coś takiego zabierać? (jakieś tam plany mam, ale jeszcze nie wiem co wypali)

Zacznę trochę od końca lecz dobre i to.
    Mówisz że nie chcesz ażeby sprzęt się kurzył i stał bezczynnie,lecz skoro sam dokładnie nie wiesz czy zajmiesz się w przyszłości elektroniką to cel mija się z rezultatem bo jeśli zakupisz już cały osprzęt i stwierdzisz "a jednak to nie dla mnie" to mimo chęci i tak się zakurzy nieużywany.

Moim zdaniem sprzętem takim powinieneś sie zainteresować na sam początek jest przede wszystkim miernik + lutownica gdyż od tego każdy elektronik zaczyna.

1 lutownica to powinna (moim zdaniem) być transformatorowa by nauczyć sie dobrego lutowania a z czasem może jakaś stacja lutownicza.

Możesz zakupić sobie także jakiś zasilacz laboratoryjny gdyż przy różnych układach potrzebne są inne U i nie trzeba będzie kombinować.

Do tworzenia płytek drukowanych bardzo przydatny jest stojak do wiertarki by wszystko nie "uciekało".

Do głowy mi narazie nic więcej nie przychodzi ale jak coś mi sie przypomni to napisze...

Pozdrawiam
    bandzior2
    Level 26  
    I nie zapomnij o podstawowych narzędziach jak wkrętaki różne, obcęgi, kleszcze itp.
    koliuk
    Level 24  
    Kolega powyżej ma rację.

- dobre śrubokręty
    - klucze imbusowe
    - klucze nasadkowe
    - cążki
    - kleszcze, kombinerki
    - ostry nóż
    -no i oczywiście na ścianie jakiś "fajny" kalendarzyk dla umilenia czasu spędzonego w swoim nowo powstałym warsztacie:)

Powodzenia!
    ROBAK13
    Level 12  
    No może trochę za mało szczegółów z życia podałem.
    Więc tak:
    Lutownicę oporową, multimetr i zasilacz impulsowy z regulacją napięcia kupiłem sobie w grudniu, niedawno dokupiłem jeszcze odsysacz cyny.
    Za sobą mam chyba z 3-4 proste układy z diodami, a dwa z nich wykonałem na płytkach drukowych.
    Właśnie douczam się bardziej zasady działania układów / praw itd. (mam inny temat na elektrodzie)

Od gdzieś 2 lat na poważnie interesuję się sprzętem komputerowym, ale przyszłości z tym nie wiążę. Raczej traktuję jako hobby. Gdzieś od roku utwierdzam się w zamiarze zostania elektronikiem i to wydaje mi się najlepszą opcją.

Jeśli chodzi o moje plany co mógł bym robić w warsztacie to w przeciągu najbliższych kilku lat zamierzam:
    - zbudować kolumny i wzmacniacz DIY, chciał bym zrobić generator tesli (oczywiście za parę lat), może zrobił bym jakiś mod obudowy komputerowej, jeszcze od dawna miałem pomysł wytwarzania bloczków wodnych, grillów na wentylatory oraz topów na różne ustrojstwa do komputera.
    Nie wiem co z tego wypali, a co nie oraz pewnie kilka pomysłów w najbliższych latach dojdzie, ale rzecz jasna dla tych kilku spraw nie opłaca się wydawać 2-3k na warsztat. Dlatego pytam jak to jest w praktyce? Bo np. wiem, że rodzice będą stawiać za 1-2 lata płot i tu również się może przydać.

Napisałem "od zera" bo chodziło mi o sprzęt typu spawarka, wiertarka stołowa, kątówka itd. więc moja wina bo można to było zrozumieć dwojako.
    koliuk
    Level 24  
    No teraz to troche inaczej to brzmi.

Do tworzenia rzeczy elektronicznych głównie stosuje sie to co napisałem powyżej.

A co do np spawarki to wątpie żeby przydała sie w elektronice, no może czasami jej do czegoś użyjesz zeby coś zespawać a tak to będzie stać bo w elektronice jej nie użyjesz.

