Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik ukf 1W - potrzebne schematy dopałki

02 Lip 2009 12:17 4377 10
  • Poziom 10  
    Witam. Zbudowałem generator seilera z separatorem, który działa doskonale, problemem jest to że ma słabiutki sygnał przez ten separator. I tu zaczyna się moja prośba: szukam schematu prostej sprawdzonej dopałki na 12V. Mam tranzystory 2n2369, 2n2222, 2n2219 i 2n3866. Bardzo z góry dziękuję za każdy schemat. Szukałem na necie trochę ale albo schemat jest strasznie rozbudowany z jakimiś kosmicznymi tranzystorami typu bsx... bfr.. albo mają napięcie zasilania 16-24V.

Oczywiście cały czas mowa o zakresie 88-108MHz
  • flexghzflexghz
  • Poziom 25  
    Po pierwsze z tych tranzystorów za wiele nie wyciągniesz.
    Po drugie żeby była jakaś sensowna moc na wyjściu to rzeczywiście minimum 15V,.
    Po trzecie przy wspomnianej mocy, filtry harmonicznych obowiązkowe.
    Po czwarte naruszysz prawo ( to tak żeby się do mnie nikt nie przyczepił).
  • flexghzflexghz
  • Poziom 10  
    Wiem że te tranzystory za mocne nie są ale mi nie chodzi o 100W czystego sygnału. Jeśli chodzi o filtry Π wyjściowe to wiem że muszą być. Jeśli chodzi o zasilanie to teoretycznie może być jeszcze 24V bo LM317 to u mnie w mieście nie uraczysz a stabilizatora 15V to już w ogóle. Jedyne tranzystory mocy w.cz. jakie mam to KT909b: one są mocne ale 200mW ich nie wysteruje. Dlatego proszę chociaż o schemat który da mi 1W to coś z tym można próbować.

A legalnością się nie przejmuję więc nie mówmy o tym. Dodam że chciałbym żeby ta dopałka była do anteny 50 ohm bo już taką zrobiłem.
  • Poziom 25  
    Nie wiem co masz w separatorach ale jako kolejny stopień można dać wyżyłowanego 2N2222 i jakiegoś 2N5109, albo od razu 2 x 2n5109. Te tranzystory muszą mieć już jakieś radiatory i nie można przekroczyć 20V. Nie pamiętam reszty elementów, na pewno schematów jest w sieci dużo, ale tak czy siak z tego co masz nie zrobisz więcej, trzeba zainwestować albo poszukać jakiś tranzystorów. BSX59 itp. też mogą być.

PS. O filtrach nie wystarczy wiedzieć i ich mieć ale jeszcze je zestroić najlepiej na analizatorze widma W.CZ. Sąsiedzi a zwłaszcza słuchaczki pewnego radia potrafią być zagrożeniem.
  • Poziom 10  
    Analizatora widma nie mam ale myślę że na sztucznym obciążeniu wystarczy sondą zestroić na największy sygnał. Mam jeszcze tranzystor 2sc2078 a on katalogowo do 150 MHz pracuje i ma 3,5W na wyjściu więc można chyba coś na tym zbudować. Jak sądzisz??
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    killer_5000 napisał:
    A legalnością się nie przejmuję więc nie mówmy o tym. Dodam że chciałbym żeby ta dopałka była do anteny 50 ohm bo już taką zrobiłem.

Musimy tu wspomnieć o legalności.
    Nie możemy dopuszczać (tutaj na forum) osób chcących czy nakłaniających do łamania Prawa Telekomunikacyjnego i Prawa Karnego.
    Regulamin pkt. 1 i pkt. 8.1 .

killer_5000 jak mnie pamięć nie myli to już miałeś założony podobny temat.

Cytat:
    Jedyne tranzystory mocy w.cz. jakie mam to KT909b: one są mocne ale 200mW ich nie wysteruje.

Jeżeli są to KT909W (KT909b) to mocą sterującą 200mW i pełnym dopasowaniem wej/wyj uzyskuje sie na częstotliwościach 150MHz stosunek mocy (na wyjściu) około 12 dB .

killer_5000 będziemy się przyglądali Twoim wypowiedziom i ostrzegam, że jeżeli będziesz "na głos" namawiał do łamania Prawa w RP to cały Temat poleci do kosza a konsekwencje co do Twojej osoby będą "surowe".

