Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik jako zasilacz - czy można?

01 Lip 2009 22:03 2206 19
  • Poziom 9  
    Witam.Mam pytanie czy prostownik do akumulatorów samochodowych może służyć jak zasilacz do wzmacniacz?Z góry dziękuje za pomoc.
  • Poziom 28  
    I tak i nie. Prostownik to 3/4 zasilacza, ale wszystko zależy od szczegółów.
  • Poziom 32  
    Z prostownika masz tylko U niesymetryczne a do wzmacniaczy wiekszych mocy musi byc symetryczne i 12V to troche malo.
  • Poziom 19  
    Witam, zależy do jakiego wzmacniacza, jaką moc chcesz uzyskać. Na rynku wiele kostek TDA xxxx które są zasilane niskim pojedyńczym napięciem. Np. TDA 2030, TDA 2005, TDA1562Q. A przede wszystkim napisz jakim prądem dysponuje twój prostownik i czego oczekujesz od wzmacniacza.
  • Poziom 9  
    Przepraszam za moją nieobecność problemy z internetem.Chciałbym nim zasilić wzmacniacz około 25watt.Prostownik daje prąd 6A.
  • Poziom 32  
    Musilbys za mostkiem dac filt. Chyba ze jest juz tam jakis kondensator.
  • Poziom 26  
    Na ogół, w prostownikach nie stosuje się kondensatorów filtrujących.
    Dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie układ TDA1554Q. Ten układ nie wymaga stabilizowanego napięcia, więc musisz dołożyć tylko jakąś filtracje i będzie ok.
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomoc.A ile i o jakiej pojemności dać kondensatory?
  • Poziom 32  
    W nocie katalogowej proponuja 2200uF ale mozna dac nawet 4700 lub wiecej.
  • Poziom 9  
    Już wszystko wiem.Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
  • Poziom 26  
    W praktyce będzie Ci potrzebne więcej, daj 2x 4700uF
  • Poziom 9  
    Akurat znalazłem 2 4700uF.Jeszcze jedno pytanie dotyczące wzmacniacza.Jeśli zrobiłbym wzmacniacz mono 2xtda2040 w mostku to wtedy bym miał wzmacniacz 8omowy?
  • Poziom 27  
    Zmierz napięcie na tym prostowniku po dołączeniu kondensatora. Bo powinno być więcej niż 12-14 wolt, może być nawet i 18 wolt. To zależy od prostownika są różne.
  • Poziom 26  
    ZGG napisał:
    Zmierz napięcie na tym prostowniku po dołączeniu kondensatora. Bo powinno być więcej niż 12-14 wolt, może być nawet i 18 wolt. To zależy od prostownika są różne.

Napięcie wyjściowe wzrośnie o pierwiastek z 2.
  • Poziom 9  
    Jutro zmierzę napięcie,ale myślę że za kondensatorami będzie minimum 18v bo naładowałem nim akumulator 75Ah do 14v.
    Nie odpowiedzieliście na moje pytanie.Czy robiąc mostek na tda2040 będę miał wzmacniacz 8omowy i podłączając głośnik 4omowy uszkodzę wzmacniacz?
  • Poziom 19  
    Jest to scalak - uszkodzisz wzmacniacz.
  • Poziom 9  
    Dzisiaj dokładnie oglądając prostownik zobaczyłem że pobiera z sieci 55va,co to znaczy?
  • Poziom 32  
    Jak zobaczyles?? Tego nie mozna zobaczyc. Mozna zmierzyc, odczytac... ale zobaczyc?
  • Poziom 9  
    Odczytałem że pobiera 55va czyli 55wat?
  • Poziom 26  
    To co zobaczyłeś to prawdopodobnie moc transformatora.