O wiertarce juz wspomniałem i sie zgadza.

Może sie przydać jakaś wyrzynarka lub też piła tarczowa w jakimś stole do wycinania płyt np na kolumny ale to też przyda sie co jakiś czas chodź warto to mieć.

Mógłbyś zrobić sobie na ścianie jakieś małe pojemniczki na elementy bo zobaczysz ze z biegiem czasu będzie ich coraz to więcej i w pudłach ciężko sie przebiera a jak jest posegregowane to inna bajka.

Z czasem prawdopodobnie zainwestujesz także w jakiś generator i oscyloskop.

Pozdrawiam
    ROBAK13
    Level 12  
    No w elektronice to wiem, że takich sprzętów nie wykorzystam, ale po za lutowaniem elementów na płytkę drukową są też inne zajęcia.
    Nadal chyba nie wiesz o czym mówię. Więc mam tam kilka pomysłów rzeczy, które chcę zrobić i potrzebował bym do tego właśnie kilku urządzeń. Po za tym marzy mi się taki warsztat w którym zawsze mogę coś zrobić jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie trzeba latać i pytać znajomych, żeby coś przecięli czy przyspawali tylko idę sobie do warsztatu i sam to robię. No i jest wtedy satysfakcja, że zrobiłem coś sam.
    Tylko czy mogli byście mi z waszego doświadczenia powiedzieć co na przykład zrobiliście, zespawaliście i czy mam rację myśląc, że co jakiś czas będzie mi się to na coś przydawać?

Z własnych przemyśleń to spawarkę mógł bym wykorzystać np. do zrobienia sobie jakiś półek, szafek, szkieletu stołu, czy tam coś innego co będzie nagle potrzebne. Jakiś stojak, czy choćby trzepak. Po za tym od jakiegoś czasu maże o Frezarce CNC ze stalowa konstrukcją :) .
    Reniffero
    Level 9  
    Nie wyobrażam sobie warsztatu do ogólnego zastosowania bez spawarki. Ja dzięki swojej spawarce (nawet nie jednej ale kilku) zbudowałem stoły, szafki i inne "meble" w całym warsztacie. Nie zapomnij o imadle XD :D Imadło jest niezbędne w każdym warsztacie. Nawet nie jedno ale wiele. Ja mam 2 duże imadła, 1 średnie i kilka małych :D
  • Bosch
    ROBAK13
    Level 12  
    OK. Więc musiał bym się zorientować dokładniej co już mam. Bo pamiętam, że kiedyś za łebka bawiłem się imadłem. Teraz nie wiem gdzie jest, ale dziadek będzie wiedział :D . Na 90% jest ono żeliwne, ale wyślę, że to wystarczy. Jeszcze pamiętam, że jakieś 7-8 lat temu mieliśmy piłę stołową hom made. Parę dni temu znalazłem w piwnicy stół z piłą, ale nie było silnika, silnik znalazłem sprzątając miejsce na przyszły warsztat pot tonami rupieci (na 100% jest to ten sam, który pracował z piłą). Nie wiem tylko na ile ta piła jest bezpieczna itd. dziadek coś tam za młodu majsterkował, ale to było tak dawno temu, że już większości rzeczy nie ma.

Tak wstępnie miał bym na wyposażenie ok. 1500zł (w razie potrzeby może coś się uda dopłacić). Ewentualną resztę dokupię zimą / wiosną. Z wyposażenia to myślę o: imadle, spawarce, kątówce, szlifierce stołowej, wiertarce stołowej i oczywiście zestawem jakiś porządnych kluczy, śrubokrętów które posłużą dobrych parę lat.

