Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik wentylatora - możliwości uszkodzenia przetwornika

Kroovka 02 Lip 2009 05:01 1189 7
  • #1 02 Lip 2009 05:01
    Kroovka
    Poziom 22  

Witam. Przeglądając inne fora natrafiłem na pewną (jedną) opinię jednego z internautów, nie potwierdzoną i nie odrzuconą w dalszej dyskusji.
    Ogólnie z jednej strony falowniki stosuje się do precyzyjnego sterowania napędami, z drugiej na wyjściu falownika, przed wentylatorem, nie daje się dodatkowych zabezpieczeń gdyż zakłada się, że elektronika urządzenia będzie wystarczającym zabezpieczeniem różnych sytuacji, które mogą pojawić się po stronie wtórnej przetwornicy.
    Nigdy nie wnikałem w szczegółową budowę falownika, wiem że AC zamieniane jest na DC i z powrotem na AC.

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić czemu takie "oczywiste" jest, że następująca sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla falownika:
    - startujemy falownik na 5 Hz, gdy ten nie ma na stronie wtórnej obciążenia (bieg jałowy). Falownik rusza, pokazuje jakieś tam napięcie na stronie wtórnej oraz prąd 0A. Pracuje.
    - dołączamy silnik wentylatora serwisówką.

Pozdro.

0 7
  • #2 02 Lip 2009 09:36
    mr.Sławek
    Poziom 31  

Nie wiem co w tym takiego niebezpiecznego.

0
  • #3 03 Lip 2009 18:56
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nic się nie stanie.

0
  • #4 03 Lip 2009 21:07
    czesiu
    Poziom 33  

Silnik jest indukcyjnością, w momencie przerywania obwodu generuje przepięcie, które może uszkodzić półprzewodniki w falowniku. Ostrzeżenie przed możliwością uszkodzenia jest napisane w większości instrukcji do falowników.

0
  • #5 04 Lip 2009 20:17
    szarak65
    Poziom 14  

I dlatego w żadnej serwisówce (DTR) między falownikiem a silnikiem nie ma żadnych urządzeń oprócz filtra.

0
  • #6 04 Lip 2009 20:28
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Stanie sie : wywała błąd over current.
    Zresztą to niezbyt mądre właczać silnik na pracujący falownik.

0
  • #7 05 Lip 2009 19:26
    Kroovka
    Poziom 22  

czesiu napisał:
    Silnik jest indukcyjnością, w momencie przerywania obwodu generuje przepięcie, które może uszkodzić półprzewodniki w falowniku. Ostrzeżenie przed możliwością uszkodzenia jest napisane w większości instrukcji do falowników.

Nikt nie mówił o przerywaniu, a o załączaniu obwodu. Jednak widzę, że opinie są różne, na tyle, że lepiej unikać takich sytuacji.
    Innymi słowy nie ma też co liczyć w 100%, że falownikowi nic się nie stanie gdy podczas pracy uwali się uzwojenie silnika i na wyjściu falownika pojawi się zwyczajnie zwarcie.

0
  • #8 05 Lip 2009 20:09
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Jak to podzielone przecierz pisze co sie dzieje.

0