Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LED, w takt pracy dysku twardego

Sobiech 01 Jul 2009 17:17 6457 36
e-mierniki
    Sobiech
    Level 10  
    Witam, chcialbym, aby tak jak miga dioda od dysku migalo mi dodatkowo ich wiecej powiedzmy 6. Do plyty glownej ich wszystkich nie podepne, bo za male napiecie wiec domyslam sie ze bede musial zasilanie z gniazda zasilacza wziac, a poprzez tranzystor (?) tylko sterowac sygnalem ktory wysyla plyta aby zaświeciła się reszta diód. Moje pytanie brzmi jaki tranzystor i jak to podlaczyc aby dzialalo ?? jakby ktos mogl narysowac schemat bylbym wdzieczny...
  • e-mierniki
    mimor555
    Level 24  
    chodzi ci aby w takt dysku zasilanego z innego żródła? A nie lepiej podpiąć się pod takt muzyki, jest pełno na ten temat schematów
    Sobiech
    Level 10  
    o muzyce wlasnie skonczyzlem czytac :) i mimo wsyzstko jednak chcialbym w task dysku twardego co by mi migotalo :) wykonalne to jest, bo kiedys u ktoregos znajomego to idzialem, niestety z nim mi sie kontakt urwal...
    User removed account
    User removed account  
    Sobiech
    Level 10  
    Niby spoko ale ja chcialem tylko zeby kilka diod sie swiecilo na raz, jak bardzo jest obciazony dysk mi nie potrzebne... poza tym taki uklad to zwiekszenie kosztow...
    mzs014
    Level 11  
    no to zrób tak ze do tej diody która CI swieci w takt pracy dysku, podepnij tranzystor. Na Kilka ledów to wystarczy jakis mały tranzystorek (np. bc547 zalezy jakie te diody masz i ile ich chcesz dac ) no i i zrób tak ze baze tranzystora przez rezystor podepnij do działającej CI diody , emiter do masy a do kolektora podpinasz diody z rezystorem (optymalnie zalezy od ilosci i rodzaju diod) i do +zasilania. Koszt tego to kilkanascie groszy:P jakby co to pisz to CI narysuje jak to podpiąć:)

pozdrawiam
  • e-mierniki
    mzs014
    Level 11  
    @maras2003

witaj
    zrób sobie taki oto klucz

LED, w takt pracy dysku twardego

W ten sposób nie obciążasz płyty bo w tym przypadku sygnal z plyty służy tylko do otwarcia tranzystora. A gdy tranzystor jest w stanie aktywnym ( podane napiecie na baze z płyty) wtedy prąd płynie z Vcc do masy przez tranzystor wiec o płyte niemasz sie co bać. Dopuszczalna wartość obciążenia tego tranzystora jest zalezna od danego tranzystora. Stosując tranzystor darlingtona z seri BD (np. BD649) możesz go obciazyc prądem nawet do 8A (podane przez producenta!!). Przykładowo na schemacie narysowałem CI LEDa ale zamiast LEDa po prostu wpinasz co tam chcesz.

Jeśli chodzi o Twoje pytanie o wzmacniacz to również może być (wzmacniacz to jest podobny uklad tranzystorowy nieco bardziej rozbudowany) ale wydaje mi sie że w Twoim przypadku wystarczy taki klucz tranzystorowy, tak wiec niema co kombinowac ze wzmacniaczem:)

pozdrawiam
    maras2003
    Level 29  
    Heh, no w moim przypadku łatwiej będzie zastosować wzmacniacz - mam gotowy moduł tzw. Sound-active (układ załącza diody w rytm muzyki, w moim przypadku nie diody a głowicę HDD), jest dosyć mały. Nie bardzo znam się na podłaczaniu tranzystorów, bazach, emiterach itd ;)

Tyle że w tym wzmacniaczu (co zapomniałem napisać) układ załącza się gdy dźwięk dochodzi do mikrofonu... a sygnał z mikrofonu musi być przecież jeszcze jakoś wzmocniony wcześniej, więc jeżeli płyta daje te 3v, to co otrzymam po wzmocnieniu? Zastosować coś w szereg? Diodę czy jakiś rezystor?
    maras2003
    Level 29  
    Dokładnie ;) Takie coś tylko 1 wyjście ;) Potencjometr też mam, no i mikrofon, zamiast którego chce podłączyć sygnał z płyty głównej.

