Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers WRP 250-5KB - przy braku przepływu wody

wawrzeczko_t 03 Lip 2009 18:30 4715 17
  • #1 03 Lip 2009 18:30
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Mam następujący problem:

Przy normalnym użytkowaniu urządzenia:

1. Terma załącza i wyłącza się prawidłowo,
    2. Podgrzewa wodę prawidłowo
    3. Zabezpieczenia działają prawidłowo,

ale,

w czasie regulacji mikrostyku (przy braku przepływu wody użytkowej) kiedy załączyłem "ręcznie" tym mikrostykiem pilota - jednoczesnie załączył (zapalił) mi się palnik główny ! Przy jednoczesnym braku przepływu wody terma przerwała łańcuch zabezpieczeń na czujniku temp. maksymalnej.

Moje pytanie:

Co jest powodem zapalenia się palnika głównego wraz z zapaleniem się pilota przy braku przepływu wody użytkowej ? Wg mnie to sterownik albo elektrozaworek gazu palnika głównego. A co Wy o tym sądzicie?

1 17
  • #2 03 Lip 2009 18:40
    12B

Może był wyciek wody z iglic zespołu wodnego. Kamień zablokował iglicę zespołu gazowego w górnym położeniu . Ewentualnie mocno zanieczyszczony zespół wodny w którym iglice nie cofnęły się po zamknięciu wody.

0
  • #3 03 Lip 2009 18:44
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

To jest prawdopodobne,ale nie sądzę aby kolega wawrzeczko nie sprawdził zespołu...Stawiam na sterownik.

0
  • #4 03 Lip 2009 19:00
    wawrzeczko_t

Z zespołu wodnego nic nie kapie i nic nie cieknie. A czy wcześniej był wyciek - to nie wiem. Nie widać śladów po kapiącej wodzie z iglicy. Przy zakręconej wodzie, przy ręcznym załączeniu pilota jednocześnie i za każdym razem zapala się palnik główny. Natomiast jak wrócę śrubeczką do regulacji mikoprzełącznika z powrotem to wszystko gaśnie.

Prawidłowo powinno być tak, że jeśli przy braku przepływu wody kiedy reguluję i załączam ręcznie pilota to zapala się tylko pilot a nie palnik główny.

Ponadto przy przepływie wody użytkowej terma zapala się i gaśnie prawidłowo-czyli iglica działa prawidłowo.

0
  • #5 03 Lip 2009 20:16
    12B

W takim razie zaczął bym od cewki palnika głównego a potem sterownik. Oczywiście wcześniej pomiary napięć i rezystancji.

0
  • #6 03 Lip 2009 20:25
    serwisant73

Cewka będzie ok.Wawrzeczko pisał,że przy przepływie podgrzewacz pracuje prawidłowo.Dalej obstawiam sterownik,choć to też zastanawiające...

0
  • #7 03 Lip 2009 21:14
    12B

Upierał bym się przy cewce palnika głównego ( no chyba że jest na niej napięcie w trakcie generowania iskry- wtedy sterownik). Nie mniej jednak palnik główny odpali tylko wtedy gdy iglice podniosą do góry talerzyk zaworu gazu. Jest to sprawa mechaniczna nie elektroniczna. Dlatego będę się upierał że iglica w zespole gazowym jest zanieczyszczona kamieniem po wycieku wody z tulejki w górnej części zespołu wodnego. Ewentualnie gumka na talerzyku zaworu gazu jest uszkodzona. Chyba trzeba rozebrać i sprawdzić zespół gazowy.

0
  • #8 03 Lip 2009 21:41
    serwisant73

Brzmi to wiarygodnie.Należało by sprawdzić tę ewentualność aby móc przejść dalej.

0
  • #9 03 Lip 2009 21:50
    wawrzeczko_t

OK. Przeczyszczę wszystko co się da, sprawdze stan wszystkich elementów. Po złożeniu dam znać co się dzieje. Pozdrawiam.

0
  • #10 03 Lip 2009 23:00
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Jeżeli zapali palnik pilota, to wtedy "puszczany" jest prąd (jonizacja) na cewkę palnika głównego. Zatem wszystko OK.
    Wyreguluj (mikrostykiem) poprawne zapalanie i zostaw do eksploatacji

0
  • #11 04 Lip 2009 14:34
    wawrzeczko_t

Przy braku przypływu wody nawet jeśli prąd z jonizacji idzie na cewkę palnika głównego to i tak nie powinien się zapalić. Gdyby było inaczej, to podgrzanie elektrody jonizacyjnej zapalniczką też uruchamiałoby palnik główy.

0
  • #12 04 Lip 2009 23:44
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Zapewne, ale jonizacja działa dopiero po starcie pilota, zatem wskakujesz nie w tym momencie, tylko w środku sprawy. To mikrostyk jest uruchamiany przez płynącą wodę i to on, jako pierwszy rozpoczyna "drogę" elektryczną, a potem to się już "dzieje" tak jak myślisz

0
  • #13 05 Lip 2009 09:35
    akwedukt

Panowie a nie jest tak że minimalnie przebija z elektrody zapłonowej na jonizacyjną i terma może startować z mocy max.(widzi niby prąd jonizacji).Wiadomo że po jakimś czasie będzie sterownik do wymiany.W niektórych wypadkach wystarczy 20 strzałów i po sterowniku.

0
  • #14 05 Lip 2009 18:05
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Dlatego nie stawiałbym na przebicie
    Raczej kolejność działania przy uruchamianiu - logarytm pracy.
    Ale mogę się mylić

0
  • #15 26 Lip 2009 17:25
    12B

Ciekawi mnie jak się skończyło ????

0
  • #16 26 Lip 2009 18:49
    akwedukt

Moment, panowie serwisanci.Po co ta dyskusja ,kol.Wawrzeczko podobno serwisuje kotły i termy co widać po wielokrotnych wypowiedziach.Więc niech kolega otwiera walizkę z częściami zamiennymi i na pewno znajdzie sobie przyczynę.Ponadto prąd jonizacji można zmierzyć 4-5 mikroamper,napięcie na cewce ,przejścia na zabezpieczeniach , prawidłowe działanie mikrostyku .Tam nic więcej nie ma.Przy normalnej naprawie nie powinno to trwać więcej niż 35min.Życzę owocnej pracy.

0
  • #17 21 Mar 2013 13:26
    anturek
    Poziom 2  

Mam przedmiotowy piecyk. Na co zwrócić uwagę, jeśli piecyk po dłuższej przerwie odpala bez problemów - przeważnie 70%. Następnie już nie, no chyba że ogrzeję zapalarką el. jonizacyjną. Czy może to sugerować że do wymiany/czyszczenie jest elektroda ?

0
  • #18 21 Mar 2013 21:07
    -west

Terma do przeglądu. Nie czyta jonizacji.

0