Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Półprzewodnikowa dioda Gunna

Tomasz9131 02 Lip 2009 00:05 1517 3
  • #1 02 Lip 2009 00:05
    Tomasz9131
    Poziom 10  

Mam pwene pytanie jakie zastosowania ma taka dioda? Spotykam pare razy sie z taką diodą a niewiem czemu ona służy. :D

Na wikipedi wyczytałem ze ma coś ona wspólnego z mikrofalami.

0 3
  • #2 02 Lip 2009 02:00
    MamAtE
    Poziom 20  

Tomasz9131 napisał:
    Mam pewne pytanie jakie zastosowania ma taka dioda? Spotykam pare razy sie z taką diodą a nie wiem czemu ona służy. :D

Na wikipedi wyczytałem ze ma coś ona wspólnego z mikrofalami.
    Dobrze wyczytałeś... jest to mikrofalowa dioda - przeważnie - generacyjna.
    Zobacz, np. tam: http://www.sciaga.pl/tekst/2412-3-diody

Code:
    Dioda Gunna. Używana głównie w generatorach mikrofalowych. Na powierzchnię arsenku galu o grubości ok 0,5 mm, naniesiona jest metodą epitaksji cienka warstwa arsenku galu typu N o niskiej rezystancji. Do drugiej strony struktury, od strony anody, dołączony jest metalowy radiator. Katoda diody znajduje się po stronie warstwy epitaksjalnej. Po dołączeniu do diody odpowiedniego napięcia, 

takiego by natężenie pola elektrycznego w warstwie epitaksjalnej przekroczyło 350 V/mm, nastąpi generacja obszaru o wysokim natężeniu pola nazwanego "domeną". Powstająca przy katodzie domena będzie się powoli przemieszczała w kierunku anody. Droga, po której się ona porusza decyduje o czasie powtarzania się impulsów. Dioda Gunna dla 10 GHz ma warstwę epitaksjalną ok. 10 mm. Przy połączeniu diody z rezonatorem, można uzyskać napięcie sinusoidalne. Jednym z wariantów diod Gunna są diody wykonane z silnie domieszkowanego półprzewodnika. Nazywają się diodami LSA i mogą generować impulsy o mocy wielu kW.

0
  • #3 02 Lip 2009 02:01
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Ją się używa w generatorach mikrofalowych jako element posiadający fragment charakterystyki o ujemnej rezystancji. Taka dioda pracuje na częstotliwościach od 10 GHz w zwyż (granica górna zależy od materiału z jakiego zrobiono diodę). Działa podobnie do diody tunelowej.

http://www.intusoft.com/nlhtm/nl52.htm#GUNNDIODE

0
  • #4 10 Paź 2015 13:31
    electronican
    Poziom 2  

Uzywa się ją w częstotliwościach mikrofalowych np. do magnetronu.

0