Dodatkowe pytanie: jeżeli uda się to połączyć, to czy uzyskam jakiś fajny efekt ("mulenie się" głowicy, tj. w miarę powolne unoszenie się i tak samo spadanie jej), podłączają na WYJŚCIE całego układu jakiś kondensator (pojemność dobrana eksperymentalnie) ? czy ten kondensator nie zaszkodzi jakiemuś elementowi na płytce ?
    Karaczan
    Level 41  
    Puszczanie sygnalu z plyty na wejscie mikrofonu nie jest raczej dobrym pomyslem. Mozesz uszkodzic plyte w ten sposob.
    Rozwiazanie mzs014 jest w sumie prostsze i bezpieczniejsze.

Dokladajac kondensator przed glowica zamulisz ja lekko.
    Tyle ze zasilanie w ten sposob bedzie powodowalo tylko wychyl glowicy w jedna strone. Skakac nie bedzie za bardzo. Do punktu spoczynkowego wroci za pomoca sily odsrodkowej (chyba ;) ). Tak jak parkuja glowice po odlaczeniu zasilania.
    maras2003
    Level 29  
    o właśnie w mojej jest taki problem że sama wracała, ale coś się... lekko zatarło ;) i już nie chce ;) A jak dam coś (np. miekką, rozciągliwą gumkę), co ją będzie odciągało, to znowu nie chce się unosić...

Właśnie najbardziej boję się o płytę... :(
    mzs014
    Level 11  
    na pewno takie coś ? masz gdzieś może schemat?
    bo jak takie cos to naprawde niema potrzeby stosowania tego. No bo patrz ten pierwszy stopień ( tam co jest mikrofon) to jest taki obwód wzmacnicza mikrofonowego , zeby podpiąc do niego napiecie z plyty musiał byś go nieco zmodyfikować lub najlepiej pominąć , i wpiąć sie za nim (za nózka 1 TL082, przykładowo podaje według tego ukladu co CI pokazałem) no ale co dalej sie dzieje.. następne są filtry , skoro masz jedno wyjscie to ich pewnie niema. No i nastepny jest wzmacniacz który prawdopodobnie bedzie tłumił ten twój sygnał (tzw przester, jak na wejscie wzmacniacza podasz za duze napięcie wejsciowe) po to aby i tak na końcu otworzyć tranzystor , wiec chyba lepiej odrazu dac trazystor tak jak proponowalem... aa jeszcze po wzmacniaczu jest detektor złożony z 2diod i kondensatora, jest on po to aby podlączone na wyjsciu diody nie mrugały z częstotliwoscią akustyczną (m.cz) Ty masz z płyty napiecie stałe wiec ten detektor też jest zbędny.

To co CI napisalem to na podstawie tego ukladu co znalazlem ale najlepiej by było jakbys znalazl schemat tego urządzonka co Ty masz i bysmy zobaczyli:)

a co do kondensatora na wyjsciu to służy on do odseparowania napiecia zmiennego (akustycznego m.cz) od zasilajacego, wartosc
    około 100 nF lub dobrac według własnych upodoban. W Twoim wypadku przy stałym napieciu z płyty on też bylby zbędny, ale nie uszkodziłby CI plytki:P

pozdrawiam
    maras2003
    Level 29  
    Schematu nie mam, moduł został wymontowany z tzw. tub ledowych (2 tubki, po 6 diod każda).
    Sam schematu też nie narysuje ;) ew. mogę zrobić zdjęcia z 2 stron.
    Na płytce mam mikrofon, potendjometr, pare rezystorków, 3 tranzystory (2x s9013 i UTC d1616al - http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/S/9/0/1/S9013.shtml ), przełącznik (wybór: OFF, Sound (w rytm muzyki) i ON (cały czas napięcie na wyjściu).