PS. Może napiszcie ktoś jeszcze co sobie pospawaliście, zespawaliście. Takie kilka przykładów z życia wziętych. Czuł bym się pewniej w zakupie :) .
    colin578
    Level 17  
    Witam ja też niedawno skompletowałem warsztat a właściwie jeszcze kompletuje od roku polecam ci kupić
    - zaciski stolarskie (naprawdę przydatne)
    - pistolet na klej na gorąca dokładnie nie wiem jak to się nazywa :D
    - pensete
    - lupę a najlepiej w castoramie lub na alledrogo można kupić takie coś jak trzecie ręka
    - dobrą lampę
    - jak masz miejsce i kase to polecam kupić jakiś stary komputer do internetu :D
    ROBAK13
    Level 12  
    colin- Tylko, że ja tu nie mówię o stanowisku do lutowania tylko o kompletnym warsztacie.

Czy nikt nie jest w stanie mi odpowiedzieć? Przecież to nic trudnego. Po prostu mówi się często, że takie urządzenia typu spawarka co chwilę się do czegoś przydają, ale był bym wdzięczny za podanie jakiś danych przykładów z życia wziętych.

No i napiszcie co mam kupić najlepiej za tę cenę którą podałem. Wymieniłem to co moim zdaniem można by kupić na początek i możecie to skomentować.
    colin578
    Level 17  
    Raczej nie wymieniałem rzeczy tylko do lutowanie ale jeszcze możesz kupić

- Taką tablice metalową to przypinania np. kluczy i innych narzędzi
    - kilka półek, szafek
    - załatw deskę ale taką żeby było sporo drzazg (do wycierania pędzli poprostu super)
    - zbuduj sobie taki regalik z paczek po zapałkach na różne części tylu diody, rezystory itp...
    - szlifierkę stołową
    - szlifierkę taśmową
    - papiery ścierne
    - radio (dużo lepiej się pracuje)
    - młotek dużo młotków najlepiej od 0,5kg do ok 4kg

Jak jeszcze coś mi na myśl wpadnie to dopisze
    aque
    Level 10  
    Ja od siebie dorzuce:
    -gwozdzie
    -wkręty
    -kołki rozporowe
    -wiertła: do betonu, metalu, drzewa..
    i przedewszystkim dobry stół, dobrze oświetlony.
    Pozdrawiam
    leonow32

Level 30  
    ROBAK13 zamierzasz zająć się elektroniką czy spawalnictwem?

Na początek polecam:
    http://www.sklep.avt.com.pl/c/pl/38_21/1/1/0/long/zestawy+startowe.html - kup zestaw rezystorów i oba zestawy kondensatorów, to ponad 1000 elementów więc jeszcze jakaś szafka się przyda (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1256931.html)
    http://www.allegro.pl/search.php?string=p%C5%82ytka+stykowa&sourceid=Mozilla-search - bez płytki stykowej dzisiaj nie wyobrażam sobie montowania prototypów, nigdy więcej pająków
    http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/482950/laminat+zestaw+rozne+wymiary+0-3kg.html - paczka laminatów różnych wymiarów dwustronne i jednostronne
    - musisz mieć uchwyt do trzymania płytek przy lutowaniu, może być imadło
    - dwa mierniki uniwersalne wyprodukowane przez Chińską Republikę Ludową
    - zestaw kabelków z krokodylkami czerwonymi i czarnymi
    - kalafonia, terpentyna, spirytus techniczny
    - zamiast spawarki polecam klejarkę lub klejospawarkę, szybkie, małe i wygodne
    - tablica korkowa, żeby papiery nie leżały na stole
    - lampa na ramieniu, z żarówką wolfranową, żadnych jarzeniówek nie używaj, bo wzrok stracisz

Poza tym nie od razu Kraków zbudowano :) sam nawet nie wiem, co ja w ogóle mam w warsztacie. Wymieniłem rzeczy najbardziej przydatne.
    ROBAK13
    Level 12  
    Aha. Czyli jeśli chciał bym sobie raz na dwa tygodnie coś pospawać to kompletnie wyklucza moją karierę elektronika?......................

Więc musimy zejść z tematu: Waszym zdaniem bardziej opłacalny jest zawód elektronika czy spawacza? A może operatora szlifierki?

