Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawa chłodząca pod laptopa.

02 Lip 2009 23:26 3497 10
  • Poziom 9  
    Witam Was.
    Na wstępie proszę o potraktowanie mnie ulgowo pod względem wiedzy na temat elektroniki. :))

Do rzeczy:
    Zakupiłem podstawę chłodzącą do laptopa(3 wentylatory zasilane z jednego gniazda USB) ale, użyte w niej wentylatory są za małe i nie spełniają swojego zadania.
    Chcę kupić mocniejsze wentylatory(tj szybsze i większe). I tu jest problem.
    Jeśli kupię mocniejsze wentylatory to po podłączeniu nie spalę portu USB? Lub też czy moc będzie wystarczająca do napędzenia trzech większych wentylatorów? Czytałem, że prąd wyjściowy w porcie USB to 5V a pobór prądu przez wentylatorki to ok 12V.. I jeszcze jedna rzecz, czy istnieje możliwość regulacji prędkości obracania się wentylatorów?

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Możliwości portu (jednego) USB zamykają się na 5V i max 500mA. Wentylatory na 12V zbytnio się nie wykażą - możesz spokojnie taki włączyć - czarny przewód to masa a czerwony +12V, żółty zignoruj. Regulować prędkość obrotową się da.
  • Poziom 9  
    To ja czegoś nie rozumiem..
    Jeżeli max to 5V a ja mam 3 wentylatory i do zasilenia każdego z nich potrzeba 5V to jak one działają ? Te 5V dzieli się na trzy wentylatory?
    I dlaczego nie sprawdzą się wentylatory 12V ?
  • Poziom 43  
    Fajnie , że znasz połączenie szeregowe ale czy znasz równoległe? Jak dasz mniejsze napięcie na silnik wentylator będzie się wolniej obracał i miał widocznie mniejszą wydajność.
  • Poziom 9  
    fuutro napisał:
    Fajnie , że znasz połączenie szeregowe ale czy znasz równoległe? Jak dasz mniejsze napięcie na silnik, wentylator będzie się wolniej obracał i miał widocznie mniejszą wydajność.

Kolego dzięki że mi pomagasz :)
    Ale napisałem Ci, że jestem kompletnym laikiem w dziedzinie elektroniki. i połączenia szeregowe czy równoległe są mi obce.

P.s
    Wracając do tematu jak mogę kontrolować ilość obrotów wentylatora?
  • Poziom 26  
    Przy zasilaniu 5V zbytnio już nie ma co regulować, o ile wentylator w ogóle ruszy. Znam kilka przypadków, gdzie wentylator 80mm nie był w stanie się rozpędzić przy 5V.
  • Poziom 17  
    Witaj,
    Literką V oznacza się jednostkę NAPIĘCIA, tj Volt.
    Prąd mierzymy w Amperach.

Tyle teorii, teraz praktyka:

Wentylatory w komputerach są najczęściej na 5V i 12V.
    Ze względu na ograniczenie NAPIĘCIA do 5V wybierasz wentylatory pięciowoltowe.

Teraz trudniejsze, sprawa mocy:
    Na wentylatorze masz napisane np: 5V 250mA, do dyspozycji masz 500 mA z USB więc możesz podłączyć max 2 takie...

Sposób podłączenia równoległego:
    Wszystkie przewody jednego koloru razem, najczęściej wszystkie czerwone do plusa, czarne do minusa.

Możesz też zastosować oddzielny zasilacz i wtedy moc wentylatorów jest ograniczona tylko wymiarami podstawy.

Za nim zastosujesz rozwiązanie z zasilaczem, daj znać, gdyż złe podłączenie może się skończyć uszkodzeniem laptopa!!

Prościej już nie można, ale jakby co to pisz...
  • Poziom 9  
    neolin napisał:

Teraz trudniejsze, sprawa mocy:
    Na wentylatorze masz napisane np: 5V 250mA, do dyspozycji masz 500 mA z USB więc możesz podłączyć max 2 takie...

No właśnie a w podstawie są podpięte 3 wentylatory 5v 250mA :)

neolin napisał:
    Możesz też zastosować oddzielny zasilacz i wtedy moc wentylatorów jest ograniczona tylko wymiarami podstawy.

Mógł byś rozpisać jak by to wyglądało ? Jak wielki jest ten zasilacz. itp to byłby dobry pomysł.

Wpadłem też na pomysł, że mogę po prostu rozdzielić te wentylatory na dwa porty USB. wtedy dwa wentylatory były by podłączone do jednego portu, i jeden osobno do drugiego portu.

Aha i jeszcze jedna sprawa: obecnie wentylatory ustawione są w takiej pozycji że wyciągają powietrze spod laptopa. Nie było by bardziej efektywnie gdybym przełożył wentylatory aby wiały na laptopa ?
  • Poziom 26  
    Było by. Większość laptopów z dołu pobiera powietrze do chłodzenia CPU.
  • Poziom 17  
    Zasilacz 12V 3A ma wymiary ok 4x3x9 cm (oczywiście przetwornica, transformatorowe są sporo większe).
    Ta moc pozwala na zasilenie 28 takich wentylatorów jakie masz obecnie (oczywiście co do mocy, bo 5V wentylator przy 12V długo nie pochodzi).

Poszukaj odpowiadających Tobie wentylatorów na 12V np. http://www.indel.pl/ (wymiary i prądy) i wymyśl sposób zamocowania ich w podstawie.

Gdzie indziej kupisz taniej, indel z detalistów strasznie zdziera, ale ma dobrze opisane katalogi, które możesz dostać za free u autoryzowanego przedstawiciela.

Podłączenie jest proste: wszystkie przewody czerwone do plusa, czarne do minusa.
    Elegancko byłoby zamocować gniazdo w podstawie.

PAMIĘTAJ ODŁĄCZYĆ GNIAZDO USB OD WSZELKIEGO NAPIĘCIA.

Dzisiaj pamiętasz, jutro podłączysz do laptopa 12V i spalisz port USB. Sam tak kiedyś spaliłem kalkulator Zx Spectrum+, (220V na szynę danych).

Jeżeli chcesz regulować obroty to oddzielny temat:
    Najlepiej wykorzystać do tego stabilizator LM317, Jednak ze względu na to że obniżając moc wentylatorów, niewykorzystana moc zamienia się w ciepło im mniejszy zakres regulacji tym lepiej. Można obniżyć straty mocy, ale to by bardziej skomplikowało budowę regulatora i wg mnie było by przerostem formy nad treścią.

Są też wentylatory na 220V zmiennego, bez zasilacza i wszystko się kręci, ale nie wiem czy to dobry pomysł, wymaga starannego izolowania i dokładnego montażu a i o nieszczęście nietrudno...

Pomyślał bym też o wykorzystaniu zasilacza od laptopa, zawsze jeden przewód mniej. Jeżeli to Ciebie zainteresuje to podaj napięcie zasilacza, i czy za mocno się nie grzeje przy normalnej pracy, zazwyczaj do laptopów zasilacze są na styk.

Wybór należy do Ciebie.
  • Poziom 9  
    Sory za tak długą nieobecność(problemy z internetem...)

Dzięki za wszystkie porady a szczególnie koledze neolin.
    Wykorzystałem zasilacz 12V i teraz jest wszystko ekstra świetnie :))

Temat można zamknąć :)

Pozdrawiam.