Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podejrzenie przegrzania się kompa

dj witek 03 Jul 2009 15:03 1362 12
    dj witek
    Level 14  
    Witam,

Mam taki problem, otóż podejrzewam przegrzanie lub jakieś zwarcie spowodowane obecnie wysoka temperaturą ale to tylko moje podejrzenia, objawy są takie: po włączeniu listwy od kompa przez chwilę same włączają się wiatraki- zanim jeszcze włączę kompa, po odpaleniu kompa klawiatura zupełnie nie reaguje..nie mogę się dostać do biosu ani nie mogę wybrać systemu no kompletnie nic..mam druga klawiaturę pod USB która również nie reaguje, myszka tak samo...ale komp odpala się normalnie...dochodzi do ekranu logowania dalej nic nie mogę zrobić, co w tym przypadku mogę zdziałać ? czy są jakieś "domowe" sposoby na postawienie diagnozy czy trzeba się udać do serwisu ? co waszym zdaniem mogło się stać ??

Czekam na wasze sugestie.Pzdr.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    dj witek
    Level 14  
    dzięki za odp.

a jeżeli jest to zwarcie to będę musiał się udać do serwisu tak ?

Ps: i jak się resetuje bios bo nigdy tego nie robiłem :/
    kataklysm
    Level 16  
    na płycie głównej masz zworke z napisem przeważnie clr cmos lub podobnym (powinna być blisko baterii )

Podaj model płyty to Ci zaznacze na zdjęciu

będa 3 piny i dwa z nich zwiera zworka musisz ja przestawić w bok zeby zamiast zwierać 1 i 2 zwierała 2 i 3 odpalasz kompa (nie włączy sie)

dla pewności przycisk power wciskasz kilka razy po czym ustawiasz zworke tak jak była wcześniej i patrzysz czy jest lepiej :)
    dj witek
    Level 14  
    wszystko super tylko mam jeden problem...nie mam pudełka od płyty głównej i nie mam jak dostać się do systemu żeby sprawdzić model płyty zatem jak to zrobić ??
    mgpentium
    Level 16  
    Wygląda na to że rzeczywiście kolega wyżej ma rację i spowodowane jest to zwarciem. Reset biosu można też zrobić wyciągając na chwilę baterię na płycie głównej i po chwili włożenie jej spowrotem.
    Jeszcze tak dla pewności, kondensatory na płycie nie są wypukłe ani wylane ?
    cichy lis
    Level 28  
    Możesz mieć problem z zasilaniem USB- może usterka zasilacz- pomiary napięć wyjaśniły by deko sprawę
    dj witek
    Level 14  
    a więc tak, zauważyłem rdze na kondensatorze więc możliwe że się wylał...tylko kiedy i czy to jest powodem obecnego problemu, tak wiec to zostawimy na koniec , dalej miałem sprawdzić model płyty głównej..jedyne czego jestem pewien to że jest firmy Gigabyte praktycznie taka sama jak ta:

Link usunąłem, regulamin p. 10.11
    mat_ed

tylko pisze na niej: SIS 962L

czekam na wasze dalsze instrukcje :cry:
    cichy lis
    Level 28  
    Daj fotkę tego kondensatora- to może być jakiś trop
    dj witek
    Level 14  
    No obecnie nie mam czym zrobić foty :( ,a poza tym nie wiem już który to kondensator bo zeskrobałem tą rdze :/.

Najpierw chciałbym posprawdzać wszystkie inne możliwe sposoby czyli to zresetowanie biosa i to przestawianie zworek o którym pisał kataklysm, ale jak narazie to mam problem ze zidentyfikowaniem konkretnego modelu mojej płyty głównej.

Przyjmijmy może że jest to ten model

Podejrzenie przegrzania się kompa

mógłby mi ktoś wskazać te zworki i jak zrestartować bios ?
    dj witek
    Level 14  
    Rozłożyłem kompa na czynniki pierwsze ,wyczyściłem dokładnie z kurzu wszystko ,złożyłem i działa. Nie wiem co było przyczyną padnięcia :/.Temat uważam za zamknięty, choć nie rozwiązany :-P