..........................
    Proszę Was. Nie rozbawiajcie mnie. Czy któryś z ostatnich forumowiczów chociaż przeczytał co napisałem? Moja polonistka by powiedziała: "Czytanie ze zrozumieniem się kłania".
    Już trzeci albo czwarty raz muszę tłumaczyć o co mi chodzi. Czy ktoś wreszcie odpowie na MOJE pytanie, a nie na pytanie, które w ogóle nie padło?
    colin578
    Level 17  
    Jak chcesz sobie kupić tą spawarkę to sobie kup, nikt Ci nie zabrania :!:
    koliuk
    Level 24  
    Moim zdaniem narobiłeś trochę bajzlu z temacie...
    Podałeś w temacie "Warsztat od zera" wiec jak to na
    forum ELEKTRONICZNE przystało każdy zrozumiał ze chodzi
    Ci o sprawy elektroniczne,a potem próbujesz coś dodawać/tłumaczyć i wychodzi śmietnik... Niedługo to wszystko przerodzi się w warsztat samochodowy i będziesz potrzebował kanału i dobrej maszyny do zmiany opon...:!:

Każdy kto miał coś do powiedzenia to powiedział już przecież...
    Było powiedziane o spawarce że jest potrzebna, imadłach, ściskach i paru podobnych sprawach takich jak np. szlifierka stołowa, fleks, wiertarki itd.

Myślisz że komuś się kurna chce pisać "o dzisiaj wywierciłem dziurkę w stole i jakże nie jestem z siebie dumny!"

Wszystko co potrzebne to zostało przedstawione przecież każdy robi co innego w swoim warsztacie i będziesz widział co będzie się przydawać i kupować na bieżąco !

Pasuje ?

A co do tych kropek mogących oznaczać wszystko to albo masz zepsutą klawiaturę i przyciski nie odskakują albo Twój palec waży parę kilo, wiec zastanów się ile i po co tyle ich stawiasz!
    ROBAK13
    Level 12  
    colin- jeśli by to ode mnie zależało to dostał byś za tę wypowiedź %, bana czy co wy tutaj macie za kary. Kompletnie, totalnie nic nie wnosisz do tematu, a twój post ma za zadanie jedynie mnie zdenerwować. Dziecinada!

koliuk- Co masz z polskiego? Bo ja 3, a mimo to wiem, że te kropki się czyta jako chwilę ciszy. W moim przypadku chwilę ciszy z powodu zwątpienia / braku słów na skomentowanie zaistniałej sytuacji.

Słuchajcie. W żadnym wypadku nie chcę się z Wami kłócić czy coś w tym stylu. Staram się tego za wszelką cenę uniknąć. Ale to ma być jedno z największych for o takiej tematyce w Polsce? Sokoro dwie osoby odpowiadają na pytania, a reszta robi OT i mi ubliża? Po za tym ja tutaj pisze w spokoju, bez nerwów, a z Waszej strony same wykrzykniki.

A warsztat od zera bo lutownicę, miernik i kawałek dykty, żeby móc lutować na biurku chyba nie można nazwać warsztatem? No i może się aż tak na tym nie znam, ale czy naprawdę warsztat to samo miejsce do lutowania? Biurko, lutownica, miernik- to jest warsztat?
    Jeśli tak to przepraszam. Po prostu się nie dogadaliśmy. Ale drugą sprawą jest to, że cztery razy pisałem o co chodzi, a wszyscy nadal swoje.

"Myślisz że komuś się kurna chce pisać "o dzisiaj wywierciłem dziurkę w stole i jakże nie jestem z siebie dumny!" "

- To jest forum. Jego ideom jest bezinteresowna pomoc itd. kto chce może pisać, a kto nie nie musi. I myślę, że moje pytanie nie było aż takie trudne. Nie wymaga żadnej wiedzy i wystarczyło by mi jedno, dwa zdania. (Chociaż może o mniej błahych sprawach. Choćby tak jak Reniffero, któremu bardzo dziękuję, o to mi chodziło tylko chciałem poznać jeszcze opinie innych)

To miał być dopiero początek tematu, ale nie wiem jak to dalej pójdzie :| .
    leonow32

Level 30  
    Nie unoś się, bo sam niedokładnie opisałeś, o co Ci chodzi. Elektroda to forum dla elektroników a nie spawaczy, więc ludzie pisali co jest potrzebne w warsztacie elektronicznym. Ze swojej natury jest on mały i jak ktoś zajmuje się tym hobbystycznie to na początku cały ten warsztat zmieści mu się w biurku.

