Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa radia Samochodowego

02 Lip 2009 20:03 6923 5
 • Poziom 9  
  DALCO MP3-D3M8

  Witam. Od kilku dni mam problem z uruchomieniem dźwięku w radiu samochodowym. Radio działało bez problemu, lecz po dłuższym postoju samochodu (2 tyg) zaczęły się problemy. Najpierw rozładowany akumulator, co mi się nigdy nie zdarzyło nawet po dłuższych postojach, potem dźwięk w radiu. Po naładowaniu akumulatora okazało się, że nie działa radio. Przy sprawdzaniu przewodów przy samym radiu zauważyłem przepalony bezpiecznik (1A). Wymieniłem i radio działa ale dźwięk niestety nie. Jedyne co słychać to drobne trzeszczenie w głośnikach i nic więcej. Rozładowany akumulator może oznaczać jakieś zwarcie, przepalony bezpiecznik również. Mógłby mi ktoś pomóc w rozwiązaniu problemu ? Co mogę sprawdzić ? Czy da się to jakoś naprawić ? Bardzo proszę o pomoc. Zdjęcia poniżej

  Naprawa radia Samochodowego Naprawa radia Samochodowego
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 9  
  Ja bym zaczął od sprawdzenia poboru prądu. Jeśli jest więcej niż kilkset mA to gdzieś jest zwarcie. Sprawdź czy jest dioda zabezpieczająca przed odwrotnym dołączeniem zasilania dolutowana równolegle do zasilania i czy nie ma ona zwarcia (trzeba wylutować) oraz czy kondensatory filtrujące zasilanie nie mają zwarcia. Jeśli nic z tego to możesz jeszcze sprawdzić czy nie grzeje się (tzn. nie parzy) jakiś scalak, jeśli tak, możesz próbować wymienić... jeśli wiadomo jaki to scalak i skąd go wziąć.

  Następnie możesz przejść do sprawdzenia końcówki mocy, czy w stopniu wyjściowym nie zwarł się tranzystor. A więc:

  1. Odczytujesz typ scalaka wzmacniacza i odszukujesz pdf'a do niego
  2. Odczytujesz z pdf'a które nóżki są wyjściem na głośniki.
  3. Jeśli między scalakiem (nóżkami wyjściowymi na głośniki) a głośnikami są włączone szeregowo jakieś elektrolity, wylutowujesz je i sprawdzasz czy nie mają zwarcia. Włączasz radio z wlutowanymi elektrolitami i sprawdzasz czy na ich końcówkach utrzymuje się mniej więcej nap. równe połowie nap. zasilania scalaka.
  5. Jeśli między scalakiem a głośnikami nie ma elektrolitów to w czasie pracy bez wysterowania powinno na nóżkach wyjściowych być napięcie masy lub najwyżej kilkadziesiąt mV

  Jeśli na stronie www.datasheetarchive.com nie ma pdf'a do twojego scalaka to pewnie to jakiś tani chińczyk... którego nie warto naprawiać.


  Ja, jeśli nic z powyższego nie zadziała, wyrzuciłbym to radio do kosza.
 • Poziom 9  
  Z zasilaniem jest wszystko ok, radio działa bez problemu. Nie mam diody więc nie ma gdzie być przepięcia. Grzeje się jeden scalak ale nieznacznie (ten duży, po prawej stronie na drugim zdjęciu). Jeżeli chodzi o te wylutowywanie tych elementów to niestety nie mam skąd załatwić precyzyjnej lutownicy więc nie mam jak tego sprawdzić. Jeżeli jest coś przepalone to powinno to być widoczne ? Powinien być jakiś smród spalenizny przy danym elemencie czy może nie być śladu ?
 • Poziom 36  
  Charakterystycznego "aromatu" oraz rozerwanych elementów możesz nie doświadczyć. Z twojego skromnego opisu wynika że raczej stopień końcowy mocy opuścił nasz żywot a z braku podstawowego przyrządu czyli lutownicy wiele w kierunku naprawy kolega nie podziała.
 • Poziom 9  
  I wszystko jasne :) Końcówka mocy przy tym tylnym radiatorze padła ;) 16 zł i działa. Dziękuje za pomoc. Myślę, że temat do zamknięcia ;)
  Pozdrawiam Marcin
 • Poziom 1  
  koledzy mam problem z dalco mp3-d3m8 jak wkładam pendriwe no wyskakuje eror15 i się zacina a na karcie działa

  Dodano po 51 [sekundy]:

  proszę o pomoc