Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można podłączyć pod falownik wentylator silnika

02 Lip 2009 16:51 4693 12
 • Poziom 11  
  Witam mam takowy problem. Schemat pokazany na zdjęciu)robiony na szybkości, więc proszę nie zwracać uwagi na niedociągnięcia). Jest to sposób jaki podłączyłem nowy silnik z osobno podłączonym zasilaniem wentylatora w miejsce słabszego bo mocy 11 kW z wentylatorem wbudowanym na wale silnika. Natomiast teraz, czyli w połączeniu jak na schemacie stycznik cały czas podaje napięcie na wentylator niezależnie od obciążenia. W jakie sposób można to przebudować? Czy z uwagi na małą moc wentylatora po prostu podać napięcie z przemiennika częstotliwości?

  Czy można podłączyć pod falownik wentylator silnika
 • Poziom 18  
  Witaj! A dlaczego chcesz mieć koniecznie regulowaną prędkość obrotów wentylatora? Przecież jeśli mi się wydaje gdy prędkość obrotów silnika głównego będzie regulowana a wentylatora stałą to nic się ne stanie. Gdy zmierzysz częstotliwość na falowniku wtedy mimo wszystko będziesz miał silnik chłodzony. Gdy wentylator był na wale silnika wtedy była wydaje mi się gorsza sytuacja bo miałeś na 20Hz na falowniku a prąd większy i co za tym idzie więcej ciepła się wytwarzało, a mimo wszystko śmigało a na wale wolniej chodziło. Teraz będzie stałe chłodzenie.
 • Spec od Falowników
  Silnika nie zamrozisz, nie ma obawy. Tak właśnie się to robi. Możesz ewentualnie włączać wiatrak sygnałem startu równocześnie z falownikiem (np. jeśli hałasuje, a w pracy silnika są długie przestoje). Jedyna uwaga - czy ten wentylator nie za mały? Wiatrak 130W to raczej do kibelka... A silnik główny ponad 100kW :!:
 • Poziom 23  
  Podłącz tak jak na schemacie żeby chodził pełnymi obrotami przy załączeniu zasilania przemiennika bo i tak silnik najbardziej się będzie nagrzewał przy niskich obrotach. Takie też rozwiązania są naj częsciej stosowane
 • Poziom 15  
  bonanza, silnik glowny 18kW a nie ponad 100 ;]
  tak sie wykonuje chlodzenie, wentylator na stale
 • Poziom 14  
  Tak, jak koledzy radzą, jeżeli nie ma przeciwwskazań, to niech wentylator chodzi cały czas, silnik oddaje też ciepło przez pewien czas po zatrzymaniu.
  Jeżeli Ci to przeszkadza, to zwykle (nie znam tego konkretnego modelu) falownik udostępnia wyjście przydatne do tego celu ( po odp. konfiguracji). Wtedy wentylator będzie ruszał i stawał razem z silnikiem.
 • Poziom 11  
  Według mnie dobrze jest to podłączone tylko pewne osoby u mnie w firmie chcą, nie pracował cały czas ze względu na zużywalność wentylatora. Dla mnie to bezsensu gdyż pod takim kątem nie ma sensu patrzeć. Wytrzyma długo. Ale jeśli dostanę dyspozycje regulowanych obrotów wentylatora to też będę musiał zlecić inne rodzaj konfiguracji podłączenia.
 • Poziom 22  
  Witam
  Można wykorzystać jedno z wyjść cyfrowych falownika, i odpowiednio do potrzeb je zaprogramować.
 • Poziom 31  
  Witam!
  bati1986 napisał:
  Według mnie dobrze jest to podłączone tylko pewne osoby u mnie w firmie chcą, nie pracował cały czas ze względu na zużywalność wentylatora. Dla mnie to bezsensu gdyż pod takim kątem nie ma sensu patrzeć. Wytrzyma długo. Ale jeśli dostanę dyspozycje regulowanych obrotów wentylatora to też będę musiał zlecić inne rodzaj konfiguracji podłączenia.

  A czy te osoby mają "zielone pojęcie" o mechanice?
  Niestety - tak bywa. Jeżeli możesz, nie daj się przekonać. Pogadaj z innymi elektrykami. Każdy ci powie, że do wentylatorów i pomp nie powinno podłączać się falownika. Spada nie tylko prędkość obrotowa, ale też moc. A to nie zawsze jest pożądane.
  Cześć!
 • Poziom 28  
  Po to są silniki z osobnym wentylatorem aby nie zmniejszać mu obrotów. Silnikowi zmniejszasz a wentylator pracuje na maxa. Jeśli chcieli zaoszczędzić na wentylatorze to mogli kupić silnik z wentylatorem na osi silnika. A te z osobnym wentylatorem przewidziane są do długiej pracy na małych obrotach.
 • Poziom 29  
  Silnki się grzeje podobnie na dużych i małych obrotach, natomiast wydajność wentylatora spada wraz ze spadkiem obrotów i to nie liniowo. Aby zapewnić stałe chłodenie wentulator musi mieć stałe obroty. Przegrzanie może zabić silnik a nadmierne chłodzenie nie jest szkodliwe.
 • Poziom 14  
  Piotr Pajkert napisał:
  Każdy ci powie, że do wentylatorów i pomp nie powinno podłączać się falownika.

  To nie jest prawda, często używa się falowniki do sterowania wentylatorami np. w układach klimatyzacji. Większość falowników ma już zaprogramowane odpowiednie do tego charakterystyki regulacyjne ( nieliniowe). Prawdą jest, że sterując silnikiem za pomocą falownika musimy zapewnić mu odp. chłodzenie w całym zakresie obrotów. Stąd niezależny wentylator i często zabezpieczenie termiczne wbudowane w silnik.
 • Poziom 15  
  Jeżeli załączanie startu falownika masz na przekaźniku możesz tym samym przekaźnikiem załączać stycznik który załączałby zasilanie wentylatora - wentylator pracuje wtedy tylko kiedy "pracuje" falownik.