Pozdrawiam.
    PS. Po-eksperymentuj sobie z nadajnikiem w paśmie CB (27MHz) z emisją FM.
  • Poziom 36  
    killer_5000 napisał:
    Analizatora widma nie mam ale myślę że na sztucznym obciążeniu wystarczy sondą zestroić na największy sygnał.
    No to się możesz zdziwić co wychodzi z zestrojonego "na max" stopnia mocy, zwłaszcza jeżeli wzmacniacz pracuje w klasie innej niż A (zapewne tak jest bo strasznie pragniesz "mocy"...). W zastępstwie analizatora widma może być (kosztem niesamowitego wydłużenia sprawdzania i pracochłonności) mikrowoltomierz selektywny (tak... też nie masz...) albo odbiorniki-skanery i sprawdzanie jednocześnie 2x f i 3x f oraz przeszukiwanie dużo szerszego pasma zarówno w okolicy f pracy jak i jak najszerzej powyżej i poniżej f pracy.Odbiorniki pomiarowe można sprzęgnąć ze sztucznym obciążeniem przez sprzęgacze oporowe rzędu -30...60dB (zależnie od mocy) - podobnie jak robiono w "gniazdach abonenckich" w bardzo starych instalacjach AZART.
    Już pomiar z filtrem pasmowym (i bez niego) przed sztucznym obciążeniem może dać dającą do myślenia różnicę.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic662141.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic810552.html
    Nie ekscytuj się mocą... zasięg na UKF jest NAJMNIEJ od niej zależny...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1209534.html

Zasilacz musi być zablokowany na wpływ w.cz. bo inaczej może się okazać że przy zwiększeniu mocy napięcie zacznie być modulowane gdyż zasilacz zacznie generować (nie koniecznie w zakresie m.cz., często na w.cz.) i/lub napięcie zasilania się zwiększy - i po tranzystorach...
  • Poziom 20  
    Witam
    zrób jakieś separatory jak w patencie bielskim, żeby oddzielić generator od 'wzmacniacza mocy' potem poczytaj o klasach wzmacniaczy i zrób coś na 2n3866. Mocy takiej jaką chcesz nie uzyskasz ale spokojnie wystarczy ci do ogródka..
  • Poziom 10  
    Ja nie namawiam, nie promuję oraz nie popieram łamania prawa, ja idę tylko na łatwiznę. Nie mam odbiornika CB, zbudować taki odbiornik to zawsze jakiś koszt, a ja nie mam pieniędzy i każdą konstrukcję buduję w oparciu o śmieciowe podzespoły. Poza tym z tego co wiem to na 27 MHz nadaje się tylko z modulacją AM a to wiąże się z niższą jakością dźwięku, a ja nie zamierzam nawiązywać łączności tylko słuchać muzyki. Ponieważ od 13 lat uczę się gry na pianinie więc dla mnie jakość ma znaczenie. Proszę więc moderatorów o wyrozumiałość w tym temacie.

Co do konstrukcji to wykonałem ten generator: Link Jedyną zmianą jaką wprowadziłem to zmniejszenie wartości rezystora polaryzującego bazę tranzystora w generatorze do 91k, bo przy 100k generator nie chciał ruszyć. Chcę jedynie nieznacznie podwyższyć moc tego cuda, a zasięg pragnę zwiększyć przez dobrą antenę, niestety na razie pokojową. Nie mam zamiaru nikomu przeszkadzać, mam nawet pomysł aby ustawić ten nadajnik trochę poniżej pasma 88-108 MHz i przestroić lekko odbiornik.
  • Poziom 25  
    Tak jak ktoś wcześniej napisał, nie tędy droga. W kwestii zasięgu to podstawą jest dobre dopasowanie odbiornika i anteny. Tu by się przydał chyba wobuloskop ( tu nie jestem pewny polskiej nazwy Network Analyzer-a , w razie czego niech mnie ktoś poprawi ). Każdy kto ma doświadczenie nawet z CB Ci to powie. Ja mam jeszcze gdzieś w domu wzmacniacz na pasmo CB 100W AM/FM i uwierz mi nie dawało mi to o wiele większego zasięgu w porównaniu do oryginalnych 10W z radia(zależność siły sygnału i mocy nie jest liniowa a wykładnicza na niekorzyść tej pierwszej). Ale opinia i prośby o "skrócenie" od ludzi w promieniu kilku kilometrów bezcenne ;). To tyle wstępu: popracuj nad anteną, dopasowaniem, tłumieniem kabla. Ewentualnie możesz później dodać jakiś jeden niewielki stopień, ale dalsze zwiększanie mocy nie ma dla mnie sensu.
  • Moderator
    killer_5000 napisał:
    ...Poza tym z tego co wiem to na 27 MHz nadaje się tylko z modulacją AM a to wiąże się z niższą jakością dźwięku, a ja nie zamierzam nawiązywać łączności tylko słuchać muzyki...

Skoro tak twierdzisz, to mało wiesz.
    W paśmie CB można nadawać emisjami AM, FM i SSB.
    Proponuję zacząć od zapoznania się z przepisami dotyczącymi uprawnień do korzystania z urządzeń nadawczych. Przepisy te można znaleźć w internecie i na elektrodzie.

Odnośnie zasadniczego tematu, to na elektrodzie znajdziesz wiele tematów dotyczących zagadnienia o które pytasz. Wystarczy poszukać:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4034616#4034616
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2543664#2543664
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4485220#4485220
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3102142#3102142
    Oraz wiele innych, nie wspominając o materiałach dostępnych w internecie.
    Tylko nie pisz, że to nie są schematy "dopałek" tylko całe nadajniki... :)

Skoro jest tego aż tyle, to na podstawie punktu 14 i 16 regulaminu, temat zamykam.