Nie chce za dużo kombinować z tym modułem ;) może po prostu podłącze pare rezystorów przed wejście mikrofonu ?
    maras2003
    Level 29  
    Nie, ja chce głowicę :D

EDIT: Zrobiłem sobie taki układ, jak narysowałeś, działa pięknie, tyle że odwrotnie jak chciałem - gdy dioda nie świeci, to tranzystor jest załączony, a gdy dioda świeci, to za transystorem nie ma prądu ;)
    Czy coś źle podłączyłem, czy to tylko taki rodzaj tranzystora i muszę znaleźć jakiś inny? Zastosowałem D313 (LINK: http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/D/3/1/3/D313.shtml )
    mzs014
    Level 11  
    Chodzi Ci o to ze jak dioda swieci to niema napięcia na kolektorze? (na tej nóżce co jest dioda podłączona)
    maras2003
    Level 29  
    Dokładnie. A jak dioda nie świeci to napięcie jest... a ma być odwrotnie...

Co ciekawe - gdy dioda nie świeci (płyta nie daje napięcia) to przez tranzystor płynie prąd. A gdy odłącze układ od płyty (czyli też płyta nie daje napięcia), to układ nie działa...
    Czy źle podłączyłem tranzystor?
    Karaczan
    Level 41  
    Najwyrazniej zastosowales odwrotny tranzystor.
    A na wyjsciu led pojawia sie + jak dioda sie pali, i - jak sie nie pali. Stad dzialenie ukladu odwrotnie, a po odlaczeniu wogole brak reakcji (co jest normalne bo niema go co sterowac ;) )
    Poszukaj tranzystora PNP, i nie musi byc tak mocny jak ten co podales.
    mzs014
    Level 11  
    NIE nie, dobrze podłączyłeś tranzystor i tak ma być.

Zasada działania tranzystora to jest długa historia ale spróbuje CI to tak pokrótce wytłumaczyć.. podając napięcie na baze tranzystora wymuszasz przepływ prądu bazy , prąd bazy płynie z bazy do emitera otwierając tranzystor, wtedy jezeli przyłożysz miernik do bazy i do emitera (w naszym przypadku do masy) miernik pokarze CI napicie ok 0,7-0,9V jeżeli to napięcie jest większe tzn tranzystor uszkodzony.
    No i mamy otwarty tranzystor (stan aktywny) i co dzieje sie z kolektorem... wyobraź sobie cos takiego w uproszczeniu ze otwarty tranzystor "zwiera" kolektor do emitera (w naszym przypadku do masy) i dlatego na kolektorze masz 0V. Dzieki temu ze kolektor jest "zwarty" z emiterem (czyli z tą naszą masą) przez nasz tranzystor płynie prąd , dioda swieci . (To jest takie bardzo uproszczone wytłumaczenie) Natomiast gdy tranzystor jest zamknięty wtedy nie "zwiera" kolektora z masą i to napiecie sie nam odkłada na kolektorze a przez tranzystor nie płynie prąd, dioda nie świeci. Mam nadzieje ze mniej więcej zrozumiałeś dlaczego tak jest jak nie to pisz to CI podam inny przykład.

Jeżeli podajesz sygnał z płyty i wtedy dioda świeci to po prostu diodę zastąp głowicą. Albo żeby było ciekawiej to możesz wpiąć głowice równolegle z diodą (do nóżek diody przypnij głowice) wtedy będzie CI śmigać głowica i świecić dioda w rytm pracy głowicy.
    aaaa i jest jeszcze jedna sprawa.. zobacz sobie jaka jest rezystancja tej głowicy i ze wzoru na prawo ohma oblicz sobie jaki prąd bedzie (I=U/R) bo w karcie katalogowej pisze ze przez ten tranzystor co masz moze przepłynąc prąd 3Aczyli dosyc sporo (ale musisz pamietac ze te dane z katalogu to są podane w ten sposób ze 3 A to on wytrzyma jezeli mu założysz radiator i zapewnisz chlodzenie..to tak na przyszlosc bo raczej Twoja głowica nie bedzie tyle prądu żarła ale sprawdz na wszelki wypadek)