Zobacz inne warsztaty https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1351457-0.html
    ginger78
    Level 21  
    Robak, cały problem polega na tym, że nie da się wymienić rzeczy, które będą Ci potrzebne bo właściwie sam nie wiesz co chcesz robić i co budować. Za 1500zł to za dużo nie kupisz z "poważniejszych" narzędzi bo sam inwerter spawalniczy tyle kosztuje. Mniejsze rzeczy kupuje się w miarę potrzeb na bieżąco (np. ja dziś jadę po pistolet klejowy na gorąco bo mi akurat będzie potrzebny).
    Poza tym wybij sobie z głowy, że będziesz frezował bloki wodne w swym warsztacie.
    ROBAK13
    Level 12  
    Dobrze. Zrozumiałem już swój błąd. Nie musicie już wypominać. Co za tym proponujecie? Bo ja już teraz nic z tego nie wiem.
    Teraz choćby stawiamy ogrodzenie dla psa i od wujka musimy spawarkę pożyczyć, a od szwagra kątówkę :/ . Tylko czy ja wiem czy to się często zdarza?

"Poza tym wybij sobie z głowy, że będziesz frezował bloki wodne w swym warsztacie."

Dobrze. Nie będę dyskutował bo dużego pojęcia nie mam, ale podasz jakieś argumenty? Bo sam nie widzę ani jednego przeciwwskazania czemu by frezarka CNC nie dała sobie rady z takimi rzeczami (ale mogę się mylić)
    ginger78
    Level 21  
    A czy Ty w ogóle widziałeś kiedyś frezarkę na oczy? Masz na zbyciu 300 000zł? Znasz się na obsłudze maszyn CNC czy chcesz wynająć frezera?
    DJ Max
    Level 30  
    koliuk wrote:
    Kolega powyżej ma rację.

- dobre śrubokręty
    - klucze imbusowe
    - klucze nasadkowe
    - cążki
    - kleszcze, kombinerki
    - ostry nóż
    -no i oczywiście na ścianie jakiś "fajny" kalendarzyk dla umilenia czasu spędzonego w swoim nowo powstałym warsztacie:)

Powodzenia!

Well well well...

Na początek to za dużo. Klucze nasadowe, imbusy? Może jeszcze dynamometr, klucze płaskie i oczkowe, i klucz pneumatyczny? Kanał najazdowy, podnośniki słupkowe i słupowe, żuraw do silnika ;)

Na początek lutownica, cyna i wiedza.

Pamiętam jak ja zaczynałem. Nie było robienia samemu płytek. Nie było dostępu do części. Stare sprzęty ze śmietnika się zbierało żeby troche części pozyskać. Nikt nie korzystał z termotransferu, tylko płytki uniwersalne.

W domu żadnych maszyn związanych z DIY elektroniką bo ojca nigdy do elektroniki nie ciągnęło. Internetu też nie było, tzn był, ale kto wtedy o nim myślał - chyba grupka najbogatszych w kraju.

Była wiertarka celmy, kombinerki, troche kluczy. Wkrętaki, płaski 1x5, PV2 i PH2. I w zasadzie tyle. Później odnalazłem i inny sprzęt - malutka tokareczka do drewna, przystawka do frezowania, była i piłka na tarcze 12cm...

