Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator ładowania akumulatora 24V do elektrowni wiatrowej

younggigolo 02 Lip 2009 19:40 5108 6
 • #1 02 Lip 2009 19:40
  younggigolo
  Poziom 9  

  Witam.
  Potrzebuje regulatora ładowania akumulatora 24Voltowego.
  Napięcie zasilania zmienia się od 20-80VAC (w zależności od prędkości kątowej wirnika generatora).
  Regulator ma ładować akumulator (do którego będzie podłączone obciążenie) i nie pozwolić do jego przeładowania. Regulator ma być wykorzystany w elektrownia wiatrowej. Czy ktoś z Was wie jak podejść do tego zagadnienia ?
  W necie znalazłem takie regulatory ładowania akumulatorów na 24V, ale one wymagają stałego napięcia zasilania. A w moim przypadku napięcie zasilania regulatora ładowania będzie się zmieniać.
  Proszę o wszelkie sugestie i dobre pomysły.

  0 6
 • #2 02 Lip 2009 20:07
  kierbedz4
  Poziom 33  

  Napięcie pracy elektronicznego regulatora napięcia a podejrzewam że wiatrak będzie kręcił alternatorem 24V nie zmieni się z uwagi na to iż regulator jest zasilany z akumulatora z którego pobierzesz obciążenie. Napięcie jakie osiągniesz z tego alternatora regulator będzie utrzymywał na poziomie 28V.

  0
 • #3 02 Lip 2009 21:45
  younggigolo
  Poziom 9  

  W tym rzecz, ze nie jest to alternator 24V. Został on przewinięty na większe napięcie. Układ wzbudzenia jest zasilany z przez regulator napięcia, który jest zasilany z akumulatora. Problem w tym, jak ten akumulator ładować.

  0
 • #4 02 Lip 2009 23:05
  ronwald
  Poziom 27  

  Problem jest prosty!. Prostujesz napięcie przemienne następnie podajesz na wejście przetwornicy step-down, której produktem wyjściowym jest określone napięcie i prąd wyjściowy. Potrzebne są następujące dane: moc prądnicy, typ akumulatorów by określić parametry wyjściowe przetwornicy.

  1
 • #5 03 Lip 2009 08:09
  mosfetkiler
  Poziom 21  

  A może warto byłoby postąpić w ten sposób, że wyprostowane napięcie dołączyć do dużej baterii kondensatorów a następnie przekształcić je z użyciem przetwornicy typu "buck boost conwerter"?
  Przymiarki można zrobić tutaj: http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.html#Abw

  0
 • #6 03 Lip 2009 08:50
  mczapski
  Poziom 38  

  Skoro piszesz, że : Układ wzbudzenia jest zasilany z przez regulator napięcia, który jest zasilany z akumulatora to nie rozumiem gdzie jest problem. Można się domyśleć, że nie jest to regulator. Ale właśnie tutaj realizowałbym regulację. Przecież regulator można dostosować do każdej wielkości napięcia. Rozumiem, że dla celów użytkowych dotychczas nie miały znaczenia wahania napięcia.

  0
 • #7 03 Lip 2009 10:07
  -RoMan-
  Poziom 42  

  younggigolo napisał:
  W tym rzecz, ze nie jest to alternator 24V. Został on przewinięty na większe napięcie. Układ wzbudzenia jest zasilany z przez regulator napięcia, który jest zasilany z akumulatora. Problem w tym, jak ten akumulator ładować.


  Skoro regulator nie służy tutaj do regulacji ładowania akumulatora, to do czego służy?

  Skoro w alternatorze pozostawiono uzwojenie wzbudzenia, to trzeba odtworzyć całą resztę - mostek prostowniczy główny (6 diod) oraz prostownik pomocniczy (3 diody) do zasilania wzbudzenia i podłączyć to poprawnie z regulatorem napięcia i akumulatorem.

  0