pozdrawiam
    maras2003
    Level 29  
    @Karaczan, to był "pierwszy lepszy" jaki znalazłem ;)
    @mzs014, mnie-więcej wiem jak działa tranzystor, ale wydaje mi się że nie zrozumiałeś problemu - Gdy płyta NIE daje napięcia na tranzystor, jest on otwarty, a jak dysk pracuje (płyta daje napięcie), to tranzystor nie daje prądu. Jest zupełnie odwrotnie jak miało być ;)
    No i chyba zmienie głowicy napięcie, bo na 12V śmiga jak głupia ;)
    mzs014
    Level 11  
    maras2003 wrote:
    Dokładnie. A jak dioda nie świeci to napięcie jest... a ma być odwrotnie...

Tranzystor jest otwarty wtedy jak świeci dioda i na kolektorze jest wtedy napiecie 0V.. aa jak tranzystor zamkniety wtedy na kolektotrze odkladasie napiecie ( napiecie zasilania minus spadek napiecia na diodzie i rezystorze)

A podłączyleś tą głowicę? i jak ona działa? jak niema napięcia z płyty to wtedy śmiga? napewno masz taki tranzystor co podales jegokarte katalogową? bo jezeli tak to powinno działać tak jak chcialeś... aa i jeszcze jedno mowisz ze jak jest otwarty to nie daje prądu.. masz na myśli ze niepłynie prąd przez tranzystor czy ze niema napiecia na kolektorze? bo to jest róznica.. jak niema napięcia na kolektorze to wtedy płynie przez niego prąd (tranzystor otwarty) a jak nie płynie prąd wtedy jest napiecie na kolektorze(traznzystor zamkniety) bo odwrotnie to jest w tranzystorach typu MOSFET.

pozdrawiam
    maras2003
    Level 29  
    Gdy płyta nie daje napięcia, to głowica śmiga, a jak płyta da napięcie (praca dysku), to głowica nie śmiga ;) A powinno być odwrotnie - płyta daje napięcie - głowica działa, a jak nie ma napięcia (pracy dysku), to głowica stoi...
    mzs014
    Level 11  
    hmm no to dziwne troszke ale skoro tak mowisz to sprawdz czy napewno dobrze podłączyłes,i jezeli tak to sprawdz czy wtedy gdy głowica nie śmiga czy jest napiecie na kolektorze.. jeżeli bedzie to jest sposób na to;P
    maras2003
    Level 29  
    gdy nie śmiga nie ma napięcia na kolektorze.
    Sprawdziłem i dobrze podłączyłem... :(

Zamieniłem tranzystor na BD138 i jest OK :) Prawdopodobnie problemem było to, że pomyliłem się przy podłączaniu kabla do płyty, zamiast + była masa ;) Więc podłączając kabel do bazy tamtego tranzystora, podłączałem mase diody ;)
    maras2003
    Level 29  
    No powiedzmy że spodziewałem się nieco innego efektu po podłączeniu kondensatora ;) Tranzystor chyba za szybko go ładuje. Jak mogę ograniczyć prąd ? Czy mogę użyć np. słabej diody prostowniczej ?
    mzs014
    Level 11  
    zeby ograniczyc prad to daj wiekszy rezystor r2 ;)
    maras2003
    Level 29  
    Początkowo nie miałem tam rezystora (baza tranzystora jest podpięta pod masę HDD LED płyty głównej ;) ), teraz dałem jakiś, dodatkowo 3x 1 000 uF z radia sam. + 2x 4 700 uF (30 letnie ELWY :D ) i nawet fajnie działa :) Zostało mi jeszcze złożenie (takie bardziej końcowe, bo narazie to wszystko leży poza obudową...)

Następne pytanie [teoretyczne raczej ;) ] : chcę aby podczas długiej (1-2s) pracy dysku 'na full' podświetlenie tej mojej głowicy zaczęło powili mrugać - prawie gasnąć, a następnie powoli zapalać się w jakichś tam odstępach czasowych.
    Jestem pewien że da się coś takiego zrobić, tylko jak NIE używając do tego komputera (jakichś programów, portów itp) :) ?