Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik poziomu sygnału AXING TZU 22

02 Lip 2009 18:19 6375 4
 • Poziom 19  
  Witam!

  Poszukuję jakiegoś miernika poziomu sygnału, którym dało by radę zmierzyć poziom mocy sygnału dla danych częstotliwości.
  Pogooglałem, i znalazłem coś takiego:
  http://www.kom-sat.pl/?product_id=6839&category_id=332
  Co o takim mierniku sądzicie?

  Znalazłem też taką stronę:
  http://naklo.pilicka.pl/
  Gdzie opisana jest budowa miernika od zera, niemniej sądzę, że ktoś przegiął ze stopniem skomplikowania układu... Można w sumie wyrzucić przetwornik A/C i zastosować jakiś mikrokontroler AtMega dla przykładu.

  Czekam na opinie.
  A może jest jeszcze jakiś prostszy sposób na zmierzenie poziomu mocy sygnału?

  Pozdrawiam,
  Adam Pyka
 • flexghzflexghz
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic760590.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic857415.html
  Jak widzisz - było, a od tego czasu prawa fizyki się nie zmieniły...
  Dobre mierniki TV analogowej będą coraz tańsze w związku z jej likwidacją w większości krajów lub... nie będą już tańsze gdyż nabierają wartości kolekcjonerskiej (np. Kathrein, Hirschmann, Grundig mające 15...40lat).
  Mierniki DVBT obecnie dostępne (nawet b. drogie) z monitorem niestety nie będą pokazywać obrazu w stosowanym u Polsce i innych krajach MPEG4 (pokażą obraz w MPEG2 w Czechach, RFN)... chyba trzeba jeszcze poczekać na takie jak trzeba...
 • flexghzflexghz
 • Poziom 19  
  Dziękuję!
  Zrobię sobie podpinkę pod AGC p. cz. telewizora i tym jakoś pomierzę.
 • Poziom 36  
  Do eksperymentów (zwł. z telewizorem) polecam dołączane tłumiki 6dB, 10dB, 12dB, 16dB. Mogą to być także odgałęźniki zapięte rezystorem 75ohm i odbiornik do wyjścia "tap" (dodatkowa zaleta: separacja "do tyłu"). Tłumiki możesz zrobić samemu (najlepiej typu "pi" 6...12dB), ale przy braku szerokopasmowego sprzętu pomiarowego nie zobaczysz co zrobiłeś (Ap, SWR w funkcji częstotliwości). "Prawdziwe" mierniki mają przełączane tłumiki w sobie, często do wyboru automatycznie/ręcznie. Np. mój miernik załącza pierwszy tłumik 10dB powyżej 70dBuV, w trybie "ręcznym" można zaś wymusić włączenie tłumików 10...60dB.
  Osobiście robiłem tłumiki nie tylko "proste" ale z przełączaniem dwóch wartości, z obejściem DC, z filtrami - także >2GHz. Wartości 6...12dB są najbardziej przydatne (no, może oprócz 3dB) i najkorzystniejsze w budowie (sensowne dla w.cz. wartości rezystorów w układzie "pi"), ale robienie"w ciemno bez przyrządów" nie koniecznie da dobry rezultat >450MHz - dlatego zaproponowałem dopasowane do 75ohm odgałęźniki w roli tłumików.
 • Poziom 22  
  Dla potomnych załączam schemat i zdjęcia wnętrza Axing TZU 22-01 (w odróżnieniu od TZU 22-00 ma regulowany tłumik 20dB na wejściu z anteny). Schemat rysowany z urządzenia - brak wartości pasmowo przepustowego filtra LC (47-862MHz)na wejściu oraz brak informacji o tranzystorach przedwzmacniacza -to te "boxy" na schemacie). W nawiasach przy drabince rezystorowej podano napięcie DC reakcji progu do zapalania skali LEDowej. Zasilanie obwodu pomiarowego nie jest +5V jak opisałem na schemacie. W realu jest 4,3V (też wartość w nawiasie przy drabince rezystorowej), co wynika ze spadku na diodzie 1N4148. Na schemacie celowo pominąłem zasilanie przez gniazdo Jack 3,5mm - z gniazda idzie prąd przez diodę 1N4148 na wejście stabilizatora 5V.

  Moderowany przez c2h5oh:

  Regulamin punkt 3.1.19. (13) Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.
  Byłeś już dwa razy upominany by nie odgrzebywać archiwalnych tematów.
  Więcej upomnień nie będzie.