Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telestar CTV 2103T- Martwy nic nie świeci i nie buczy.

03 Lip 2009 16:10 1326 6
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie, na początku to tak w skrócie o mnie. Jestem pierwszy raz na forum, nigdy nie korzystałem z tego dobrodziejstwa. Ale teraz przypiliło mnie w sprawie naprawy telewizora więc proszę o pomoc. Kilkanaście lat temu naprawiałem telewizory, ale to były jeszcze lampowe, teraz już nie naprawiam, bo w dzisiejszych telewizorach wszystko się zmieniło i nie znam wszystkich pojęć. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do zadawanych przezemnie pytań.
    a teraz problem. Dostałem do naprawy telewizor Telestar CTV 2103T, jest martwy ,nic nie świeci nic nie buczy, cisza. Schemat ściągnąłem sobie właśnie z neta, jest to schemat zasilacza w telewizorze. I tak, po włączeniu włącznikiem, nic się nie dzieje, napięcia na diodach prostowniczych to 310Volt, i te napięcie jest na tranzystorze Q101 BUT 11AF, tranzystor ten miał przebicie, więc wymieniłem na nowy i dalej nic, napięcia dochodzą do transformatora E111 - FG24005, na końcówki 1,2,3,4,5,6 po 310volt, za tym transformatorem na końcówkach 7,8,9,10, nie ma żadnego napięcia i nie ma go nigdzie w całym telewizorze, tylko w zasilaczu. Sprawdziłem kondensator C108 100mf/400v nic nie dało.Wszystkie diody sprawdzałem przed transformatorem E111- FG24005 i za nim, dobre są. Tak ,że skończyły mi się pomysły i nie wiem co dalej, telewizor przywiózł mi szfagier i się teraz dopytuje co tam a ja nic nie wiem już ,bardzo proszę o pomoc kolegów, i proszę o odpowiedzi takie jak na prosty chłopski rozum np, sprawdzić tranzystor Q 103 według schematu, bo jak pisałem nie znam za bardzo terminu typu sprawdź przetwornice, nawet nie wiem dokładnie co to jest. Tak,że bardzo proszę o podpowiedż albo jak mam co i jak sprawdzić, no to może mi się uda ten złom naprawić. Acha jeszcze jedno, ten telewizor kiedy zaczął szwankować to było jak teraz, czyli martwy, ale po walnięciu w obudowę zaskakiwał jak zaskoczył to grał cały czas i nie można było go zepsuć, ruszając płytą główną, bo to było tak jakby miał zimny lut, ale nie. Grał tak właśnie miesiąc no i teraz całkiem padł, nawet opukiwanie nie pomaga. Dziękuję z góry wszystkim za pomoc i przepraszam za tak długą moją wypowiedź, jeszcze raz pozdrawiam wszystkich elektroników.
  • Poziom 32  
    Czyli za mostkiem jest 310V, pomiedzy kolektorem i emiterem BUT 11AF jest tyle samo. Wyglada na uszkodznie sterowania ( tam musi byc jakis uklad scalony) i on moze byc za to odpowiedzialny.
  • Poziom 8  
    Tylko,że żadnego układu scalonego tutaj nie ma, są tylko same tranzystory, hmm.:(
  • Poziom 13  
    Witam.
    Proponuję na początek wymienić elektrolity C-113, C111, sprawdzić na zwarcie tranzystory Q104, Q105, rezystory R-109, R104, R107 oraz diodę zenera D-110.
  • Poziom 8  
    Sprawdziłem rezystory R 104 R 109 mają swoją wartość, ale znalazłem rezystory spalone, R121, R122, R106, biorę się za wymianę ich i zobaczę co dalej.
  • Poziom 13  
    Wymień podane elektrolity, ponieważ usterka się powtórzy. Spadek ich pojemności podbija napięcia przetwornicy. Sprawdź Q-102.
  • Poziom 8  
    Wymieniłem elektrolity C 113 i C 111 zgodnie z poradą oraz spalone rezystory R 103, R 121 , R 122. Telewizorek ożył i wszystko działa, zanim oddam go właścicielowi to pogram na nim przez dwa dni i zobaczę czy wszystko będzie oky. Tak więc temat uważam narazie za zamknięty zanim nic znowu mu nie wyskoczy. Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc, i serdecznie pozdrawiam.