Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z długością kabli sat

Misja0 01 Lip 2009 21:54 1730 11
  • #1 01 Lip 2009 21:54
    Misja0
    Poziom 11  

Witam !
    Czasza 115 cm, dwa konwertery wielowyjściowe (Opticum) A+H. Do około 20-25 metra DiseqC-i przełaczają i jest ok, na około 40-45 metrze od czaszy niestety są już kłopoty, na krótko bez DiseqC wszysto jest ok, Astra i Hotbird . Czy zastosowanie http://www.cybor-tech.com.pl/info.php?id=63728 pomoże przywrócic do życia DiseqC ?
    Po drodze kable łączone dwukrotnie beczkami. Instalacja oparta na kabelkach RG-6 Cu i YWDXpek 75-1.05/4.8. DiseqC-Golden Inter....2/1 po około chyba 15 zł. Sygnały w zależności od tunerów od 95/90 do 90/55. Tunerki na końcach linii sat jak pokazują spadki około 7-8 % to wtedy zadzaiła, choć nie zawsze, albo niewiele sygnału pokazują i jest ciemność.
    Proszę o radę.
    pozdr.

• #2 02 Lip 2009 00:29
    zxvt
    Poziom 17  

Jak się kupuje kable po 30groszy za metr to tak się dzieje

• #3 02 Lip 2009 00:44
    Piotr Pajkert
    Poziom 31  

Witam!
    Powiem tak: czasza 80 cm, kabel triset 70 m, konwerter twin inverto (sygnał na wyjściu konw. 72 dB, wzmacniacz axing w połowie długości kabla - brak odbioru cyfrowych programów, analogowe słabo. Wymiana konwertera na twin MicroGermany, poziom na wyj. konw. 84dB, na tunerze odbiór bezproblemowy - 99%. Pomiary dokonane profesjonalnym miernikiem RTVSat TELEVES.

Cześć!

• #4 02 Lip 2009 01:30
    zxvt
    Poziom 17  

Piotr Pajkert napisał:
    Witam!
    Powiem tak: czasza 80 cm, kabel triset 70 m, konwerter twin inverto (sygnał na wyjściu konw. 72 dB, wzmacniacz axing w połowie długości kabla - brak odbioru cyfrowych programów, analogowe słabo. Wymiana konwertera na twin MicroGermany, poziom na wyj. konw. 84dB, na tunerze odbiór bezproblemowy - 99%. Pomiary dokonane profesjonalnym miernikiem RTVSat TELEVES.

Cześć!

Wyrzuć wzmacniacz powinno działać jeszcze lepiej

• #5 02 Lip 2009 07:50
    Marek-B
    Poziom 24  

Popieram "przedpiścę ":) Wywal wzmacniacz.
    Takie wzmacniacze się stosuje , ale przy dł. kabla minimum 50 mb.

• #6 05 Lip 2009 00:19
    tomarex
    Poziom 24  

Witam.
    Świetne odpowiedzi :cry:
    Pytający nie ma ani wzmacniacza, ani Twina, a chodzi o przełączanie DiSEqC.
    Od jakości kabla oczywiście bardzo dużo zależy, ale na najwyższej jakości kablach przy takich długich odcinkach też takie przypadki się zdarzają.
    A niekiedy też przy krótkich odcinkach.

W tym przypadku jest słaba współpraca tunera z przełącznikiem (jakaś złota super gwiazda;-) ).
    Tunery dają za niski poziom sygnałów DiSEqC, lub/i za niska czułość tej gwiazdy.
    Ingerencji w tuner raczej nie zalecam, jedynie dobranie odpowiedniego przełącznika DiSEqC, lepszej firmy np. Axing.
    Zresztą przy wielowyjściowych konwerterach nie jest zalecane stosowanie pojedynczych przełączników.
    Wzmacniacz w tym przypadku oczywiście pogorszy sprawę - zwiększy tłumienie sygnałów sterujących, jeśli go zamontujesz po przełączniku.
    W ostateczności wymiana kabla na wyższej klasy np Triset-11, Triset-113, CTF-113.

Ale przyczyną może nie jest problem przełączania tylko zastosowania do wielowyjściowych konwerterów, pojedynczych przełączników o słabej separacji pomiędzy wejściami i tłumienia niektórych częstotliwości. Co dodatkowo pogarsza jakość kabla powodująca wzajemne zakłócanie się sygnałów z kabli idących w wiązkach.
    Więc jak widać problem może być złożony, a najpewniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie układu z multiswitchem dobrej firmy (np. Axing).
    Pozdrawiam
    Marek

• #7 10 Lip 2009 22:46
    KazekTP
    Poziom 15  

Należy zwracać uwagę na kable koncentryczne przynajmniej 1zł za 1m. Sam kiedyś się skusiłem na tą taniąchę, okablowałem tym dom, a później musiałem to wyprówać w wsadzać nowe grupsze kable.

• #8 11 Lip 2009 10:09
    Marek-B
    Poziom 24  

tomarex napisał:
    Witam.
    Świetne odpowiedzi :cry:
    Pytający nie ma ani wzmacniacza, ani Twina, a chodzi o przełączanie DiSEqC.

Pozdrawiam
    Marek

Kolego zważ ,że kolega zmienił całkowicie swój post 2 lipca. Dlatego odpowiedzi wydaja ci sie nie na temat.

• #9 11 Lip 2009 10:47
    Misja0
    Poziom 11  

Witam !
    Wypowiedzi nie zmieniłem całkowicie, tylko uzupełniłem o symbole kabli jakie użyto do okablowania, ponieważ sugerowano mi w jednej wypowiedzi zastosowanie kabli po 30 gr, co jest nie zgodne z prawdą.
    Moigę również powiedzieć, iż dołożyłem wzmacniacz tuż za tunerkiem i jak narazie jest ok, przełącza bez problemu, Konwerter to octo i guad.
    Może się mylę, ale sądzę, iż klopot tkwi w konwerterkach opticum, wcześniej stosowałem Goldeny Interstar i nie miałem kłopotów z długościami tych kabelków. Skusiła mnie cena, są około 25 % tańsze.
    pozdr

• #10 11 Lip 2009 14:41
    zxvt
    Poziom 17  

To że zapłaciłeś 2zł za metr to nie oznacza ze jest on tyle warty

• #11 12 Lip 2009 14:17
    Misja0
    Poziom 11  

Witam !
    podaję symbol kabelków: RG-6 Cu i YWDXpek 75-1.05/4.8
    pozdr

• #12 12 Lip 2009 16:11
    tomarex
    Poziom 24  

Witam.
    A ja powiem tak:
    praca z w.cz. bez odpowiedniej wiedzy daje często przypadkowo dobre, albo złe wyniki.
    Spowodowane jest to niestety tym że producenci/dostawcy nas nie rozpieszczają oferując bardzo często materiały, osprzęt i sprzęt o miernych parametrach, albo wręcz niedopuszczalnych.
    Ceny niestety są umowne i nie świadczą o jakości. Również symbol RG-6Cu (zachodni), lub YWDXpek 75-1.05/4.8 (polski) to tylko w praktyce oznacza typ kabla, a nie jego parametry.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME