Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem krokowym PLC

01 Lip 2009 23:28 3280 2
  • Poziom 2  
    Proszę o pomoc w opracowaniu sterowania silnikiem.

Problem polega na tym aby silnik wykonywał:

1,5 obrotu z prędkością obrotową równą 90% maksymalnej, następnie
    0,2 obrotu z prędkością 50% maksymalnej, na koniec
    0,3 obrotu z prędkością 0,3 maksymalnej.

W sumie to 2 obroty silnika, które dają 1 obrót na wale wyjściowym przekładni

Jaki silnik będzie najlepszy do takiego sterowania?? Moment realizowany przez niego ma być równy ok 4 Nm, uznałem że najlepszy będzie silnik krokowy. Czy może BLDC, albo jakiś serwo??
    Jeśli krokówka to czy unipolarny, czy bipolarny, ilu fazowy, mam pewne problemy z wyborem właściwego. Jestem raczkujący w tej branży:)

Jeśli ktoś ma pomysł jak mogłoby wyglądać sterowanie z poziomu sterownika PLC będę również wdzięczny za wskazówki.
  • Poziom 2  
    mam jeszcze jedno pytanie: czy przy tak precyzyjnym sterowaniu silnikiem konieczne jest zastosowanie encodera, jeśli tak to jakiego, czy może wystarczy tylko umiejętnie sterować krokami?? proszę o pomoc to dla mnie pilne
  • Poziom 16  
    Jeśli zastosujesz silnik krokowy, to nie potrzebujesz tutaj enkodera. Mając taki silnik znasz liczbe kroków na obrót (np 200), znasz też jego maksymalną zalecaną prędkość obrotową. Przeliczasz to na częstotliwość i taką zadajesz.
    Dla przykładu: 1,5 obrotu - 300 impulsów
    W silnikach krokowych wraz z prędkością spada moment. Na wykresie konkretnego silnika sprawdź czy uzyskasz żądany moment przy danej prędkości.
    Zastosuj silnik bipolarny, są łatwo dostępne i proste sterowniki do tego typu silników.

Spójrz tu: oferta silników krokowych