Zauważyłem że tendencją dzisiejszych czasów jest postępowanie na zasadzie obkupienia się sprzętem, narzędziami i przekonaniu że wtedy wszystko wyjdzie samo...
    niutat
    Level 36  
    ROBAK13 wrote:

Może to trochę głupie i bez sensowne ponieważ każdy potrzebuje czegoś innego, ale jednak chciał bym chociaż z ciekawości przeczytać z czego i w jakim celu korzystacie i co o tym całym pomyśle sądzicie? Czy bez konkretnych planów na przyszłość jest sens się za coś takiego zabierać? (jakieś tam plany mam, ale jeszcze nie wiem co wypali)

Witam!
    Sam widzisz że nic konkretnego nie piszesz a oczekujesz konkretnych podpowiedzi. Koledzy piszą o tym co przydaje się w każdym warsztacie a Ty masz jeszcze pretensje. Jeśli zajmiesz się komputerami to spawarka raczej Ci się zakurzy a jeśli będziesz spawał ogrodzenia to oscyloskopu też raczej rzadko będziesz używał.
    Żeby nie było że nic nie wnoszę do tematu to skompletuj sobie na początek jakieś półki najlepiej zamykane, przydają się w każdej działalności.
    tomek122
    Level 21  
    Witam.

Trochę trudno jest powiedzieć co ci się przyda a nie będzie się kurzyć.

Jeśli masz możliwość i ochotę (no i miłych sąsiadów), to możesz połowy narzędzi nie kupować (spawarka, szlifierka, piła).
    Jednak ja nie lubię się "prosić" co chwila jakiegoś znajomego o pożyczenie "czegoś". Przykład, to np. wiertarka stołowa. Swego czasu potrzebowałem ją, no i w końcu kupiłem. Obecnie, jak to ty ująłeś, stoi i się kurzy, aczkolwiek czasami się przydaje i nie muszę latać po znajomych, czy sąsiadach.

Nikt ci nie karze od razu kupować wszystkiego. Moje zdanie jest takie że kupuj narzędzia w miarę potrzeb.

Pozdrawiam.
    koliuk
    Level 24  
    Quote:
    Nikt ci nie karze od razu kupować wszystkiego. Moje zdanie jest takie że kupuj narzędzia w miarę potrzeb.

Czyli mówiąc wielkim skrótem wypowiedzi każdego forumowicza schodzą się właśnie do takiego wniosku moim zdaniem...
    Chris_W

Level 38  
    Jaki masz metraż do dyspozycji - od tego zależy wszystko. Czy planujesz w swoje zajęcia - mechanikę, elektromechanikę?

Co bym mógł polecić?
    Duperelki typu - komplety wkrętaków od wszelkiej drobnicy, po te duże, szczypce, kombinerki, komplet kluczy nasadowych, pilniki duże i iglaki, młotki, przecinaki, brzesztoty + piłka do metalu itd.
    Z duzych rzeczy: stół porządnie wykonany (stabilny i ciężki), na nim szlifierka stołowa (może być z piłą tarczową), imadło, wkrętarka/wiertarka, komplet gniazd sieciowych itd.
    ROBAK13
    Level 12  
    ginger78- mówiłem wtedy o frezarce home made. za 1500-2000zł można coś takiego zrobić bo oglądałem różne konstrukcje.

Nie mierzyłem tego pomieszczenia, ale na oko z 15m^2. A później będę miał jeszcze jedno identyczne pomieszczenie, ale nie wiem na razie czy będzie mi potrzebne.
    Chyba jednak jeszcze trochę zaczekam i zobaczę co będzie potrzebne, a co nie. Jak by co to napiszę.

PS. A czym można jakoś równo przycinać płytki drukowe?
    main88
    Level 12  
    a obiektywnie patrząc,
    co ty chcesz robić w tym warsztacie, bo myślę, że to jest chyba podstawa - pomysł, jeśli mówisz o jakimś grillu - to gdzie chcesz go sprzedać
    a jak to się ma ze sprzętem: jak zacząłbyś coś robić to byś i tak i tak musiał dokupować(np. specjalną obudowę)
    a jeśli myślisz tylko o naprawach, to napewno tak jak ktoś mówił wczesniej komplet rezystorów, do tego tranzystory, diody, kondensatory
    najlepiej jakis zasilacz i oscyloskop
    powiedz jaki masz pomysł?